Milá redakce a čtenářky,

i já mám zážitek s postiženými lidmi. Vím, že tito lidé to mají ve spoustě věcí těžší, částečně se dá i pochopit zášť některých.

Sama bych, jak se znám (jsem pesimista), byla zahořklá. Ale občas mi přijde, že si někteří postižení myslí, že když mají nějaký handicap, že mají privilegia (ne přednost či právo na pomoc a trochu pochopení) a že pro ně některé věci neplatí.

V tomto případě myslím to, že někdy ohrožují jak zdraví své, tak jiných.

Mám dva příklady. Jela jsem v létě na pouť do vesničky, která je ze všech stran obehnána lesy. Všechny silnice tudíž vedou hustým lesem.

Dva mladíci na vozicích si to fičeli po silnici, což chápu, protože jiné spojení tam není. Ale to, že jedou po zpevněné silnici 2 metry od kraje (krajnice byla v dobrém stavu), nemají ani odrazku, ani žádný reflexní pruhy, vestu nebo světýlko, světlé oblečení... to mě nadzvedlo.

Strašně nerada bych ublížila někomu, kdo už takhle pochroumané zdraví má, ale přijde mi, jako když si o to koledují svou nezodpovědností. Jak je má člověk v přítmí vidět?

Druhý příklad je z nedávna. Je to asi měsíc, co jsem frčela domů z práce a u nás okolo sídliště vede velmi frekventovaná silnice. Starší pán vozíčkách si to šinul opět asi 2 metry od kraje vozovky. Přitom po obou stranách vozovky jsou nové chodníky, které mají nájezdy pro vozíčkáře a kočárky.  Myslíte, že v podzimním přítmí měl aspoň tu odrazku? Ne. Málem ho auto přede mnou sejmulo a nedivím se. Nebyl vůbec vidět.

Opravdu to nechápu. Jsem taková posera, co se tohoto týče. Na neosvětleném kole bych nejela, pokud jdu za tmy po silnici, kde není chodník, okamžitě jak vidím světla, skáču do škarpy... Oni ne. Klidne jedou skoro prostředkem pruhu, neosvětlení, tmaví.

A pokud vím, ta obyčejná blikačka se dá u žluťasů sehnat za pár korun.

Nejen že ohrožují sebe, ale i ostatní. To mě vážně štve, protože výčitky, že jste někoho srazila, i když jste za to nemohla, vám ze svědomí nikdo nevymaže.

Lucik007


Nikdo není dokonalý a všichni bychom se měli snažit být ohleduplní ke svému okolí - zdraví či postižení. Máte pravdu, že ohrožovat zdraví své i svého okolí je velmi nezodpovědné.
Zažili jste něco podobného? Dovedou být lidé s handicapem někdy bezohlední?

 

Téma na pondělí:
Zdravotně postižení
Máte ve svém okolí zdravotně postiženého?
Jak vnímáte tyto lidi?
Existuje něco, co vám na nich vadí?
Jsou diskriminováni?
Znáte příklady jejich integrace do společnosti?
Podílíte se na pomoci zdravotně postiženým a jak?

Víte, jaké mají životní náklady a jestli jsou postačující?

Napište nám a my ty nejzajímavější příspěvky odměníme dárečky!
redakce@zena-in.cz

Reklama