5ee89be839535obrazek.png
Foto: Shutterstock

Na začátek je nutné říct, že nenávist, kterou ze své kočky možná cítíte, nemůže být brána v pravém slova smyslu. Zvířata totiž ve skutečnosti necítí nic jako nenávist. Mohou být však podrážděná, úzkostná nebo smutná. Jenže k čemu vám je taková informace, když si v práci myslí, že se sebepoškozujete a denně musíte převlékat postel. Než kočku odvezete do hlubokého lesa a budete se modlit, aby se už nevrátila, přečtěte si pár tipů, jak ji zkrotit.

Proč jsou kočky agresivní

  • nový přírůstek do rodiny (dítě, zvíře)
  • stěhování, změna prostředí
  • předchozí špatné zacházení
  • změna rutiny
  • bolest
  • z venkovní kočky uděláte domácí

Změna rutiny

Obecně lze říct, že kočky špatně snáší změnu rutiny. Agresi si na vás mohou vybíjet například kvůli tomu, že jste si našly novou práci a netrávíte tolik času doma. Funguje to i opačně, což mohly poznat například majitelé koček za dob karantény. Stejně tak mohou špatně snášet nového spolubydlícího nebo partnera. Jejich pach je může stresovat. Nepoděkuje vám ani za přemístění záchodu, který kočky považují za takovou svou svatyni.
5ee89bfd00627obrazek.png
Foto: Shutterstock

Kočky projevují agresi především z těchto důvodů – trpí bolestí či nepohodou (akutní či chronickou), která často doprovází různá onemocnění (bolesti kloubů, zvýšená funkce štítné žlázy atp.), jsou ve stresu či se bojí, mohou na vás agresi přesměrovat (např. pokud se leknou něčeho venku, mohou napadnout vás místo toho), mohou být frustrované a podobně.

Některé kočky jsou „jiné“ již od narození, může se jednat o neurologickou poruchu či jiné onemocnění. Anebo neměly jako koťata zkušenost s člověkem, či alespoň ne dobrou.

Daleko horším zjištěním tedy je, že jste možná vaší kočce zřejmě jedno. Ve skutečnosti, i když je prokázané, že sympatie nebo strach zvířata cítit mohou a ze zkušenosti je evidentní silný vztah majitele s domácím mazlíčkem, stále ještě o jejich světě víme málo na to, abychom dělaly závěry. Pokud však trpíte, nevzdávejte to. Kočky mají tisíce charakterů a problémů, takže je těžké určit, co se s nimi děje, pokud s nimi odborník netráví více času. Pokud chcete svou kočku změnit, možná bude stačit, když jí dáte záchod na správnou stranu nebo vyléčíte nějakou její chronickou bolest. Rozhodně si však její chování neberte osobně.
5ee89bda16b74obrazek.png
Foto: Shutterstock

Čtěte také:

Reklama