Soužití dvou lidí nikdy nebývá jednoduché. Je potřeba hodně tolerance, aby každodenní život nepřipomínal boj. A kromě dalších věcí je také důležité, co a jak si partneři říkají. Protože mluvení může toho druhého někdy pěkně rozčilovat.

Známe to asi všichni. Někdo prohodí občas něco, co tomu druhému vadí, někdo tak mluví pořád. Můj muž Honza je něco mezi tím. Nemluví moc, ale často používá ironii a nadsázku a různá spojení, která mi hodně vadí. Když přijde s nějakou novinkou, chvíli mi přijde docela vtipná, časem už to ale bývá otravné. I tady platí: všeho moc škodí...

talk

Každého určitě ovlivňuje prostředí, ve kterém pracuje. Honza je sportovní novinář a pohybuje se hlavně mezi fotbalisty. A tak se u nás doma často objevují hlášky tohoto typu, které fotbalisti používají. Samozřejmě většinou jsou myšlené ironicky, ale lezou mi na nervy, když je slyším stokrát. Klasický příklad je samozřejmě: „Tak určitě...“, kterým fotbalisté odpovídají skoro na cokoliv. A u nás doma se z toho dělá legrace, která mi ale už nepřijde vtipná. Podobně je na tom spojení „Dobře ty (my, já, máma...)“. To úplně nesnáším!

Nejhorší je, že všechny tyhle hlášky používají i děti, a moc rády. Jako by nestačilo, že musím různé podobné „kecy“ poslouchat už 17 let. Pravda je, že teď už je kolikrát nevnímám, ale ze začátku jsem ironii moc nechápala (můj tatínek je vážný a solidní muž), takže jsem si všechno brala moc osobně a občas se urážela. To už mi naštěstí nehrozí.

Z jiného soudku jsou hlášky, které se týkají práce nebo sexu. Vždycky, když sedím u počítače, už předem počítám s větou: „Už zase pracuješ?“ A divila bych se, kdyby ji Honza neřekl. A stejně tak před spaním: „Co dneska? Bude něco?“ To opravdu miluju.

Poslední dobou mě ale rozčiluje jiná, nejnovější hláška mého muže. Na cokoliv, co se třeba nedaří, nepovedlo se nebo je složité, odpovídá: „Co už...“ A tak jen mávnu rukou a jdu si po svých. Ať si říká, co chce!

Rozdělila jsem si do tří skupin situace, jak reagovat, když partner řekne nějakou „oblíbenou“ hlášku.

  • 1. Ignorovat. Prostě dělat, že nic neslyším.
  • 2. Říct na oplátku něco, co partnerovi vadí.
  • 3. Rozčílit se a třeba neuvařit večeři.

Do které skupiny patříte vy? :-)

Téma dnešního dne: Hlášky, které mě vytáčejí

  • Jaké hlášky často používá váš partner?
  • Čeho se nejvíc týkají?
  • Vadí vám hodně?
  • Jak na ně obvykle reagujete?
  • Máte nějakou zajímavou (vtipnou...) historku na toto téma?

Pište, budu se těšit na vaše příspěvky. Vítězka získá dárek, hru pro páry: Hra o manželství od firmy Albi. Vaše příspěvky očekávám na adrese redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin. Moc děkuju!

hra

 

Reklama