Ve snaze užít si dovolenou se vším, co nabízí, se bohužel  často stává, že čím víc v tomto směru tlačíme na pilu, tím větší je pravděpodobnost, že se něco pokazí.  Kterými hloupostmi si nejčastěji otrávíme dovolenou?
5b4db0b4104edobrazek.png

Moc slunce

Ano, vrátit ze z dovolené jako „habešan“ je sice snem většiny českých turistů, kteří zavítají na mořské pláže, ale vše má svou míru. Opékat se na jižním slunci v kritickém čase mezi jedenáctou a patnáctou hodinou fakt není dobré. Vědí to samozřejmě všichni, ale dodržuje málokdo. Pohled na přeplněné pláže i přes poledne mluví za vše. Vyvalování se na nafukovačkách na vodě v tento čas snad ani není třeba komentovat.  

  • Koledujeme si o nepříjemné spálení kůže, vyšší riziko rakoviny kůže, úžeh a úpal.    

Moc alkoholu

O dovolené si dovolujeme ve všech směrech, a to včetně pití alkoholu. Popíjení za vlahým teplých večerů jde tak nějak samo a skleničky se obvykle příliš nepočítají. Samotnou kapitolou jsou pak zájezdy „all inclusive“, kdy po alkoholu sáhne často i celoroční abstinent, když je to v ceně, že…

  • Nezapomeňte, že alkohol v horku působí daleko intenzivněji...

Moc jídla

I v této oblasti si samozřejmě dovolíme rádi něco více než během roku. Jednak máme prostě dovolenou. A pak kdo by odolal a neochutnal všechny ty lahůdky, které cizí země nabízejí. Skutečnou pohromou v tomto směru jsou pak švédské stoly, kde někteří prostě ztrácejí sebekontrolu. A sebeúctu. 

  • Za to první se platí rovnou – většinou v podobě bolesti břicha a střevních problémů.

Moc sportu

Dovolená je magický čas. A tak i téměř nesportovci najednou plavou, pádlují, běhají, potápějí se a zdolávají náročné stezky pěšky nebo na kolech.  

  • Pokud nejste zvyklí se pravidelně hýbat, rozhodně vaši nárazovou aktivitu tělo neocení. Nejenže hrozí výše zmíněné přehřátí, ale přetěžování v nestandardních podmínkách nemá rádo ani netrénované srdce.  

Moc zábavy

Jízda na vodním skútru či obrovském banánu, jenž se snaží vyklopit nadšené pasažéry, let padákem za lodí, obrovská skákadla, skluzavky do vody… Ou jé, ať je co vyprávět v práci.

  • Tohle vše samostatně nebo ještě hůře v kombinaci s výše uvedenými dalšími faktory vám může doslova převrátit dovolenou vzhůru nohama. To se hlava brání, že už toho bylo dost.

Tak užívejte. Ale přiměřeně, přiměřeně… A jen tak ležet ve stínu pod fíky a číst si půl dne fakt není také k zahození. Kdy jindy to máte? 

Přečtěte si také

Uložit

Uložit

Reklama