Roupi, škrkavky, tasemnice... Také sdílíte lože se svými chlupatými kamarády? Potom si ale musíte dát pozor na zoonózy – choroby přenosné ze zvířat na člověka.
Jednou z takových zákeřných nemocí je toxokaróza, parazitní onemocnění, jehož původci jsou drobní střevní cizopasníci – škrkavky. Majitelé domácích zvířat však o tomto onemocnění a příznacích choroby vědí většinou jen hodně málo. U dospělých zvířat například podceňují pravidelné odčervování, které parazitní infekci dovedou spolehlivě zabránit.
Hurá do útoku!
Podle hygienika Richarda Materny s okem nepostřehnutelnými vajíčky škrkavek (stádiem vývoje parazita, které je už pro člověka infekčním) přicházíme do kontaktu třeba na pískovišti, u vody a při práci na zahradě, především ale prostřednictvím kontaktu s infikovanými zvířaty, tedy těmi, které nepodstupují pravidelné odčervování.
Nakazit se také můžeme konzumací nedostatečně tepelně upravených masných výrobků. Podle výsledků veterinární studie je až 20 % veškeré české populace nakaženo toxokarami. A to i přesto, že se péče o doma chovaná zvířata neustále zlepšuje. „Chovatelé věnují stále více prostředků na kvalitní veterinární péči, včetně prevence,“ říká hygienik.
U většiny nakažených lidí se však nákaza neprojeví žádnými zdravotními obtížemi. Častým příznaky zoonóz může být třeba nevysvětlitelná chronická únava. Nákazu parazity spolehlivě prokáže až vyšetření krve.
„Dojde-li na nejhorší a vyšetření parazitální nákazu prokáže, postižený nemusí propadat panice,“ uklidňuje Materna. „Všechny zoonózy způsobené vnitřními cizopasníky lze dnes úspěšné léčit vhodnou medikací.“
Jednejte rychle
Parazity jsou však ohrožena i samotná zvířata. Největší škody napáchají kolonie škrkavek u koťat či štěňat v prvních třech měsících jejich života. Před utrpením spojeným se zamořením ochrání právě aplikace odčervovacích prostředků. A začněte skutečně brzy. „Koťata můžete odčervovat již ve třech týdnech života, štěňata dokonce ještě o týden dříve,“ řekl Ženě-in pražský veterinář Jiří Filip. „Dospělým zvířatům pak podávejte prostředek v pilulce či pastě nejméně jednou za čtvrt roku.“
Pravidelnou aplikací antiparazitik podstatně snížíte riziko přenosu nákazy na člověka. A se zdravými zvířátky se pak můžete mazlit a sdílet společné lože nepřetržitě a bez obav. Podceníte-li prevenci, ohrožujete zdraví jak jejich, tak i své a zdraví svých dětí.
Další nemoci zvířat ohrožující zdraví člověka Toxoplazmóza je nebezpečné onemocnění vyvolané parazitem. Nemoc je strašákem všech těhotných. Může totiž vyvolat potrat nebo závažně poškodit plod a způsobit vývojové vady či slepotu. Toxoplazmóza se přenáší z domácích zvířat, a to hlavně z koček, výjimečně také z ovcí nebo prasat. Pokud nebezpečná nemoc pronikne přes krev a placentu k dítěti, může mu způsobit újmu na zdraví. Je poté nutné poškození plodu zjistit ultrazvukem. Vyšetření lékař provádí pouze v případě, že je matka v přímém ohrožení touto nemocí. Listerióza také může způsobit potracení plodu. Způsobuje ji malá grampozitivní bakterie Listerie monocytogenes, která se vyskytuje v několika sérotypech a je poměrně odolná vůči zevním vlivům. Zdrojem nákazy jsou různé druhy zvířat, např. různí savci, ptáci, ale i korýši. Bakterie se vyskytuje v odpadních vodách, půdě ale i ve výkalech zvířat. |
Jak u vás funguje soužití se zvířaty? Smí vaše kočka či pes k vám do postele, nebo striktně vyžadujete, aby zvíře spalo ve vlastním pelíšku? Myjete zvířecí nádobí odděleně? Odčervujete své zvíře pravidelně, nebo až když začne zvracet klubka škrkavek?
