Je to prostě peklo. Čekáte, až vám číšník přinese objednané kafe či jídlo, a ani si raději nesundáte kabát. V místnosti je prostě chladno. A to přitom nejste žádná zimomořivka. Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) v posledních týdnech evidovalo řadu podobných stížností.
Ještě obvyklejším příkladem je čekání na vlak či mrznutí v jeho kupé. Jedete-li daleko, je to pak opravdu utrpení. Můžete s tím něco dělat?
Jaká teplota musí být v mrazivém období v restauracích, čekárnách v nemocnicích, na nádraží a v jiných zařízeních, která slouží veřejnosti?
Pokud jde o pobytové místnosti, tedy místnosti, které nejsou určeny k trvalému bydlení, měly by být zajištěny přípustné mikroklimatické podmínky, s výjimkou mimořádně chladných nebo mimořádně teplých dnů. Za mimořádně chladný den se považuje den, kdy nejnižší teplota venkovního vzduchu dosáhla hodnoty nižší než -15 °C. Za mimořádně teplý den se považuje den, kdy nejvyšší teplota venkovního vzduchu dosáhla hodnoty vyšší než 30 °C. S výjimkou staveb pro obchod a výstavišť je v chladném období roku požadována teplota plus minus 22 °C. V čekárnách nádraží je požadována teplota minimálně 20 °C.
Jaká teplota musí být v zimním období v dopravních prostředcích a ve vlaku?
Pokud jde o vlaky, teplotu uvnitř souprav pro cestující žádný právní předpis neřeší. Pracovníci ČD se řídí pouze interním doporučením, podle kterého by měla být každá souprava na počátku cesty vytopena na teplotu min. 18 °C. Toto doporučení nemá právní závaznost a není vymahatelné.
Co může člověk udělat, pokud není spokojen s teplotou vzduchu v restauracích a nebo čekárnách?
Případnou stížnost ohledně teploty prostředí by měl spotřebitel směřovat přímo na provozovatele zařízení případně na místně příslušný stavební úřad.
(odpovědi byly redakčně kráceny)
► v obytných místnostech je vhodná teplota 18 až 22 °C.
► ve školách má být minimálně 19 °C, a pokud klesne pod 16 °C, tak musí být přerušena výuka. To samé platí v případě, že ve třech dnech po sobě teplota klesne pod 18 °C.
Mrzla jste v poslední době v restauraci, čekárně či někde jinde?
Nový komentář
Komentáře
Manx: Andulína: a ještě jak je tam vedro, tak se pěkně rozlejvá ten jejich smrádek
Manx: Tak to pr, ja se v dopravnich prostredcich svlekam, jinak bych zemrela na prehrati. Rukavice, cepice, sala pryc, u bundy rozepnout zip, rolak odtahnout od krku a i tak funim jak klimaktericka pri navalu. Oblekam se tak, abych pri -10°C neumrzla pri cekani na autobus a kdyz pak vlezu do autobusu vytopneho na 20°C, neda se tech par minut prezit. Jsem pro zruseni vytapeni v MHD, usetrilo by se hodne penez, bezdomace by studena tramvaj nelakala a lide by po par minutach spoceni nevystupovali do mrazu, kde je ofoukne a nastydnou.
Manx: to by v těch tramvajích nemohli jezdit bezdomovci. Takhle se schoulí na sedadla mezi dveřmi (neb tam je prý největší teplo) a od konečné na konečnou se pěkně zahřejou
Anai: Týjo, fakt 25 stupňů? To bych se asi uvařila ve vlastní šťávě.
Při méně než 23 stupních se nesousředím u PC v kanceláři, klepu se zimou, je to nepříjemné, snesu max. doma, když uklízím, když sednu k TV, tak 25 st. podmínka.
Andulína:
u mně v 60-65
, ae moje děti, ano v těchto letech
Nejen restaurace a cekarny...ale pravidelne ve vlaku Jirkov-Praha ..... doplneno pravidelnym zpozdenim.
Lidi jsou zhýčkaní. Nevidím nejmenší důvod, proč by muselo být plus minus 22 stupňů někde, kam se přijde z venku, chvilku se tam pobude a pak se jde zase jinam. Když mám v práci víc, než 21, tak se lidi přicházející z venku otírají kapesníčkem a vzdychají, jaké je tu horko.
Andulína: my měli uhelné prázdniny na střední a bylo to 90 nebo 91
Věrulinka: to bylo 78. nebo 79.roce, pokud se nepletu
Dante Alighieri: taky jste v hodině dělali dřepy, abyste nezmrzli? Zažila jsem rok, kdy jsme na základce měli ve třídách i 14 a učilo se dál a nikdo si nestěžoval a nikdo nebyl nemocný
Vzpomněla jsem si na uhelné prázdniny na základce, to bylo super
, ale to je dávno
Kolikrát na VOŠ určitě bylo míň než 16 a učili jsme se. V bundách.
Bébina: na přetopené pošty taky nadáváma zrovna zítra tam musím, mám tam nějakou zásilku
Bébina: Nedávno jsem viděla, jak stojí trolejbus na zastávce, lidi nastoupení, dveře dokořán a stál a stál. Když jsem přišla blíž, viděla jsem jak řidič cvaká na mobilu nějakou smsku. Holt si museli lidi počkat
Jestli není lepší kouřící, ale za jízdy, než smskující a se spožděním
evelyn: Zkusenost stara par mesicu a nebylo to poprve a nebyl to jen jeden ridic. Zapalili si vecer, kdyz byla tma, ruku z okynka a ja koukala jak vejr, jestli se mi to zda, nebo jestli opravdu ma cigaro v parate. Cich nekuraka se neda oklamat a mel ho tam. A taky se mi docela casto stava, ze ridici mestskych autobusu o prestavakach v busu kouri a clovek pak vleze do smradlavyho busu. A nedelam si iluzi, ze by je kvuli tomu nekdo vyhazoval, kdyz je jich tak malo.
Pravidelne jsem v zime vymrzala v dalkovem autobusu. Ted uz jezdim pouze autem a do busu me nikdo nedostane. Zima by mi tolik nevadila, ale kourici ridic ano a velmi. Jinak v zime mi spis vadi prilisne teplo nez zima. Cekat v zime na pretopene poste je za trest. Odlozit si neni kde a vedro k padnuti, akorat se clovek spoti a pak z +25°C vyleze do -10°C. Stejne tak doprava po meste, ve ktere clovek stravi par minut, by nemusela byt vytopena na vic jak 10°c.
Pavla_b:
to je pravda
Věrulinka: v hospodách se většinou topí hodně, aby se víc pilo
hospodský nebo majitel restaurace, který má v podniku zimu, je sám proti sobě
Mám zkušenost opačnou...všude je přetopeno
V naší místní restauraci je až přetopeno, topí ústředním topením a ještě lávovým krbem
, ale nádraží, asi nevědí co je teplo