trav

Mám kamarádku Danu, která jezdí rok co rok na dovolenou sama. Letos do Turecka, loni Egypt, předloni Rhodos. Není to tím, že by si v samotě libovala. Zkrátka nemá nikoho, kdo by s ní jel.

Daně je pětatřicet a jednou se mi svěřila, že ještě nikdy nebyla zamilovaná. Ten pravý se jí stále nějak vyhýbá. Asi před rokem to sice už vypadalo, že by se na obzoru mohl zjevit, ale nakonec odjel služebně na tři roky do Británie a žádný vztah ani nezačal. V tomto je to s ní takové podivné.

Jako kůl v plotě

Dana je pracovitá a poměrně schopná podnikatelka, ale díky stálému tlaku nemá čas na kamarády. Nutno podotknout, že je i značně uzavřená, takže navazování vztahů určitě nepatří k jejím silným stránkám. Rozhodně ale není žádný neurotik, když ji poznáte víc, zjistíte, že  má velký smysl pro humor.

Tahle Dana letos jede už popáté sama k moři. Už se smířila s tím, že vypadá podezřele, lidé ze zájezdu se na ni dívají s nedůvěrou a neví, zda je jen divná, nebo rovnou psychicky narušený jedinec. Není těžké si také představit, jak o ní smýšlejí domorodí muži a členové hotelového personálu. „V Egyptě jsem denně odmítala deset nabídek na seznámení. Nakonec jsem všem začala tvrdit, že mám doma manžela a pět dětí, takže mi dali pokoj,“ se smíchem vzpomínala, ale ve skutečnosti jí to na náladě moc nepřidalo.

Aerobic nepomohl

Moře miluje, a aby předešla tísnivým osamoceným týdnům na pláži, přihlásila se na aerobic a občas vyjede na týden do Chorvatska se skupinou žen z tělocvičny. Mívají tam soustředění, cvičí na pláži a mezi tím se koupou a užívají sluníčka. Jsou to ale samá mladá děvčata a Dana už pomalu začala odpočítávat střední věk... zkrátka žádné velké kamarádství tam nenavázala.

Pár kamarádek Dana má. Jedna je vdaná a má dítě, druhá přítele, třetí taky. A pro Danu není nikde místo. Je jasné, že všechny volí raději dovolenou se svou rodinou nebo láskou než s kamarádkou.

Já bych nejela

Letos Danu čeká 14 dní v Turecku. Těší se, už si zvykla, ale... I mně už dvakrát volala, zdy bych s ní nejela. Kdybych nepracovala a měla dost peněz, ráda bych tak učinila, ale s omezenou dobou dovolené i financemi to zkrátka nejde. Přemýšlela jsem však, zda bych byla tak statečná a vydala se na cesty stejně jako ona. Přišla jsem na to, že ne. Představa, že vypadám jako exot, a navíc nemám s kým sdílet své dojmy, pro mě lákavá není. Připadalo by mi, že jsem na žádné dovolené vlastně nebyla.

Reklama