ch.jpg
Foto: Shutterstock

Někteří lidé si možná myslí, že když se nechali očkovat na covid-19, mají vyhráno i proti chřipce. Jak to ve skutečnosti je? 
Očkování proti koronaviru lidi před chřipkou neochrání, ani naopak to nefunguje. Jde o úplně jiné vakcíny, působí na jiné viry.

Kdy je očkování proti chřipce ideální absolvovat?
Ideální doba je 3 měsíce před očekávanou chřipkovou sezónou, bohužel tohoto roku nemůžeme odhadnout, kdy se chřipky vyskytnou, a vzhledem k vyššímu výskytu respiračních infektů se začalo očkovat již v září.

Dá se to skloubit i s vakcínou proti covid-19? Aby lidé nemuseli k lékaři dvakrát? 
Ano, dá se aplikovat vakcína proti chřipce současně s 3. dávkou (nebo jinou dávkou) proti koronaviru. Já osobně bych si to ale nenechala takto aplikovat, vzhledem k vyššímu riziku nežádoucích účinků.

Komu byste očkování proti chřipce důrazně doporučila? 
Určitě osobám starším 65 let a těm, kteří se léčí s chronickými nemocemi, které zvyšují riziko závažného průběhu infekce – diabetici, kardiaci, lidé s plicními nemocemi, onkologičtí pacienti... Současně i lidem, kteří s výše uvedenými žijí ve společné domácnosti, nebo o ně pečují (zdravotníci, pracovníci v sociálních službách...).

Očekává se v této sezóně horší chřipková epidemie? Třeba vlivem toho, že mají lidé z roušek oslabenou imunitu? 
Jsou různé názory. Někdo očekává horší sezónu, někdo naopak mírnější. Já osobně, pokud budou lidé stále nosit roušky a obávat se s respiračními příznaky chodit mezi ostatní lidi, tak očekávám spíše klidnější sezónu, jako loni.

Jak rychle vakcína účinkuje a jak dlouho její účinnost trvá? 
Účinek vakcíny nastupuje cca po 14 dnech po aplikaci. Trvá různě dlouho, u starších lidí a u lidí s oslabenou imunitou vyprchají protilátky vytvořené vakcínou dříve. Proto se dříve očkovalo ideálně až v listopadu.

Kolik se za vakcínu platí a přispívá něco i pojišťovna? 
Vakcína stojí něco málo přes 300 korun, plus se platí aplikace injekce. Většina pojišťoven a někteří zaměstnavatelé, v rámci benefitů, na očkování proti chřipce přispívají. Rizikové osoby a osoby nad 65 let mají očkování hrazené pojišťovnou.

I přes očkování může člověk chřipku chytit. Co to potom znamená? Snazší průběh, stejně jako u covidu? 
Jako u každého očkování, nechrání očkování 100%, ale snižuje výrazně riziko těžšího průběhu nemoci.

doc.jpg
Foto: Se souhlasem MUDr. J. Čiefové

Děkujeme za rozhovor, na naše otázky odpovídala MUDr. Jaroslava Čiefová, internistka a praktická lékařka pro dospělé z pražské EUC Kliniky.

Zdroj: Autorský rozhovor s MUDr. J. Čiefovou

Články, mohlo by vás zajímat:

Reklama