„Žili tu tři spokojení koně, dokud nepřišel lidský hlupák a nenakrmil je hrachem. Matka od hříběte bojovala tři dny. Velké díky a obdiv všem, kteří u ní byli 24 hodin denně a snažili se ji zachránit, včetně dvou veterinářů. Bohužel následek lidské neznalosti či lhostejnosti byl v takovém rozsahu, že tento boj prohrála,“ svěřila se v červnu prostřednictvím facebookového profilu uživatelka Ava Simm a dodává, že nápisy „Nekrmit“ u výběhů zvířat nejsou pro nic za nic.

Proč nekrmit cizí koně

Majitelé koní je tam skutečně nedávají nadarmo. Většina z nich má totiž s lidským „dobrodiním“ v podobně krmení jejich zvířat neblahou zkušenost. A proto se obávají o zdraví svých svěřenců. Málokdo z kolemjdoucích si totiž uvědomuje, že koně mají velmi citlivé zažívání. A k tomu navíc neumí zvracet. Takže všechno, co pozřou, musí projít celým trávicím procesem.  Nakrmení nevhodnými potravinami, případně překrmení těmi, které ve velmi omezeném množství konzumovat smí, může skončit vážným onemocněním nebo i uhynutím.

Potvrzuje to i veterinární lékař specializující se na koně Martin Brát: „Pokud kůň dostane něco, na co není zvyklý, může dojít například k přerůstu střevní mikroflóry a těžkému průjmu. Přemnoží se bakterie a začnou se uvolňovat endotoxiny, takže koně mohou dostat koliku, nebo i uhynout. Některá plemena koní, hlavně poníci, jsou navíc náchylná na překrmení, po němž se mohou schvátit. To znamená, že mají problémy s kopyty, z nichž se mohou i téměř vyzout,“ vyjmenovává možné následky s tím, že člověk nemá právo krmit jakékoli zvíře, pokud není jeho.

Jen pár kousků?

Ospravedlněním není ani fakt, že pár kousků tvrdého chleba nebo jablek nemůže tak velkému zvířeti ublížit. „Ano, pár kousků tvrdého chleba sice většině koní neublíží. Jenže takových lidí, kteří si tohle řeknou, může být za den víc. A třeba obézním poníkům stačí ke schvácení opravdu velmi málo,“ varuje veterinář.

Na to samé upozorňuje veřejnost na sociálních sítích i chovatelka Lenka Kněžická. „Vy, kteří chodíte krmit cizí zvířata, si neuvědomujete, jaké to může mít fatální následky. Nejen že je krmíte bůhví čím od piškotů, vánoček, sušenek a tak dále, ale i to, co žrát můžou, je může zabít. Představte si, že k výběhu přijde za den třeba deset takových lidí, jako jste vy,“ píše s tím, že cizím lidem u svých ohrad denně vysvětluje, proč koně nemohou krmit. Ne vždy ale taková osvěta pomáhá.

Lidé jsou často nepoučitelní

Stejnou zkušenost má i chovatelka Gabriela Jakubcová. „Již 11 let máme ohrady u zahrad, vedle polní cesty, kudy chodí rodiny na procházky. Máme, tedy měli jsme, dva koně…Pína a Samína. Starali jsme se o ně tak, aby u nás pokojně a v dobré kondici strávili stáří, a děti se na nich mohly projet. Vloni jeden z nich, Píno, zchromnul následkem schvácení kopyt. Bylo to z toho, že mu nějaký „hodný člověk“ nasypal hromadu jablek, anebo pečiva,“ popisuje.

Tím se ale lidé nepoučili. Letos v březnu se tak musela rozloučit i s druhým ze svých koní: „Někdo nakrmil Samína tak pořádně, že i přes zásah veterináře přímo na pastvině musel být utracen na veterinární klinice v Brně. Kůň ve skvělé psychické, fyzické kondici, milován dětmi i staršími lidmi. „Hodný člověče“, věř, že, kdybys viděl Samína v ukrutných bolestech se válet, bolestí odfrkávat a skřípat zuby, už jen ležíc na boku bezmocně zvedat hlavu k obloze! Veterináři totiž chvíli trvá, než se dostaví. Pak, bys pochopil, co jsi způsobil.“

Jak nikomu neublížit

Pokud už chcete koním nebo jakýmkoli jiným zvířatům v cizích výbězích přilepšit, odneste pamlsky jejich majitelům. Jen oni totiž vědí, které si na nich může pochutnat a v jaké míře.

Pokuta 100 tisíc korun

Situace s krmením cizích zvířat je natolik závažná, že v minulém roce vznikla dokonce petice. Chovatelé požadují sankcionování těch, kteří chodí s pamlsky k jejich ohradám. Její autorka navrhuje mimo jiné pokutu ve výši 100 tisíc korun, což je podle jejích slov tolik, kolik majitelé větších zvířat dají kvůli hloupým lidem za veterináře. Petici můžete podepsat ZDE.

Čtěte také:

Reklama