Mohou využít pomoc při placení ve zdravotnictví nezaměstnaní, bezdomovci či sociálně slabí? Na to jsme se zeptali právníka Miroslava Dvořáka z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva.
Jak to vypadá v praxi, existuje nějaká pomoc?
U nezaměstnaných je samozřejmě důležité, aby byli registrováni na úřadu práce. Pokud je někdo nezaměstnaný a není evidován, tak nemůže získat žádné rozhodnutí o příspěvku na živobytí. Takže tady bych apeloval na všechny nemajetné, bezdomovce, lidi, kteří nejsou evidovaní na úřadu práce, aby tuto svoji nejenom povinnost, ale řekněme i určitý servis státu plně využili. Pokud ho nevyužijí, tak ty poplatky budou moci být od nich vymahatelné.
Když najdu na ulici bezdomovce, kterému budu chtít pomoci ve zdravotní nouzi a zavolám záchranku, jak je to v tomto případě, když on nebude mít peníze a odmítne platit?
Poplatek platí vždy pojištěnec nebo pacient, zároveň na něj bude uvalena zákonná tíha, že bude platit poplatek, protože neměl v ruce nic, co by zdravotnickému zařízení nebo lékaři dávalo možnost, aby ho oprostilo od této povinnosti. Čili potom by dluh šel za touto osobou.
Mám dítě na táboře, něco se mu stane a je ošetřeno. Jak probíhá platba?
Když je dítě na táboře, je vyšetřeno a je provedeno nějaké klinické vyšetření. V tomto případě za dítě vždy zodpovídá zákonný zástupce, čili já předpokládám, že to bude fungovat následovně. Dítě odjede na tábor, vedoucí tábora bude mít kasičku, v ní budou peníze pro tyto náhlé případy, a až se dítě vrátí, tak pravděpodobně organizátor tábora bude po rodičích chtít částku zaplatit. Nevylučuji ani to, že už samotný organizátor toho tábora bude chtít nějakou zálohu třeba 100 korun, kdyby se něco takového stalo a v případě, že dítě bude zdravé, tak rodiče obdrží zpátky tuto zálohu.
Týká se to také lázní nebo ozdravovny?
Určitě, v ozdravovnách, v lázních, v nemocnicích, všude tam platíme 60korunový hospitalizační poplatek. Když dostanu lázně, tak si musím být vědom toho, že za každý den pobytu tam zaplatím minimálně 60 korun.
Co pacienti v tzv. dispenzární péči?
Dispenzární péče je zvláštní forma poskytování zdravotní péče. Když mluvíme o dispenzární péči, tak máme na mysli děti do osmnácti let a těhotné ženy. Jedná se většinou o velice vážně chronicky nemocné osoby, které mají chorobu, která je stanovena vyhláškou Ministerstva zdravotnictví, např. epilepsie, nebo velmi závažné astma, a právě tyto kategorie pojištěnců jsou vyňaty z povinnosti platit 30korunový poplatek za návštěvu toho lékaře, u kterého jsou dispenzarizováni, tzn. neplatí poplatek u toho jednoho konkrétního lékaře pouze v souvislosti s tímto onemocněním. Pokud navštíví toho svého lékaře v jiné věci, tak 30 korun zaplatí. Vždy ta výjimka z povinnosti neplatit poplatek v této kategorii pojištěnců platí pouze u lékaře, u kterého je evidovaný jako dispenzarizovaný pacient a zároveň vždy jen v souvislosti s tím onemocněním, vůči kterému jsem dispenzarizován.
Důchodce je sám, platí si byt a je hospitalizován. Nebude mít na poplatek, co v takovém případě?
