love

Už máte za sebou rozchod se svou velkou láskou či dlouholetým manželem? Jak to probíhalo? Dokázali jste to hned napoprvé, nebo to byl předlouhý bolestný proces stále se opakujících rozchodů a nových pokusů vztah obnovit a udržet? Byly jste silné a rozhodné, nebo tápající rozklepané třtiny ve větru zmítané pochybnostmi, lítostí a strachem?

Podivná láska

Jejich vztah začal šťastně. On se zamiloval, ona po čase také. Zpočátku se jí sice nijak zvlášť nelíbil, ale byl výřečný, schopný a vytrvalý, a tak se nakonec váhy naklonily na jeho stranu. Martin a Iveta. První půlrok se milovali jako šílenci. On ji zahrnoval květinami a oblíbenou čokoládou, ona se stylizovala do podoby anděla.

Problém byl, že každého uhnětl stvořitel z úplně jiného těsta. Nedá se říci, že jedno bylo o mnoho horší než druhé, ale vůbec se k sobě nehodila. Voda a oheň, sůl a cukr, vítr a země. Ta láska přerostla v něco divného, patologického. Nemohli být spolu ani bez sebe. Někdo tvrdil, že jsou Italské manželství, další se rozdělili na dvě skupiny. Jedna fandila jemu, poměrně jednoduchému mačistickému muži užívajícího si všech požitků života, jiní se spíš klonili k ní, sofistikovanější, zodpovědnější, ale řídící se možná až příliš radikálními soudy.

Kdo se s kým rozvede?

A oni se milovali i nenáviděli zároveň. Měsíc před porodem jejich syna Martin Ivetě oznámil, že se chce rozvést. Ona proplakala celé dny, on nakonec z pocitu povinnosti zůstal. Když byl synovi rok, Iveta se s kočárem vypravila k obvodnímu soudu podat žádost o rozvod. Tentokrát to už nemohla vydržet ona. V podatelně na ni úřednice zírala jako na kaskadérku a nechápala, jak se někdo s tak malým dítětem může chtít rozvádět. Když Martinovi za pár dnů sdělila, co se chystá, prosil a přemlouval ji tak dlouho, až žádost stáhla zpět. Kvůli malému Kubíkovi, aby mu nebrala tátu.

Drama života

Martin byl kvartální alkoholik. Týden pil, pak se léčil a svíjel se několik dní v opileckých depresích. Potom měsíc pracoval, staral se, nosil dost peněz, vymýšlel společné projekty. A zase nanovo. V době pitek byl Martin arogantní, sprostý, plný výčitek a urážek, nezáleželo mu na dítěti, natož na ženě. Iveta byla na všechno sama, Martin byl na všechno sám, skončilo to tak, že si oba žili své životy, společný měli jen byt. Jednou se s Ivetou po bouřlivé hádce rozešel Martin, příště byla iniciátorem rozchodu Iveta. Za pár týdnů se jednomu nebo druhému situace rozležela v hlavě a svého druha volal zpátky. Proč? Z lítosti, pocitu vlastnictví, ješitnosti? Byla v tom ještě láska? A tak to šlo sedm let. Martin začal navštěvovat psychiatra, Iveta byla bytostně nešťastná a myslela na nejhorší. Rozejít se ale nedokázali.

Nakonec, po jednom z dalších rozchodů, se dohodli, že se musí začít bránit každý i sám proti sobě. Martin podal žádost o rozvod, Iveta jednoznačně souhlasila, a když došlo na soudní jednání, byli rozvedeni během hodiny. Martin však zase selhal a začal Ivetu na kolenou prosit, aby to zkusili znovu.

Pud sebezáchovy

Tentokrát ale u Ivety konečně zafungoval pud sebezáchovy. Když Martin denně telefonoval, chodil na návštěvy, nakupoval dárky a škemral o milost, nereagovala. Martin se začal čím dál častěji uchylovat k věrnému příteli alkoholu, v noci volat opilý a vinit ze svých stavů neoblomnou Ivetu. Proseděl celé noci na schodech před bytem, kde ho ráno Iveta nacházela opilého a spícího.

Aby je Iveta zachránila oba, rozhodla se byt prodat a odstěhovat se kamkoli, kam za ní Martin nebude mít přístup. Tím, že se Iveta odstěhovala a zabránila Martinovi, potažmo i sobě v dalších iracionálních pokusech o společné soužití, které oba drtilo neskutečnou vahou, zachránila oběma zdravý rozum.

A i když z počátku nevěřila tomu, že by se ještě byla schopná do někoho zamilovat, brzy zjistila, jak byly takové úvahy nesmyslné. Když si nyní, deset let po té, vzpomene na své manželství, není schopná uvěřit, že byla něco takového schopná dopustit. Ale cesta k moudrosti je přece někdy tak bolestná.

Zažili jste někdy tak komplikovaný rozchod? Dali jste se dohromady se svým bývalým? S jakým úspěchem?   

Reklama