Třetina dětí v České republice je nemanželských a trend stále narůstá. „V roce 1990 bylo nemanželských dětí pouze 8,6 procenta, v roce 2000 stoupl tento podíl na 22 procent a za první půlrok letošního roku to bylo už 36 procent narozených dětí,“ uvedl deník MF Dnes.

Důvodem je nejspíš fakt, že ještě loni byly dávky pro osaměle žijící matky daleko výhodnější, než pro celé rodiny. A to až o dva tisíce. „Nejnovější statistiky ukazují, že nesezdaných matek přibývá i přesto, že od letoška už není finančně výhodné mít dítě mimo manželství. Popřípadě zatajovat před úřady příjem muže ve společné domácnosti,“ píše MF dnes.

Může za to informovanost obyvatel? Nebo snad manželský svazek už není pro mladé lidi tak důležitý? Ve Francii, v Británii, ve Skandinávii nebo třeba v Kanadě je podíl nemanželských dětí oproti manželským ještě vyšší než u nás. A to mnohdy dokonce nadpoloviční. Odborníci oslovení MF Dnes se ale nedomnívají, že bychom se v blízké budoucnosti přehoupli přes magickou hranici 50%. „Když se nezmění současné podmínky, mohl by podíl nemanželských dětí stoupnout na 40 až 45 procent," říká Sylva Höhne z Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Ivo Možný z Masarykovy univerzity v Brně k celé situaci dodává: „Ženy se základním vzděláním by se většinou rády vdávaly, ale je pro ně daleko těžší sehnat chlapa, který se dokáže postarat o rodinu. Na sex je dobrý, ale mít ho doma a vzít si ho za manžela, to je jako uvázat si na krk další dítě."

A my se ptáme:
Chcete od partnera fungující rodinu nebo jen dítě? A myslíte si, že jsou dnes ještě chlapi schopní vůbec rodinu vést?

Reklama