Pokud je důchodce sám, a to je jedna z těch ohrožených osob, možná více než mladé rodiny s dětmi, tak má jedinou možnost, jak předcházet potenciální dluhové pasti. Měl by jít na radnici, na svůj obvodní úřad, na sociální odbor a měl by zažádat o zvážení, zda-li nespadá do kvalifikace osob v hmotné nouzi. Pak samozřejmě může žádat o několik dávek, které s hmotnou nouzí souvisí, jedná se o doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí. V případě, že osoba by v hmotné nouzi byla a už předtím byla v nemocnici, měla nějaký dluh, tak může žádat o třetí formu dávky, a to je tzv. okamžitá finanční výpomoc, kterou právě ten sociální odbor může dát, a tou by mohl saturovat dluh za hospitalizaci. Toto by byl návod pro důchodce, ovšem kdyby do hmotné nouze nespadal, tak potom ta záchrana je velice svízelná.
Nový komentář
Komentáře
KDyž jsem byla měsíc na udržování těhotenství, tak za mnou první týden přišla dietní sestra. Jediný můj požadavek byl, zda by neměli nějaké číslo, které je méně slané (ty polívky pro zdravý lidi byly šíleně přesolený). Tak jsme se domluvily, že místo 3 dostanu 2. Po třech nedělích jsem z ničeho nic začala zase dostávat 3 - prý jsme zdravá, tak proč ne. Jenom by mě tedy zajímalo k čemu dietní sestry v nemocnici jsou??? Zažila jsem situaci po porodu, že se doktrorka z šestinedělí hádala s dietní sestrou, že kojícím maminkám nemůže dávat čočku a sekanou. Bez úspěchu. Dietní sestra je prostě odborník a doktorka úplně blbá.
U nás v nemocnici dostanete k večeři kelímek mléčné rýže a plátek chleba. A to i na porodnici!!! A když vaří tak by se jeden poblil.
rae: Jsem z Prahy, mám družstevní byt. Dávky SSP - přídavky, na bydlení, sociální mám 2230 Kč, výživné bohužel ne, "tatínek" se rozhodl odjet mimo ČR a i přes trestní oznámení a různé exekuce a podobně s tím nic nezmůžu, i když neplatí. Elektřina, plyn se mi započítávají do poplatků za bydlení, bohužel se tam ale nepočítá celý nájem, jen část - poplatky za vodu, topení, odvoz odpadu. Ale spousta věcí které jsou také součástí nájmu se tam nezapočítávají - poplatky za společnou anténu, výtahy, společnou elektriku v domě, úklid ........
Vráně: já nenapsala že by jsme na tom byli kdovíjak špatně, jen mě zaujala ta částka, o které se tu psalo (mimochodem, za internet platím 250 Kč). Potřebovala jsem jen pomoct v době, kdy jsem byla na dlouhodobé neschopence (přeci jenom 4 měsíce jsou docela dlouhá doba) a v té době mi vadilo, že jsem neměla na tuhle dávku nárok, protože se dokládá příjem za poslední tři měsíce. Od května jsem začala zase pracovat a to byl první měsíc, kdy jsem dávku hmotné nouze dostala. Díky tomu, že jsem měla nějaké peníze ušetřené, tak jsme mohli tohle období ustát, protože jinak by se mi to ani nepovedlo. Bohužel zrovna v době kdy jsem měla nízký příjem kvůli neshcopence, začali chodit různé složenky, měli se platit zálohy na letní soustředění, škola v přírodě a podobně. Pak člověk kouká ušetřit každou korunu, ono těch lékařů navštěvujeme s dětmi docela dost (ne že bych se v tom vyžívala, ale nedá se nic jiného dělat), k tomu doplatky za léky, recepty ..... Evka
KAŽDÝ má počítat na "zadní kolečka", to je stará pravda a nepotřebujeme k tomu vládu.
vráně:
Rikina: a kam chodí česnek, tam nechodí nikdo
Vivian: ále... já to radši propiju.
Kam chodí slunce, nechodí lékař, a nejvíc slunce je obsaženo ve víně, to je známá věc.
vráně: třeba chodí na internet z práce...
Rikina: nemusíš zrovna uzavírat pojistku. Střádej do prasátka
Tanzánie: to bych musela mít tu pojistku z čeho platit.
Což nemám.
lumpici: Ale špatně na tom nejste, ne? Máte počítač, připojení na internet, tak proč byste měli mít nárok na nějaké sociální dávky???
