Od té doby, co oslavil padesátku, jakoby mu došel dech, narostlo mu bříško a místo nějakého dovádění se mnou si raději pospí,“ říká paní Aneta. Dodává, že kdysi stále dobře naladěný Michal bývá nepochopitelně často podrážděný. Aniž by to asi tušila, popsala trefně některé ze symptomů naznačujících, že její muž možná prodělává tzv. PADAM – syndrom mužského stárnutí.

V době, kdy se lidem stále prodlužuje délka života, jim čím dál více záleží také na její kvalitě. Andropauza (jiný název pro PADAM) postihuje po padesátce v různé míře prakticky každého muže. Stejně jako u žen ji způsobuje změna hormonálních hladin, nejvíce odpovědné jsou za to mužské pohlavní hormony androgeny.

Co to znamená? Jako v případě pana Michala, dotyčný může být najednou podrážděný, trpí poruchami spánku, pozoruje změny v rozložení tělesného tuku, hodně se potí. V neposlední řadě také ochabuje touha po sexuálních radovánkách a zvyšuje se pravděpodobnost morfologických změn prostaty. „Muži po padesátce by v každém případě měli navštívit urologa a podrobit se vyšetření prostaty,“ říká doc. MUDr. Miroslav Hanuš z Urocentra Praha. Je to nejjednodušší možnost, jak včas zachytit případné potíže. „ I když se muž po padesátce cítí dobře nebo považuje některé své problémy za nepodstatné, měl by z preventivních důvodů zajít k urologovi,“ dodává docent Hanuš.

Na rozdíl od žen muži s přibývajícím věkem neztrácejí sice plodnost, ale trápí je (stejně jako mnohé ženy) snížený zájem o sexuální radovánky. „Tato skutečnost s sebou nese další problémy – rozvoj podrážděnosti, letargie, depresivních stavů, snížení duševní energie a poruch paměti,“ upozorňuje MUDr. Luděk Daneš ze Sexuologického ústavu 1. LF UK v Praze. Nespokojenost v sexuální oblasti samozřejmě způsobuje problémy se sebevědomím a sebehodnocením, negativně ovlivňuje také partnerské vztahy.

Stejně jako v případě ženského klimakteria se i mužští pacienti na doporučení lékaře mohou podrobit substituční hormonální léčbě. Ta může jejich obtíže značně zmírnit! Neznamená to ale, že pokud bude muž brát některý preparát, zázračně zhubne, narostou mu svaly jako Schwarzeneggerovi a jeho sexuální apetyt bude na úrovni dvacetiletého mladíka.

Pacient by měl věnovat pozornost i svému jídelníčku,  pokud má potíže s váhou - začít s nějakým vhodným kondičním cvičením. A samozřejmě pokud užívá výše zmiňované hormonální léky, nesmí zapomínat na pravidelné kontroly u svého lékaře!