Řeč je o vánočních a velikonočních kaktusech. Nastává ten pravý čas, kdy čekáme, že nás náš zelený miláček obdaří alespoň několika křehce vypadajícími kvítky. Někteří z nás ale čekají marně.

Kdo má tuto nádhernou květinu doma, sám ví, co to dá práce ji přimět ke kvetení, a ještě ho správně načasovat na období Vánoc, případně Velikonoc.

Kaktusům svědčí týrání
Já se o všechny své květinky starám s velkou láskou a péčí, ale většinou to vede spíš k jejich záhubě. Mojí mamince naopak vyroste a vykvete naprosto cokoliv, kaktusy nevyjímaje. V případě kaktusů jsem ale pojala podezření, že kaktus kvete, když je trápen suchem a zimou. I nejhůř vypadající jedinec vykvete, necháte-li ho na balkoně až do prvních mrazíků. Potíž je ale v tom, že pokud ho po té přenesete do bytu, všechna poupata shodí.

Kaktusům se dařilo, lidi mrzli
I já jsem letos odložila na jaře jednu zle vypadající rostlinku na balkon. Nejen že se skutečně přes léto vzchopila, ale obdarovala mě i několika poupátky. Škoda jen, že nevydrží na ten správný vánoční čas. Úspěch jsem jeden rok slavila i po té, co jsem kaktus nechala cca měsíc v ložnici, kterou jsem vůbec nevytápěla. Nemusím asi dlouze popisovat, jaká tam byla zima - kytce se dařilo, lidi mrzli.

Jak na ně?
Pro neúspěšné pěstitele ještě několik postřehů závěrem (jak můžete vidět, teorie by mi celkem šla, jen v praxi to nějak nejde): Vánoční i velikonoční kaktusy Vám téměř jistě pokvetou, budete-li je mít na chladném místě, nejlépe přímo na okně, kde na ně i trošku potáhne. Uvidíte, že výsledek se dostaví. Přenést na viditelnější stanoviště doporučuji až ve fázi, kdy je poupat nasazených hodně a část z nich již začíná vykvétat. Pak máte šanci, že vám alespoň několik dnů vydrží jako překrásná dekorace. Jste-li na tom podobně jako já a nemáte tyto ideální prostory, doporučuji zajít před Vánoci do květinářství a raději si pěknou, již kvetoucí kytičku koupit.

Hodně pěstitelských úspěchů a předvánoční pohody všem přeje
Augustyna

P.S.: Připojuji několik fotografií maminčiných velikonočních kaktusů, které tak úspěšně trápí na svém balkoně.

Zkoušela jste také někdy pěstovat vánoční kaktusy? A jak se vám dařilo? Máte nějaké osvědčené rady a tipy? Nebo vánoční kaktusy raději nakoupíte v obchodě? A líbí se vám vůbec tyhle rostlinky?

Za pěkný příspěvek s fotografiemi udělujeme 1000 bodů do VVS.

Reklama