Sychrov

Ekonomická krize doléhá už i na české památky. Přestože venku vládne příjemné počasí, ideální pro pořádání krátkých výletů, je návštěvnost hradů a zámků stále menší. Kasteláni se návštěvníky snaží přilákat zpátky a sázejí přitom hlavně na české turisty.

Už loni navštívilo hrady a zámky v Libereckém kraji o osm procent lidí méně než předminulou sezonu. V zimě zůstaly otevřené jen dva zámky – Sychrov a Hrubý Rohozec, návštěvníků ubylo dokonce o třetinu. Obdobná situace je ovšem i v ostatních krajích České republiky.

Český rájPodle ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) Liberec Miloš Kadlec například z Českého ráje téměř doslova zmizeli ruští turisté. V zimě to přitom bývali právě oni, kdo zdejší památky hojně plnili.

Po začátku oficiální turistické sezony, která tradičně odstartovala 1. dubna, se na naše hrady a zámky vracejí návštěvníci jen pomalu a jsou to především Češi.

Krize však nakonec pro kulturní památky nemusí být nutně jen hrozbou. Snaha českých turistů šetřit by se naopak mohla pro domácí památky stát dobrou příležitostí. Kvůli ekonomické krizi budou nejspíš lidé upřednostňovat před nákladnými aktivitami a zahraniční turistikou spíš výlety za domácími pamětihodnostmi.

Právě na české turisty kasteláni spoléhají. Po celé republice připravili speciální nabídky pro rodiny s dětmi, doplnili expozice a chtějí návštěvníkům ukázat skutečný život na hradech a zámcích.

Bude se zdražovat...

Ani krize ale nezabránila nepopulárnímu kroku – vstupné na památkách zase o něco podraží. Běžní návštěvníci si na jedné vstupence oproti loňsku připlatí zhruba desetikorunu.

Kasteláni však věří, že zvýšení vstupného lidi neodradí. To si chtějí pojistit například tím, že veřejnosti otevřou dosud nezpřístupněné prostory.

...ale i zlevňovat

Národní památkový ústav ale zavádí v sezóně 2009 pro všechny hrady a zámky ve své správě zvýhodněné rodinné vstupné. „Tyto slevy existovaly už dříve, ovšem teď jsme je centralizovali,“ řekla k tomu generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. „Například důchodci mají už nyní všude slevu ve výši 50–60 %.“

Zvýhodněné rodinné vstupné představuje 230–250 % ceny vstupného pro jednu osobu. Rodinné vstupné se vztahuje na skupinu dvou dospělých osob a dvou dětí.

Oživlé památky a jiné atrakce. Necháme se zlákat?

zámek Litomyšl

Pro zvýšení české návštěvnosti pro nás památkáři připravili řadu dalších novinek. Například na zámku Hrubý Rohozec budou moci návštěvníci vůbec poprvé nahlédnout i do barokní kaple Nejsvětější trojice a do přilehlých prostor sakristie.

Zámek Lemberk pak nabízí pohled do světničky sv. Zdislavy. Večerní prohlídky s hornickou lampou návštěvníky čekají v ostravském dole Michal.

hrad LiticeDalší vychytávku zavedli v Pardubickém kraji: Informace o tamních památkách si lidé budou moci stáhnout do mobilu prostřednictvím technologie Bluetooth. Například zámek Litomyšl, hrad Litice nebo skanzen Betlém Hlinsko nabízejí informace prostřednictvím systému Blueinfo.

Jednoduše přes bluetooth si lidé do mobilního telefonu stáhnou audio nahrávky obsahující představení zámku nebo hradu mluveným slovem v češtině nebo angličtině.

Speciální akce nabízí NPÚ také prostřednictvím projektu „Oživlé památky“. V jeho rámci se návštěvníci v květnu budou moci podívat do 13. komnaty – do místa, kam je obvykle návštěvníkům vstup zapovězen.

Červen bude patřit dětem, červenec večerním a nočním prohlídkám, srpen řemeslům a v září budou moci lidé cestovat po památkách, kde se točily slavné filmy a pohádky.

V České republice spravuje NPÚ sto tři památkových objektů a podle Goryczkové hospodaří s více jak miliardovým rozpočtem. Tři čtvrtiny tohoto rozpočtu tvoří státní dotace, jedna čtvrtina jsou příjmy ze vstupného.

Vedle hradů a zámků se starají také o tři muzea lidových staveb v přírodě, palácové zahrady pod Pražským hradem, kamenouhelný důl v Ostravě Michálkovicích, o pět kostelů, tři klášterní areály, špitál v Kuksu a soubor skalních skulptur Betlém v Novém lese u Kuksu.