Traduje se, že kdo nemá rád zvířata, nemá rád lidi. Paní Naďa z Hodonína by v tom případě musela být velkou přítelkyní všech lidí na světě. Ona má však přece jen raději ty zvířátka, konkrétně kočičky. Zachránila jich už téměř 900.

Paní Naďa bydlí ve „dvoupokojovém panelovém bytě“, který obývá v současnosti společně s 42 kočkami. Jejich počet se různě liší. Nemá ráda, když se jí říká kočičí máma, poněvadž se považuje spíše za zachránkyni koček.
Ostatně podle krátkého rozhovoru posuďte samy.

pani

Kdy poprvé vás tato činnost záchrany napadla? A proč právě kočky?
Já jsem vyrůstala s kočkami už od dětství. Měli jsme jich u babičky plný dvůr. A jednou, to už jsem měla dceru, a ta našla opuštěné kotě, které přinesla domů, a nechali jsme si ho. V té době jsem pracovala v nemocnici v laboratoři, kde běhala po zahradě spousta opuštěných koček. Dávala jsem jim krmení, starala se o ně. Bylo to v roce 1989 a já jsem měla v té době doma už tři kočky, z toho dvě opuštěné. Vlastně od té doby započala moje činnost.

Popište nám, jak to vypadá v reálu? To třeba najdete na chodníku kočku a vezmete si ji domů?
Já nenacházím žádné kočky. To nachází lidi, kteří je chtějí zachránit, a už podle informace na podle internetu vědí, kam zavolat, a kočičku mi dovezou.

Takže už o vás tady v okolí už vědí? Jste prostě taková kočičí máma.  
Ano, vědí. Ale kočičí máma nejsem, to oslovení nemám ráda (smích). Prostě se starám o opuštěné kočky, ale nejsem na to sama, pomáhá mi kolegyně, sama bych to nezvládla.

spici

Váš byt je kočkám opravdu přizpůsoben se vším všudy, ale přesto, není nafukovací. Stane se, že i nějaký přírůstek musíte odmítnout?
Bohužel stane, ale většinou v případě, když jsou ty kočky zdaleka, třeba z jiného okresu. Ale i tak se snažím těm lidem alespoň poradit, nebo jim pomůžu s kastrací, nabídnu jim, že mohou kočičku nabídnout prostřednictvím našich webových stránek apod.

loznice

kocky

Musí to být finančně hodně náročné starat se o tolik koček.
Je. Ale přežíváme díky příspěvkům drobných dárců, tzn. že lidi si lidi například adoptují kočky na dálku.

Ještě mi řekněte, proč jste se rozhodla zachraňovat právě kočičky, proč ne třeba pejsky?
Já mám kočky radši kvůli tomu, že je nemusím venčit. (smích) A pes moc štěká, kočka je tišší.

Máte je všechny i pojmenované?
Ano, všechny mají jména, je to i kvůli tomu, že se dávají do nabídky.

kote

Za kolik u vás takovou kočku pořídíme?
Kastrovanou, vakcinovanou kočku za poplatek 750 Kč, a když je jenom vakcinovaná, tak zájemce se zavazuje ke kastraci, vypisuje protokol, a tam je příspěvek 450 Kč. Všechny naše kočičky jsou od pěti měsíců nahoru vykastrované, odblešené apod.

Je fakt, že vypadají velmi zdravě. Jaká je kočičí povaha?
Kočka je svým pánem, udělá si, co chce, není jako pes, že potřebuje vedení.

A proč se říká, že má devět životů?
No podle toho, co ony prožijí, tak si myslím, že to by žádné jiné zvíře nevydýchalo. (smích) Kočka vydrží hodně, ale také není nesmrtelná.

V bytě máte různorodé stavby. Kočky nemůžou být pohromadě?
Každá kočka potřebuje své soukromí, ale i tak dochází ke střetům, i když ne nijak dramatickým, že by si třeba vyškrábaly oči.

kotce

balkon

Vy se nebojíte, že vám vyškrábou oči?
(smích) Ne, ne, musím umět ty signály, které kočka vysílá pochopit. Když třeba vidím, že prská a mrská ocasem, tak na ni nebudu šahat, protože vím, že by mě a poškrabala, nechám ji být. Anebo když je zahnaná do kouta a bojí se, tak na ni pomalu mluvím a čekám, co se bude dál dít.

Prostě znáte kočičí řeč.
Za ty roky určitě.

Přispívají lidé na kočky?
Přispívají. Většinou jde o lidi, kteří si uvědomují, že je lepší přispět na kastraci než pak topit koťata. Pomoct může každý člověk. A když si nemůže kočičku vzít, může ji alespoň adoptovat na dálku.

miska

www.kocky-hodonin.estranky.cz

foto: autor

(Foto)téma dne 28. srpna 2012: Vaše kočka

Máte, nebo měla jste doma kočku? Potom je toto téma určené právě vám! Napište příběh, který se vám s kočkou přihodil, a můžete získat dárek od partnera našeho tématu: super prémiové krmivo pro kočky Perfect Fit™ In-Form v množství na 62 dní a hodnotě 605 Kč!

krmivo

  • Pošlete příběh, který se vám s kočkou stal!
  • Pošlete fotku vaší kočky!

Ano, ano, příběh můžete doplnit i jednou fotkou - dvakrát podtrhuji slovo jednou (více fotek uveřejněno nebude) - vaší kočky.

Na příspěvky a snímky se těším do 28. 8. 2012 a 15.00 hodin v redakční e-mailové schránce. Pokud pošlete příspěvek později, pravděpodobně nebude uveřejněn.

Reklama