V současné době jsem na mateřské dovolené,
ale protože jsem vystudovala obor ergoterapie, setkávala jsem se se zdravotně postiženými na praxích v různých zařízeních (kojenecký ústav, domovy důchodců, LDN, speciální škola, lázně,...) a poté také v práci -  2 roky na LDN a rok na rehabilitaci.

Na zdravotně postižených mi nic nevadí, však kdyby mi vadilo, nemohla bych dělat svou práci, kterou mám moc ráda. Vždycky mě těšilo, když se díky mně nějakému človíčkovi zkvalitnil život.

Ergoterapeuté totiž dělají všechno možné, někdy i nemožné, aby jejich klient mohl vést život co nejhodnotnější. Pomocí různých technik učí klienta, aby se o sebe dokázal sám postarat a nebyl odkázaný na pomoc druhých, jindy stačí jen člověka vyslechnout, aby si ulevil od svého trápení a třeba se i vybrečel.

Mám jednu spolužačku, která se v průběhu studia seznámila s postiženým klukem, který měl před asi 10 lety autonehodu, je popálený na 80 % těla, nemá jednu ruku, na druhé mu chybí všechny prsty a téměř nechodí, vlastně má nepopálený jen obličej.

Je to skvělý kluk, bere život s humorem, nikdy nezkazí žádnou legraci, o svém postižení vtipkuje, i když mu určitě mnohdy do smíchu nebylo. Kamárádka s ním chodí už asi 5 let, bydlí spolu v bezbariérovém bytě, chtěli by se vzít a mít mimčo. Moc ji obdivuju, kolik má elánu, protože jestli si to miminko pořídí, nebude to mít jednoduché. Moc jim přeju, aby jim v životě všechno vycházelo podle jejich představ.

 

Sepy


Díky vaší práci máte naprosto jiný pohled na svět handicapovaných a hlavní je, že ji děláte ráda!! A kamarádka a její přítel - jestli to miminko přijde, pošlete fotku, moc jim ho přeju!


editorka Mira

Téma na pondělí:
Zdravotně postižení
Máte ve svém okolí zdravotně postiženého?
Jak vnímáte tyto lidi?
Existuje něco, co vám na nich vadí?
Jsou diskriminováni?
Znáte příklady jejich integrace do společnosti?
Podílíte se na pomoci zdravotně postiženým a jak?

Víte, jaké mají životní náklady a jestli jsou postačující?

Napište nám a my ty nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!
redakce@zena-in.cz

Reklama