Nový komentář
Komentáře
Lilinka:
nějaký hnidopich se vždy najde
Eva_Fl: Mno, tak už sis hezky zakoulela očičkama, tak už by to mohlo stačit, ne?
kiky:
Naše Nika smí do postele kdy chce
, odčevujeme každý 3 měsíc a tablety strkám do oblíbených zvířecích perníčků takže to skoro ani nerozkouše. Když byla mladší tak to plivala
,ale ted je to v pohodě. Za 6,5 let co ji máme se nám nic nestalo, život bez psa nebo kočky by si neuměl představit nikdo z našich rodin
.
přivýdělek s hellomobile, více info na http://kosmetika.nazory.cz/viewtopic.php?f=18&t=34
Ťapina: ale zase - jakkoliv mam poctadla rada, do postele si je fakt neberu.
Manx: Moje kočky jsou nějaký divný
Ale zaplaťpánbůh za to
Ťapina: no jo, zkus si napsat neco proti pocitadlum.
Eva_Fl: Helejď, Evucho, jestli se chceš se mnou zas někdy bavit na normální úrovni, tak se prostě nebudeš takhle vyjadřovat o objektu mé profese i volného času. Protože když někdo něčemu věnuje veškerý čas, který mu nezabere spánek, tak si na tom holt zakládá.
Ťapina: ja vim, jsem tady nezadouci. Sem smi jen slunickovi majitele postelovych zvirat.
Manx: Já svoje kočky požádám, aby laskavě otevřely hubu, a ty tablety jim do té huby šoupnu.
Ale když jsem měla ještě v péči Kučku, vozila jsem ji odčervovat k veterináři, kde bylo k jejímu přemožení zapotřebí nejméně tří kvalifikovaných osob. Rozpárala i deku.
Eva_Fl: Tak nelez pod články o zvířatech a nebudeš se přeskakovat. Pak ti z toho stoupá stresovej hormón
Ťapina: ty tez - a nezapomen si s sebou vzit ty chlupaty spiny.
Se muzu preskocit - zvirata v posteli...
Eva_Fl: A ty už jdi taky do prdele
bože, bože - česnek
, homeopatie = placebo
, kočky požadující čerstvou vodu z kohoutku
a Eva a její hnusná špinavá zvířata plná bacilů
ještěéééé
Maduli: kdybys tim trpela, nemas doma neco tak hnusnyho a spinavyho a plnyho bacilu, jako je zvire.
mindulinka: To záleží na psovi, jestli je potřeba 2x nebo 4x. A taky na tom, kde se pohybuje. Když je pes popelnice, která všechno musí vzít do tlamy a zároveň třeba chodí na cvičák (typicky labradoři
), nebo prostě někam, kde se na jednom místě vystřídá hodně psů, tak je na místě odčervovat 4x. Já taky odčervuju 2x - psi jsou už starší a rozumní, nic venku nežerou a chodíme spíš na klidnější místa.
Tak já psa odčervuju 2x ročně a ne 4x. Veterinář, ke kterému chodíme, říkal, že to stačí. Pes žije venku a do postele mi nesmí. No občas se stane, že mi "nafackuje" jazykem, to ze samý lásky.
No nevím- někde jsem četla, že ten česnek by se musel do člověka dostat druhou stranou
, aby to fungovalo protiparazitálně. A jestli by tenhle způsob byl vhodný pro zvířátka, to nevím...ale mnohdy by to možná bylo jednodušší, než podání jedné tabletky!
Ťapina: děkuji co se týká parazitů jsem fakt hysterka
... existuje fobie z bacilů a podobných hrůz? Asi tím trpím