Ne všechny děti mají to štěstí, že vyrůstají v úplné, šťastné a zajištěné rodině. Přitom by si to zasloužily. Projekt „Fandi mámám“, které založily dvě moderátorky Televize Barrandov, se soustředí na pomoc pro maminky samoživitelky, které na výchovu svých dětí mají málo peněz. 

Fandi mámám

Žaneta Slámová a Petra Květová Pšeničná jsou moderátorky a především maminky, které mají srdce na správném místě. Hrdinkami projektu „Fandi mámám“ ale podle nich nejsou ony, ale právě maminky, které často žijí na hranici bídy. Někdy souhrou špatných náhod, někdy vlastním přičiněním, ale nejčastěji kvůli nezodpovědnosti partnerů, kteří je v těhotenství opustili nebo o děti nejeví zájem.

Maminky, které chtějí požádat o příspěvek v podobě konkrétní věci, musí s kůží na trh a představit se v malém medailonku. Přání mají vesměs praktická. Jedná se třeba o umělou výživu pro malé děti, plínky, sportovní a školní vybavení pro ty starší.

Na projekt jsme se přímo zeptali zakladatelek - Žanety Slámové a Petry Květové Pšeničné.

Proč jste se rozhodly pomáhat právě v této oblasti?
Obě jsme mámy a uvědomujeme si, jak těžké je postarat se o dítě a vychovat ho co nejlépe. Když jsme si uvědomily, že ne každá máma má to štětí, že svému dítěti může dopřát výlety, kroužky ve škole, hračky nebo že jsou i ženy, které počítají každou korunu, aby sebe a své děti nakrmily, rozhodly jsme se, že jim zkusíme pomoci. My samy si nedovedeme představit, že bychom neměly oporu v našich manželích, takže skutečně před samoživitelkami smekáme.“

Víte, kolika maminkám jste už pomohly?
Od listopadu 2016, kdy jsme projekt spustily, jsme pomohly již dvaceti konkrétním maminkám. V září budeme zveřejňovat dalších pět maminek, kterým lidé budou moci zaslat materiální pomoc. Kromě toho vznikla také další facebooková stránka Fandi mámám – potřebuji/daruji, kde samy maminky samoživitelky poptávají věci, které potřebují a naopak dárci nabízejí – vycházejí si navzájem vstříc. Pořádaly jsme také sbírku pro jednu maminku v nouzi v Praze.

Jakým způsobem darování věcí probíhá?
Dárci si přečtou na našich stránkách www.fandimamam.cz příběh maminek, vyberou si, které chtějí pomoct a konkrétně s čím, vyplní jednoduchý formulář a my už se s nimi pak zkontaktujeme a propojíme je přímo s maminkou. Nemáme nikde žádný sklad darovaných věcí, pomoc od dárců jde přímo konkrétní mamince. Stává se, že si spolu dárce a maminka rozumějí, že se i potkají, jdou spolu na kafe a naváží přátelství nebo dárce mamince posílá pomoc dlouhodobě.

Nechcete pomoci i vy? Teď už víte, jak na to...

logo Fandi mámám

Čtěte také:

Uložit

Reklama