Nemám řidičák. Ne proto, že bych nezvládla testy či jízdy. Nemám ho, protože jsem se o něj nikdy nepokusila. Cíleně. A myslím si, že by bylo jen a jen dobře, kdyby lidí bez řidičáku bylo víc.

Úderem 18. narozenin se člověk stává plnoletým. Krom jiného může oficiálně pít alkohol, kouřit, a nebo řídit auto, má-li řidičák.
Znám mnoho mladých lidí, kteří se již v 17 letech učí dopravní předpisy. Někdy i s rodičem trénují řízení auta na klidných cestách. Mít v 18 letech řidičák je pro ně div ne důležitější než to, jak dopadnou při maturitě, či zda udělají zkoušky na vysokou školu.
Přitom nejvíce nehod, které se v mém okolí staly, způsobili právě mladí lidé, kteří měli řidičák jen pár měsíců.
Například má známá má s mladými řidiči hned dvě negativní zkušenosti. Jedna nehoda skončila jen škodou na autě, ne na zdraví. Když se známá vrátila k autu na parkovišti u obchodu, auto bylo nabourané. Naštěstí našla za stěračem telefonní číslo na svědka nehody. Na svědka, ne na viníka! S pomocí svědka a policie se podařilo vypátrat 18letou slečnu, která měla řidičák jen pár týdnů. Auto měla půjčené a bála se následků. Paradoxně tím, že odjela z místa nehody, si problémy jen přidělala.
Druhá nehoda byla horší. Známá jela v autě se synem a manželem, který řídil. Jeli po silnici mezi dvěma vesnicemi. Před nimi jel velmi pomalu starý náklaďák a za ním jelo ještě jedno auto. Protože to byl přehledný úsek, manžel mé známé se rozhodl předjet auto i náklaďák zároveň. V okamžiku, kdy předjížděli auto, se mladý řidič jedoucí před nimi rozhodl udělat totéž. Ve velké rychlosti naboural auto mé známé. Jejich auto začalo rotovat a čelně vrazilo do náklaďáku. Jen díky velmi bezpečnému autu rodina vyvázla s „drobnými“ zraněními - přežili. Léčení a rehabilitace však trvaly mnoho měsíců. Auto šlo do šrotu. Mladík, jak později zjistili, měl něco kolem 20 let.
A i já mám jeden velmi nepěkný zážitek. Jela jsem v dálkovém autobuse a dlouhou jízdu si krátila pozorováním okolí. Zaujalo mě nablýskané, černé, velmi drahé auto. Řidič se snažil předjet náš autobus. Konečně se mu to podařilo, šlápnul na plyn a div ne tryskem vyrazil dopředu. Pomyslela jsem si něco o bláznovství. Po několika kilometrech autobus zpomalil, jeli jsme skoro krokem. Už se stmívalo, proto jsem si poměrně brzy všimla blikajících světel. Že by se tu stala nějaká nehoda? Zvědavě jsem se rozhlížela. Opravdu jsme po chvíli projížděli kolem místa nehody. Nejprve jsem si všimla toho černého, drahého auta. Bylo na odpis. A poté jsem viděla záchranáře. Jenže nikoho nezachraňovali. Už jen zapínali zip od černého pytle, v němž ležel mladý muž z černého auta. Pravděpodobně ho zabila rychlá jízda.

Tyto tři příhody jsou jen jedněmi z mnoha. Přijde mi, že v naší společnosti každý člověk musí mít řidičák, jinak je „mimo“. A možná i proto se stává, že řidičák získají lidé, kteří by ho vůbec mít neměli.
Znám mnoho řidičů, kteří alkohol za volantem příliš neřeší. Jedna štamprlička, co to je? Pár piveček přeci taky řízení neovlivní! Také znám řidiče, kteří sedají za volant unavení, nevyspalí. Že jsou jejich reakce zpomalené a že je (nebo i jiné) to může případně stát život, si snad ani neuvědomují.
Přála bych si, aby získat řidičák bylo mnohem složitější. Aby součástí zkoušek byl i psychologický test. Aby se zjišťovalo, nakolik je člověk zodpovědný, nakolik je schopen dodržovat předpisy, omezení rychlosti... Přála bych si, aby za způsobení nehody byly mnohem větší postihy.
A věřím, že nejsem jediná, která to takto vnímá. Bohužel, prosadit změnu legislativy není v našich silách. V našich silách je ale apelovat na okolí a snažit se, aby si co nejvíce řidičů uvědomilo, že auto je zbraň. Zbraň, která může v rukou nezodpovědného člověka zabíjet.

Na tuto skutečnost upozorňuje i množství projektů. Například velmi známý projekt Nemyslíš, zaplatíš!. O drsnosti videí se poměrně hodně diskutovalo. Ač jsou videa děsivá, myslím si, že pro některé řidiče je tohle snad jediná možnost, jak na ně apelovat. Pokud jste videa neviděli, můžete se na ně podívat (krom jiného) zde.

Podobně drsná jsou i videa od BESIPu, například:

Silní jedinci se mohou proklikat i k obdobě Nemyslíš, zaplatíš, kampaním, které natočili v různých státech. Viděla jsem jen jedno video a mohu potvrdit, že české Nemyslíš, zaplatíš je ve srovnání s tím jen „slabým odvarem“.

Vadí-li vám pohled na realisticky provedená videa plná krve, mohu nabídnout i odkaz na jeden nádherný spot, který propaguje používání bezpečnostních pásů.

Videa nejsou jedinou možností, jak upozorňovat na nebezpečnost řízení.
Na již zmíněných stránkách Nemyslíš, zaplatíš! najdete mnoho užitečných informací a rad. Najdete tam také výpovědi účastníků dopravní nehody - jak se říká, zažitá zkušenost je lepší než tisíc teorií.

Můžete také podepsat petici, která bojuje proti alkoholu za volantem.

Možností je opravdu mnoho. Začněme u sebe, u svého okolí. Čím více bude na silnicích zodpovědných řidičů, tím větší je šance, že v naší rodině nebudeme pohřbívat člověka, kterého jsme měli rádi a který tu s námi ještě spoustu let mohl být.

Reklama