Inzulin je základem léčby pro diabetiky prvního typu i diabetiky druhého typu v pokročilejším stádiu. To je ale asi tak vše, co většina z nás ví. Proto jsme pro vás připravili 9 nejzajímavějších věcí o inzulinu – vždyť odhadovaný počet cukrovkářů je téměř milion z nás…

1.       Inzulin dostal jako první Leonard Thompson 14. ledna 1922 z USA. Tento tehdy čtrnáctiletý chlapec byl právě v diabetickém kómatu, a díky léčbě žil dalších třináct let (bez ní by to byly maximálně dny).

2.       Inzulin nemůže být podáván jako prášek, protože inzulin je protein a v trávicím systému by se nevstřebal do krve, ale byl by stráven.

insulin

3.       Vědci již vyvinuli i inhalační inzulin, který se vdechoval podobně jako léky pro astmatiky. V praxi nastal ale problém s tím, že nebylo možné zajistit jeho přesné dávkování.

4.       Aplikace inzulinu vpichem je stále jedinou možností. Ale i zde nastal velký pokrok díky rozšíření speciálních předplněných per. Ta jsou důležitá hlavně pro méně zručné diabetiky nebo pro pacienty s poškozením zraku. I pro ostatní jsou ale při léčbě velkým ulehčením.

5.        Aby se účinek inzulinu zvýšil, je možné ho zkombinovat s dalšími látky. Pro diabetiky 2. typu se např. velmi osvědčuje spojení inzulinu s tzv. GLP-1 agonisty, které napodobují hormon GLP-1 přirozeně produkovaný ve střevu. Díky spojení není nutné píchat inzulin několikrát denně, ale pouze jednou. Navíc GLP-1 agonista často zajišťuje snižování hmotnosti.

6.       Inzulin se nejlépe vstřebává z podkoží břicha, paže a hýždí. Nejpomaleji pak ze stehen. Faktem ale je, že samotné vstřebávání je ovlivněno svalovou námahou a prokrveností místa vpichu. Vstřebání zabraňuje například otok, modřina nebo zatvrdnutí místa.

insulin

7.       Pokud si pacient píchne příliš málo inzulinu, nebo na něj zapomene úplně, může se cítit unavený, mít žízeň nebo chodit častěji na záchod. Nepravidelná aplikace pak může vést až k vynucenému pobytu v nemocnici.

8.       Není pravda, že pokud diabetik dodržuje dietu, nemusí si píchat inzulin. I při dodržování diabetické diety a dostatku pohybu platí, že se diabetes velmi často postupně zhoršuje a je nutné přidávat nové léky nebo zvyšovat dávky, tedy léčbu intenzifikovat.

9.       Inzulin aplikovaný několikrát denně může vést ke zvyšování hmotnosti. To platí i v případě, že pacient dodržuje předepsanou dietu a doporučený léčebný režim. Zvýšit může též riziko hypoglykémie.

Čtěte také: