Dnes už přišlo opravdu hodně příspěvků a hodně jich bylo k podomním prodejcům negativně naladěných. Ani čtenářka s nickem Mi-ki nezůstává pozadu... a má i šikovný způsob, jak se dotěrných obchodníků zbavit!


Pěkný den všem,

já mám s podobnými či pouličními obchodníky spoustu zkušeností. Asi jako každý. Příčí se mi cokoli kupovat na ulici jen proto, že mi nějaký pán v obleku vnucuje, že to prostě nutně potřebuji. A teď je na to navíc ta úžasná akce... A podepisování smluv někde na rohu ulice? No kde to jsme? Ne, tímto směrem ovlivnitelná nejsem.

Mojí výhodou je, že vypadám hodně mladě, takže obchodníci nabízející finanční produkty mě za svého cílového zákazníka nepovažují. Horší je to už s těmi, co nabízí přestup k jinému operátorovi. Ti jsou mnohokrát hodně neodbytní. Dříve jsem je odbývala s tím, že nemám mobil. Ale jednou se mi stalo, že právě v tu chvíli mi mobil začal zvonit. V tu chvíli to bylo malinko trapné, ale když jsem nastoupila do MHD, musela jsem se té situaci smát. Později mě napadla mnohem lepší výmluva. Prostě řeknu, že mám od zaměstnavatele služební mobil s výhodným tarifem a měnit opravdu nehodlám. Ale to jen v případě, kdy obyčejné „nemám zájem" nestačí.

Pak tu máme pouliční prodavače parfémů. To je taky kapitola sama pro sebe. Těm se většinou nevyhnu. Nevím, jestli na ně působím tak, že bych měla zájem o levné parfémované vody, po kterých mám navíc vyrážku nedobrovolně zjištěno, když mě jeden akčnější chytil za zápěstí a pokropil mě tam tou ďáblovou vodou). V jejich případě je nechám vykecat se, mile se usmívám, na kůži si stříknout nenechám a pak řeknu, že nemám zájem. Ono je to většinou pěkně naštve.

Moje spolubydlící (trochu mdlejšího ducha) si takto jednu dobu přivydělávala. Ta firma, co je zaměstnávala, je přímo nutila, aby lidem lhali a měli dokonce napsané, jaké lži mají lidem říkat, aby si to zboží koupili. Taky měli předepsané, že pokud neprodají 3 dny po sobě určitý počet parfémů, tak je vyhodí. Každý den dostali přidělené místo a dopravu a všechny ostatní výdaje si museli platit sami. Nevím, co lidi vede k tomu, aby si přivydělávali tímto způsobem. Snad jen to, že každý den dostanou vydělané peníze na ruku. Já bych to dělat nemohla.

Nejhorší jsou ale ti, co se vetřou i do zamčeného domu a zvoní na lidi v jejich bytech. Bohužel člověk jim otevřít musí, co kdyby to bylo něco důležitého. Když u nás taková dvojice zazvonila poprvé, byla jsem zrovna uprostřed jarního úklidu a otevřela jsem jim ve volném tričku s veselým obrázkem a ve sportovních kalhotách. Než jsem stačila cokoli říct, z pána v obleku vypadla památná věta: „Ahoj, je maminka doma?". Asi vteřinu jsem na něj hleděla, co to mele, vždyť moji rodiče bydlí 200km daleko. Pak mi to ale rychle došlo, spolkla jsem polouražené ohrazení a odpověděla jsem, že není a vrátí se až večer. Ještě jsem se jako hodná dcera zeptala, jestli mám něco vyřídit :) Že prý ne. A měla jsem pokoj. Byla jsem pobavená ještě hodně dlouho. Sice si nemyslím, že vypadám až TAK mladě, ale od té doby, kdykoli u nás zazvoní nějaký pán v saku a s velkými deskami, už hlásím: „Dobrý den, maminka není doma". A zatím to vychází.

Zdraví,
Mi-ki

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Téma dne: PODOMNÍ PRODEJ

Pište mi své zkušenosti s tímto stylem prodeje. Podomní prodej ale chápejte spíše jako označení způsobu prodeje než faktickou zkušenost, že někdo zazvoní u vašich dveří. Zajímají mě historky o...

  • ... prodejcích podomních.
  • ... prodejcích na parkovištích.
  • ... prodejcích, kteří vám telefonují.

Naletěla jste jim někdy? Anebo jsou vaše zkušenosti s tímto způsobem prodeje spíše kladné? Vaše příběhy čekám na redakčním e-mailu!

Reklama