Každá rodina se aspoň občas sejde u jednoho jídelního stolu, aby si užila společné jídlo a prožila několik příjemně strávených chvil ve vzájemné přítomnosti. Na takovou příležitost je potřeba přichystat jídelní stůl. Správně zvolené dekorace totiž dokáží dodat celé události slavnostnější nádech.

Příjemné dekorace a ozdoby jídelního stolu jsou součástí kultury stolování a pomohou vám dotvořit jedinečnou atmosféru té chvíle, kdy se celá rodina a přátelé sejdou u jednoho prostřeného stolu a společně hodují. Jak tedy stůl na takovou událost připravit? V následujícím článku se dozvíte několik tipů, jak na to.

dekorace

Ubrus jako základ

Tajemství dobře umístěného ubrusu spočívá v jeho vhodně zvolené délce. Na každé straně stolu by měl ubrus ideální přesahovat jeho hrany o 25 až 30 cm. Jednoduchou cestou, jak obyčejný ubrus ozvláštnit je vrstvení. Jako druhou vrstvu použijte například odlišný tvar, kratší délku či jinou barvu. Na jednobarevný ubrus můžete ovšem vrstvit také pouze dekorativní látky jako je měkčená organza, která je vhodná na výrobu jednoduchých dekorací, ale svůj ozdobný účel splní, i když ji pouze umístíte jako pruh látky doprostřed stolu. Pro doplnění použijte ubrousky ve stejných barvách. Pokud vás příliš nebaví jejich skládání, využijte ozdobné kroužky, do nichž ubrousky pouze jednoduše vložíte a máte připraveno.

dekorace

Květinové aranžmá na slavnostní tabuli

Obyčejný stůl promění ve svátečný také dobře zvolená květinová dekorace. Výběr květin na jídelní stůl se odvíjí především od typu události. Pro větší rodinnou oslavu můžete na stůl jako ozdobu zvolit honosnější kytici z tulipánů či gerber. Pro ozvláštnění každodenního stolování stačí na stůl umístit v řadě tři nebo čtyři jednoduchá jarní kvítka, která najdete na zahrádce. Příjemnou atmosféru u stolování navodí také miska sušených květin. Na jídelní stůl ovšem vždy vybírejte méně aromatické květiny, které nepřehluší vůni jídla ani vína.

dekorace

Svíčky pro romantiky

Chcete-li u stolu vytvořit příjemnou intimní atmosféru naaranžujte na jídelní stůl také několik svící. Hlavní svíčku umístěte několik centimetrů pod úroveň očí, ať vám nebrání v očním kontaktu s vašimi hosty. Pro neformální večeři zvolte kratší a širší svíčky, užší svíčky se hodí naopak pro elegantnější a formálnější charakter večeře.

Čtěte také:

Klára Beščecová
Foto: Top-decorations.info

Reklama