Zkratka BLW vychází z anglického názvu Baby Led Weaning, což v překladu znamená „odstavení vedené dítětem“. Spočívá v tom, že dítě samo rozhoduje, co bude jíst. Samozřejmě v rámci mantinelů, které mu vytvoříte. I v tomto případě byste měla nabízet pouze stravu s ohledem strávníkův věk, tak jako u klasických příkrmů. Jen ji nebudete mixovat, pasírovat a podobně. Dítě se tak naučí jídlo nejprve rozkousat a poté polykat. Ne obráceně, jako je tomu u krmení kašovitou stravou na lžičce.
5ea2dc216f018obrazek.png
Foto:Shutterstock

S prvními kousky pokrmů doporučují vyznavači metody BLW začít ve chvíli, kdy po nich začne váš potomek toužit a zvládne vám je brát z talíře. To přichází ve věku kolem šesti měsíců. Pak je na čase servírovat i na jeho mističku. „Nejprve jde spíše o ochutnávání než opravdové jezení. Je to stejné jako například s chozením. Děti začínají chodit cca kolem roku věku, ale některé začne dříve a některé mnohem později. Stejné je to i s jídlem. Časové rozpětí je poměrně široké a samotný věk není důležitý, stejně jako u chození ani u jídla není dobré dítě do něčeho nutit,“ uvádí na svých stránkách JídloDoTlapky propagátorka této metody Dita Vlčková. Zároveň připomíná, že i nadále musí zůstat hlavní složkou stravy mateřské či umělé mléko.

Dítě začíná jíst rukama. Pokrmy nakrájejte tak, aby je mohlo vzít do ručičky (proužky, kostičky). Později je můžete seznámit se lžičkou, a pak i příborem.

Příznivkyní BLW metody je také dvojnásobná maminka, herečka a spisovatelka Marie Doležalová. „Je to fakt super, jen je u toho ze začátku bordel (rodinní příslušníci by to neměli vidět), ale dítko je přístupný všem chutím a potravinám. Základ je, že mu nic nenutíte, a jí vlastním tempem, čili někdy téměř nic - a nevadí to,“ svěřuje se na svém instagramovém účtu.

Výhody BLW způsobu stravování

  • Dítě si samo vybere, na co má chuť. Podle vyznavačů této metody samo moc dobře ví, co právě potřebuje, nebo co mu naopak nedělá dobře (alergie, intolerance).
  • Ví, kdy má dost, takže se nepřejídá.
  • Jídlo prozkoumává a poznává nové tvary, konzistence a chutě, takže je pro ně jídlo zábavou, ne bojem s maminkou nutící mu kaši na lžičce, jak tomu někdy bývá.
  • Tím, že si jídlo samo bere a vkládá do úst, zlepšuje si jemnou motoriku a koordinaci.
  • Jí to samé, co vy, takže se marně nenatahuje do vašeho talíře a není rozladěné, že je o něco ochuzené.
  • Je samostatné, takže vy se můžete věnovat svému vlastnímu jídlu.
  • Budete jíst všichni společně, u jednoho stolu, což vás ještě více stmelí.
  • Čas ušetříte i při přípravě jídla. Dítěti připravíte to samé, co sama sobě. Jen v pro ně přijatelné verzi. Začnete tak automaticky přemýšlet nad zdravějším jídelníčkem.
  • Děti, na nichž necháte výběr stravy od nejútlejšího věku, se prý v pozdějším věku stravují uvážlivěji a zdravěji. Tedy alespoň podle studie nottinghamské univerzity.

S čím musíte počítat?

Hlavně s tím, že všude kolem bude nepořádek. Zpočátku si bude váš malý strávník s jídlem hrát a zkoumat ho. Proto některé maminky krmí své dítě oblečené jen v plence a první cesta z jídelny vede do sprchy. Řešením je také rozprostřít pod židličku například omyvatelný ubrus.

Doba krmení se prodlouží. Zásadou totiž je nespěchat na dítě.

Zpočátku se může dítě kousky potravy dávit, což vás může pořádně vyděsit. Zastánkyně BLW metody však přísahají na to, že spolehlivě zafunguje dávicí reflex (nejde o dušení), takže strávník jídlo vykucká či vyzvrací.

Dítě vždy nechte jíst ve vzpřímené poloze, aby v případě potřeby správně fungoval dávicí reflex. Nikdy ho nenechávejte bez dozoru.

Váš drobeček se učí jíst tím, že napodobuje vás. Je proto logické, že bude toužit po všem, co si dopřejete vy. Takže pozor na nezdravé a nevhodné potraviny. Ty si v jeho zájmu raději odpusťte.

Svoboda ano, ale…

Lékaři se shodují, že je pro dítě stěžejní výživa během prvních 1 000 dní života. Dokáže ovlivnit nejméně 80 % jeho celoživotního zdraví. Už u prvních příkrmů by proto rodiče měli dbát na pestrý a dostatečný příjem zeleniny, masa včetně ryb a ovoce. Otázkou zůstává, zda je to reálné v případě, že dítěti necháte ve výběru potravin volnou ruku.

Čtěte také:

Reklama