Roupi, škrkavky, tasemnice... Také sdílíte lože se svými chlupatými kamarády? Potom si ale musíte dát pozor na zoonózy – choroby přenosné ze zvířat na člověka.

Jednou z takových zákeřných nemocí je toxokaróza, parazitní onemocnění, jehož původci jsou drobní střevní cizopasníci – škrkavky. Majitelé domácích zvířat však o tomto onemocnění a příznacích choroby vědí většinou jen hodně málo. U dospělých zvířat například podceňují pravidelné odčervování, které parazitní infekci dovedou spolehlivě zabránit.

Hurá do útoku!
Podle hygienika Richarda Materny s okem nepostřehnutelnými vajíčky škrkavek (stádiem vývoje parazita, které je už pro člověka infekčním) přicházíme do kontaktu třeba na pískovišti, u vody a při práci na zahradě, především ale prostřednictvím kontaktu s infikovanými zvířaty, tedy těmi, které nepodstupují pravidelné odčervování.

Nakazit se také můžeme konzumací nedostatečně tepelně upravených masných výrobků. Podle výsledků veterinární studie je až 20 % veškeré české populace nakaženo toxokarami. A to i přesto, že se péče o doma chovaná zvířata neustále zlepšuje. „Chovatelé věnují stále více prostředků na kvalitní veterinární péči, včetně prevence,“ říká hygienik.

U většiny nakažených lidí se však nákaza neprojeví žádnými zdravotními obtížemi. Častým příznaky zoonóz může být třeba nevysvětlitelná chronická únava. Nákazu parazity spolehlivě prokáže až vyšetření krve.

„Dojde-li na nejhorší a vyšetření parazitální nákazu prokáže, postižený nemusí propadat panice,“ uklidňuje Materna. „Všechny zoonózy způsobené vnitřními cizopasníky lze dnes úspěšné léčit vhodnou medikací.“

Jednejte rychle
Parazity jsou však ohrožena i samotná zvířata. Největší škody napáchají kolonie škrkavek u koťat či štěňat v prvních třech měsících jejich života. Před utrpením spojeným se zamořením ochrání právě aplikace odčervovacích prostředků. A začněte skutečně brzy. „Koťata můžete odčervovat již ve třech týdnech života, štěňata dokonce ještě o týden dříve,“ řekl Ženě-in pražský veterinář Jiří Filip. „Dospělým zvířatům pak podávejte prostředek v pilulce či pastě nejméně jednou za čtvrt roku.“

Pravidelnou aplikací antiparazitik podstatně snížíte riziko přenosu nákazy na člověka. A se zdravými zvířátky se pak můžete mazlit a sdílet společné lože nepřetržitě a bez obav. Podceníte-li prevenci, ohrožujete zdraví jak jejich, tak i své a zdraví svých dětí.

Další nemoci zvířat ohrožující zdraví člověka

Toxoplazmóza je nebezpečné onemocnění vyvolané parazitem. Nemoc je strašákem všech těhotných. Může totiž vyvolat potrat nebo závažně poškodit plod a způsobit vývojové vady či slepotu. Toxoplazmóza se přenáší z domácích zvířat, a to hlavně z koček, výjimečně také z ovcí nebo prasat.

Pokud nebezpečná nemoc pronikne přes krev a placentu k dítěti, může mu způsobit újmu na zdraví. Je poté nutné poškození plodu zjistit ultrazvukem. Vyšetření lékař provádí pouze v případě, že je matka v přímém ohrožení touto nemocí.

Listerióza také může způsobit potracení plodu. Způsobuje ji malá grampozitivní bakterie Listerie monocytogenes, která se vyskytuje v několika sérotypech a je poměrně odolná vůči zevním vlivům. Zdrojem nákazy jsou různé druhy zvířat, např. různí savci, ptáci, ale i korýši. Bakterie se vyskytuje v odpadních vodách, půdě ale i ve výkalech zvířat.


Jak u vás funguje soužití se zvířaty? Smí vaše kočka či pes k vám do postele, nebo striktně vyžadujete, aby zvíře spalo ve vlastním pelíšku? Myjete zvířecí nádobí odděleně? Odčervujete své zvíře pravidelně, nebo až když začne zvracet klubka škrkavek?
Reklama