Foto: Shutterstock
Většina samoživitelů balancuje na hranici chudoby, nemají žádné finanční úspory a jakýkoli nečekaný výdaj tvrdě zasáhne jejich rodinný rozpočet na několik měsíců. S nadcházejícími Vánocemi zjišťují i ti, kteří jsou během roku s financemi schopni vyjít, že nemají dost peněz na dárky nebo jídlo. Právě v předvánočním období podává řada firem samoživitelům pomocnou ruku, bez jejich podpory by tisíce dětí byly o dárky i klasickou štědrovečerní večeři ochuzeny.
Za klasickou štědrovečerní tabuli utratí Češi průměrně kolem 3,5 tisíce korun – částku, která značně převyšuje rozpočet samoživitelů na celé vánoční svátky. Přes 80 procent Čechů bude 24. prosince večeřet bramborový salát. Kvůli rostoucím cenám potravin se jeho cena během loňských Vánoc meziročně zvýšila o 43 procent. Takový rozdíl je pro mnohé z řad samoživitelů již neúnosný. „Náš rozpočet je celý rok velmi napjatý, každý měsíc si nejsem jistá, zda vyjdeme. V loňském roce nám zvedli nájem, zdražily se energie i potraviny, nejmladší dcera navíc nastoupila letos do první třídy, s čímž byla spojena spousta výdajů. Vánoce slavíme každý rok velmi skromně, i když bych velmi ráda dětem dopřála vše, co si přejí. Bohužel to ale nejde, můj letošní rozpočet pro obě děti je tisíc korun, takže každé z nich najde pod stromečkem jen pár levných dárků. Cukroví nám daruje babička, jinak by nebylo vůbec, k večeři bude darovaný salát,“ uvedla samoživitelka Aneta, maminka dvou dětí.
„Já bohužel dávám dárky jen dětem. Na dárky pro moje rodiče nebo jiné příbuzné mi už nezbude. Každopádně oba dostávají dárky do 500 až 600 Kč. Cukroví pečeme jen linecké, suroviny jsou také čím dál dražší. A na Štědrý den jsme naštěstí u rodičů, takže alespoň večeři si společně užijeme se vším všudy,“ svěřuje se zase třicetiletá Martina.
Naštěstí dnes pro samoživitele existuje i mnoho různých forem pomoci. Levnější dárky mohou nakoupit třeba na Vinted z druhé ruky, ale také si je mohou vybrat zdarma v Šatníku v pražské holešovické tržnici, kam lidé nosí nejen oblečení, ale i spoustu hraček, kosmetiky, nábytku apod., z kterých si samoživitelé mohou vybrat cokoliv potřebují. Společnost Hellmann's zase už od roku 2020 rozdává v předvánočním období bramborový salát lidem v nouzi, doposud darovali takřka šest tisíc porcí této vánoční klasiky. „Jsme vděčni, že se nám podařilo vytvořit tradici, která každoročně přináší kousek Vánoc i těm, kteří by si to jinak nemohli dovolit. Inflace zasáhla všechny, především ale jednopříjmové domácnosti, a proto chceme v letošním roce obdarovat právě samoživitele. Akce zároveň proběhne v duchu snižování plýtvání potravinami, jelikož v Česku podle odhadů končí v odpadcích zhruba 830 tisíc tun jídla ročně. Na přípravu charitativního salátu nám poskytne společnost Tesco nevyužitou zeleninu ze svých provozoven,“ popsala Silvie Dittertová, brand managerka značky.
Zdroje: Silvie Dittertová, tiskové materiály a statistiky Hellmann's, samoživitelky Aneta a Martina, Šatník
Nový komentář
Komentáře
Pochopila bych 3 500,- Kč za celé svátky. Tedy od Štědrého dne do Silvestra včetně. Pro dva dospělé a dvě menší děti, dejme tomu, protože já sama mám o dost menší sumu na celý měsíc. Bavíme se výhradně o jídle, předpokládám. Lanýže a kaviár nekupuju ani na vánoce. Dárky za 500,- Kč jsou naprosto v pohodě. Většině bližních vesměs dražší věci nedávám, pokud to není nějaká výjimka typu významného životního jubilea a lidi se dohodnou na dražším dárku k této příležitosti. Ostatně vánoce přece nejsou konzumní svátky, že?
3,5 tisíce za večeři? to bych teda z důchodu nemohla, řízky -tedy maso - koupím s předstihem v akci, a salát taky nevyjde tak draho, abych si ho nemohla dovolit. Měla jsem 4 děti, a byla na ně nakonec sama, ale vánoce jsem zvládla - od srpna jsem si dávala stranou drobné částky a děti byly zvyklé na pár drobných dárků, a ne veledary. A šlo to. nebylo to lehké, ale šlo. A nevím, co tedy na té štědrovečerní tabuli je, ta 3500 je to pořádná hostina
V průměru 3.5 tisíce za štědrovečerí večeři? To mi příjde hodně přehnané.
Zrovna štědrovečerní večeře mi nepřijde nákladná. Jsem sama s predškolákem. Kuřízek s brsalátem určitě vyjde do stovky plus svítková polévka. Cukroví se chystá, máslo, mouka,cukr,vejce z akce do 200,- se vejdeme určitě. Je pravda, že máme zahradu, tudíž v sezóně ovoce, zelenina, zavařeno, zamarmeládováno.
3500 za štědrovečerní večeři se mi zase tak přehnané nezdá, když je u stolu víc lidí, dejme tomu 8. Koupí se na přípitek jednou za rok šampaňské, ne bohemka. Jedna láhev pro rodiče a babičku s dědou asi stačit nebude. Někdo nejí kapra, tak losos, dobrý předkrm, sýr, ovoce, dezert , cukroví, dětem 100% ovocná šťáva. Každá rodina má jiné zvyky a jídelníček.
3500 za štědrovečerní večeři? To teda nevím, je nás každý rok na večeři 7 lidí (nás pět, moje maminka, manžela táta) a ani v tolika lidech ta cena taková není.
Ty jo, 3500 Kč za štědrovečerní tabuli? Tak tolik nás nestojí ani večeře, cukroví, nová světýlka + stromek dohromady. Jo, kdyby v tom byly započítané i dárky... to bych pochopila.
blbost, za štědrovečerní tabuli utratíme max 800 a to ještě přeháním...za 3500 Kč bych pohostila celou ulici...
Tedy, když je řeč o bramorovém salátě, který si mnozí dovolit nemůžou, chtěla bych upozornit, že i levný salát může být dobrý. Tedy takový, který neplave v majonéze, není tam fůra vajec natvrdo, drahá uzenina. Existují fajn bramborové saláty, do kterých se dává cibule, kysané zelí nebo nakládané okurky, pepř sůl. Nebo mokrý bramborový salát, zalitý horkým kořeněným nálevem. Já vím, že nad tím lidi ohrnou nos. Jenže není na talíři jen salát. Většinou se k němu dělá něco smaženého, ryba, kuře i vepřový řízek. Takže je vlastně výhoda, když je aspoň část toho jídla dietnější. Dělat si hlavu, že nebude hospodský bramborový salát, by mi nenapadlo.