Není to vlastně žádná novinka, Muhammad Júnus to vymyslel už před třiceti lety. A dostal za to Nobelovu cenu a přezdívku bankéř chudých. A co že to vlastně? No přece mikroúvěry.
Jídlo na dlouho nepomůže
Už dávno si totiž nejen ekonomové a sociologové povšimli, že humanitární pomoc má jeden zásadní nedostatek – je léčbou symptomů, nikoliv příčin. A mnozí z nich namítali, že budeme-li posílat chudým a hladovějícím oblečení a jídlo, nikdy nepřestanou být chudými a hladovějícími. Žebrák, který dostává almužny, být žebrákem nepřestane.
O něco perspektivnější je investice do vzdělání dětí – snad pak snáze najdou práci a uživí i své rodiny. Ale stále je to investice velmi nejistá.
Půjčky na řemeslo
Staronovou novinkou s nadějnou budoucností se tak staly mikroúvěry. Jde o půjčky lidem, kteří často mají sotva střechu nad hlavou, ale zároveň i ochotu živit se drobným řemeslem v regionech, kde je tento druh podnikání perspektivní a tradiční.
Takovou zemí je například Mexiko. Zdejším indiánkám půjčuje řada mikrofinančních institucí a návratnost půjček je velmi vysoká. Ženy – protože ty jsou spolehlivější a investují své zisky do rodiny, zatímco muži si rádi kupují zbytečné věci – si zakládají jakési „vesnické banky“, které vede jedna z nich. Projdou školením, aby skutečně rozuměly principu úvěru. A pak dostanou půjčku, za kterou si navzájem ručí.
Suma přitom není obvykle nijak vysoká – v tisících korun – a úrok je na naše poměry drastický – padesát procent. Od normální banky by však tyto nemajetné ženy půjčku nezískaly a lichváři požadují sto až dvě stě procent. Většina z úroku navíc jde na nemalé náklady řízení celého projektu. Spolehlivost žen ve splácení přitom překračuje pětadevadesát procent.
Zapojili se i Češi
Do mikroúvěrů se už zapojili i první Češi a díky projektu myElen.com se možnost „investovat do své indiánky“ otevřela i širší veřejnosti. Přitom se nejedná o nevýdělečný projekt – zisk pro investora v Čechách by měl být sedm až deset procent. Jde tedy o jakousi kombinaci výdělku a charity. Přitom se investor dozví konkrétně komu a na jaký projekt byly jeho peníze zapůjčeny a může úspěchy „své indiánky“ pravidelně sledovat, či ji dokonce navštívit.
Zdroj: MF DNES
Líbí se Vám myšlenka mikroúvěrů? Co říkáte na takovouhle „charitu“? Půjčila byste peníze „podnikavé indiánce“? Co myslíte, proč jsou ženy spolehlivější? Připadá Vám tento druh investice příliš riskantní?
Nový komentář
Komentáře
určitě je dobré si půjčovat kdyžtak jen malé částky, ja hodně využívám Ferratum půjčky, protože vím, že jim bez problémů po výplatě zase peníze vrátím zpět
ivana.kuglerova: nebo jinak, ne vše, co je na webu, je majetkem veřejným
Viz třeba odkaz na stránkách idnes.
© Copyright 1998 – 2007 MAFRA a.s. a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu MAFRA a.s. zakázáno.
Tož asi tak
ivana.kuglerova: to teda sorry, na tom není nic legálního - někdo s tím článkem měl práci a vy ho prostě opíšete?
ivana.kuglerova: super nápad
Andula: Legálně a s uvedením zdroje
. Ne, zkrátka mi to taky přijde jako skvělej nápad (těch pět tisíc do toho určitě vrazím) a tak jsem tomu chtěla udělat širší propagaci - přece jen, ne každý čte MF DNES, žejo
Ivano, Ivano, zase opisujete?
dívala jsem se do obchodního rejstříku, myslíte, že je to bezpečné, když mají rozjeto tolik podobných aktivit
mně to připadá úžasný. Nevím, jak budete reagovat, ale myslím, že bychom mohly takhle někomu pomoct, ne ? Dívala jsem se na uvedené www a možnost sponzoringu je tam už od 5000 Kč. Když dá deset z nás pětikilo, tak nás to nevytrhne a např. Ester Jimenez to může zachránit život. Co vy na to ? Složíme se ? Půjdete do toho s se mnou ?
Lindaa: nemusím mít zrovna kozu, ale on radši klekne obličej schová tak aby nebylo vidět, že je mladý a může pracovat a žebrá protože vydělá víc než když jde zametat a navíc nemusí vstávat.
Systém mikropůjček funguje nejen v Mexiku ale i v Indii a prý velmi dobře. A tahle myšlenka se mi líbí víc než stavět školy v zemích kde je občanská válka nebo posílat jídlo.
Prijde mi to logické, ale otázkou je zda to funguje. Ale to jde asi v Africe a nebo zmíneném Mexiku. Nedovedu si predstavit bezdomovce na Hlaváku s kozou (pokud vezmu titulek doslova).
MEK: Všechno písemně - i nejlepšímu kamarádovi, jiná rada není.
půjčit peníze,už nikdy!přítel půjčil před 3 lety svému nejlepšímu kamarádovi a dodnes je nedostal