Na poplatky u doktora nemáš, ale na připojení k internetu jo.
lumpici: životní minimum tvojí rodiny je 9050,- + přiměřené náklady na bydlení max. Praha nájemní byt 10 549,- (družstevní nebo v OV 7 385,-) u tebe asi započítávají těch 6 329,-, takže ti dorovnávají do 15 389,- (nemám jasno jak je to s el. a plynem)
lumpici: krom toho odkud jsi - byt je nájemní, družstevní nebo vlastní? - k neschopence se připočítávají i výživné a ostatní dávky - přídavky....
Vivian: mě bude za pár 53let a pojištěná jsem
lumpici: a odkud jsi?
Tanzánie:
A co říkáte na včasné pojištění pro dobu příští?
pojištění pro případné nemoci, úraz..prostě hospitalizaci.
Jasně důchodci to už asi nestihnou, ale co mladší ročníky?
Kassy: ale vícečlenná rodina zase víc prolije vody, projede elektřiny a platí i více za odvoz odpadu - větší počet hlav.
RAE: tak nevím, odkud to vyplivlo částku, kterou může mít rodinu se 2 dětmi,aby dosáhli na dávku hmotné nouze (příjem 19 229 Kč). Bohužel zrovna letos jsem zjistila, jak je celý systém nedomyšlený. V lednu letošního roku jsem začala dlouhodobě marodit s nohama, nakonec jsem byla doma 4 měsíce. Tím se mi docela znatelně snížil příjem. Šla jsem tedy v březnu na sociálku, kdy jsem viděla, že vážně finance docházejí, jestli náhodou nemám nárok na nějaký příspěvek. Jenomže se podává příjem vždy za 3 měsíce zpětně, a do toho zasahoval můj příjem, kdy jsem byla normálně v práci a tím jsem na nic nárok neměla. První měsíc kdy jsem měla na dávku nárok byl květen (dokladovaný příjem za leden, únor, březen - průměrná částka na měsíc za neschopenku byla 7 524,- Kč, příspěvek na živobytí 1 295,- Kč). Další měsíc byl můj příjem 10 231 Kč, příspěvek na živobytí 971 Kč. Další měsíc byl můj příjem 12 712 Kč, na příspěvek na živobytí jsem už neměla nárok. Proto jsem se podivila té částce, kterou jsi tady napsala.
Bohužel když jsem zaplatila částky za bydlení (jenom holý nájem dělá 6 329 Kč), k tomu inkaso - elektřina, plyn, do škol obědy, k tomu sem tam nějaká složenka s pojistkou ...... tak nám už moc peněz nezbylo. Proto jsem uvítala ušetření každé koruny, včetně těch u lékařů. Jenomže v době, kdy jsem marodila, jsem na dávku neměla nárok (právě z důvodu potvrzování ne momentálního příjmu, ale příjmu před 3 měsíci), v době kdy jsem už neschopenku neměla, jsem teprve dostávala dávku hmotné nouze (2 měsíce).
Jeremi: ano, souhlasím, důchodce s malým důchodem je na tom stejně špatně jako rodina s malým platem - tady jsem jen srovnala "startovní čáru" průměrného důchodu a průměrného platu. Ten průměrný důchod už nestojí víc než cestu na poštu. Dvojice s průměrným důchodem už si fakt nemá na co stěžovat. Leda na to, že jejich 4+1 je stojí moc peněž a i ta cesta na chalupu je teď vyjde moc draho (odposlechnuto).
rae: Akorát že u čtyřčlenné rodiny zaplatíš nájem a náklady na bydlení jednou pro čtyři, kdežto samostatně bydlící důchodce taky jednou. A i když bude mít rodina s dětma 7200 na osobu, tak si troufám tvrdit, že z toho vyjde snáz, než když bude mít tutéž (nebo i o trochu vyšší) částku k dispozici jeden osaměle žijící stařík. A že docela vím, o čem mluvím - máme 90 letou prababičku s nejmenším možným důchodem a družstevní garsonkou.