Blíží se pomalu, ale jistě nový rok, což je mimo jiné také období tzv. „ledňáčků“, tedy těch, co si jako své předsevzetí dají cvičení, a tak se hned první měsíc v roce zaplaví fitness centra novými a novými klienty a nadšenými sportovci. Dost často se ale stává, že nováčci netuší, co si se všemi těmi stroji a „udělátky“ ve fitku počít. A protože si hned v úvodu způsobit faux-pas tím, že by se nedejbože zeptali, snaží se cvičit svépomocí a většinou špatně. A tak, chcete-li něco opravdu udělat pro své tělo, formovat, spalovat a cítit se po tréninku skvěle, přestaňte dělat tyto chyby a věřte, že se začnou dít věci!

shutterstock-749969473.jpg

1. Nebojte se zeptat

Alfou a omegou cvičení ve fitku je fakt, že víte, jak se jednotlivé stroje používají. Pokud je tomu naopak, můžete si velmi jednoduše ublížit. A tak zainvestujte buď do prvního tréninku s trenérem, který vám poradí na míru, anebo se alespoň zeptejte na základní informace ohledně strojů.

2. Nepřeceňte své síly

Nemá cenu se na tréninku hned strhnout. Vnímejte své tělo, uvědomte si, jak moc jste doposud cvičily a na základě toho si „naložte“. Začínejte zlehka a přidávejte zátěž i intenzitu postupně.

3. Netrénujte jednou za čas

Pokud si myslíte, že vytoužených výsledků dosáhnete tak, že si zajdete zatrénovat jednou za čas, tak jste na omylu. Aby si tělo zvyklo, je třeba trénovat alespoň dvakrát týdně.

4. Netrénujte pořád

Druhým extrémem je to, že se do cvičení pustíte s vervou a ve fitku vás uvidí každý den. Tělo si při takové intenzitě nestihne odpočinout a zregenerovat. Dopřejte mu i den nebo dva na to, aby nabralo sílu a svaly se dostatečně uvolnily.

5. Nekopírujte ostatní

Je zcela přirozené, že okukujeme lidi okolo nás. Ve fitku takhle ale můžete velmi snadno okopírovat špatnou techniku. Jen proto, že ta nejkrásnější žena se super postavou ve vaší posilovně dělá nějaký cvik, neznamená to, že ho dělá správně. Pozorování je fajn bod, kde začít, když se učíte nové cviky, ale je to pouze začátek. Pracovat se vzdělaným a informovaným trenérem nebo tréninkovým partnerem vám může velmi pomoci zejména v začátcích.

5c0e4dd876f52shutterstock-447491731.jpg

6. Nefrajeřte

Nesoutěžte, nepředvádějte se a nic si nedokazujte. Uvědomte si, že cvičíte pro sebe a kvůli sobě. A je jedno, jestli jste profík nebo úplný začátečník. Neohromujte okolí tím, že uzvednete pořádně těžkou váhu, raději se snažte pilovat techniku a pracovat se svým tělem pořádně.

7. Nepřidávejte váhu, dokud nezvládnete techniku

Tento bod souvisí s tím předchozím – nikdy neobětujte techniku cviku jen proto, že si myslíte, že už zvládnete pracovat s větší váhou.  Je to hlavně nebezpečný tah, zvláště pokud jde o cviky celého těla a technické zdvihy, jakými jsou dřepy a mrtvé tahy.

8. Nekoukejte pořád do telefonu

Objevil se nám tu takový nešvar – sdílení všeho na sociální sítě. Do fitka si ale chodíte zacvičit, tak se této aktivitě věnujte naplno. Pokud tedy nechcete ztrácet svůj cenný čas v posilovně koukáním do mobilu, ale raději ho věnujete kvalitnímu tréninku, nechte mobil v šatně. Možná sami uvidíte, že bez zbytečného rozptylování se vám podaří lépe koncentrovat na cviky a vaše tréninky se stanou více efektivní. A fotku si uděláte pak.

Také si přečtěte:

Reklama