Kašel není příjemný společník, a tak bychom mu měli raději předcházet. Jenže jak co nejvíce eliminovat jeho vznik? Odborníci mají nespočet rad pro účinnou prevenci kašle, vždy ale záleží na jeho konkrétní příčině.

kašel„Prevence kašle? Na to je velice jednoduchá, ale nepopulární odpověď. Starat se o sebe, nevystavovat se krajním excesivním situacím a nepodceňovat potíže, které přijdou. Je nezbytné udržovat tělo v rovnovážné poloze, jak fyzicky, tak i psychicky. To je základní definice zdraví,“ radí praktická lékařka z Medicina Centrum MUDr. Ethel Ludvíková, ale zároveň připouští, že někdy není ani dokonalý životní styl jistotou.

„Někdy bohužel nepomůže ani to, že se pacienti snaží žít zdravě, cvičí, nejsou obézní… Jsou pak demotivováni, když nemoc i přes to dostanou. Potěšující ale je, že kdyby tak zdravě nežili, dostali by nemoc dříve nebo by měla horší průběh,“ přichází lékařka přece jen s potěšující zprávou a motivací, proč na zdraví životní styl ani tak nezanevřít.

Jak kašli předejít?

  • Před kašlem způsobeným virózami či bakteriálními onemocněními se nejlépe uchráníme, když minimalizujeme kontakt s již nakaženými. Zvláště v době chřipkových epidemií je nezbytné snížit na minimum pobyt v místech s vysokou koncentrací lidí. Samozřejmě, ne vždy máme tu možnost. Snažte se tedy alespoň držet se co nejvíce stranou a nedotýkat se předmětů, na které sáhl někdo před vámi. Pokud není vyhnutí, dbejte na zvýšenou hygienu a myjte si ruce co nejčastěji.
  • Dopřejte tělu zdravý jídelníček s dostatkem vitaminů, otužujte se, sportujte na čerstvém vzduchu a nezapomínejte ani dostatečně odpočívat. Jen tak bude mít váš organismus dostatečně silnou obranyschopnost.
  • Asi nikoho nepřekvapí, že zlaté pravidlo, jak si udržet kašel od těla, je nekouřit a vyhýbat se zakouřeném prostředí.
  • Pobývejte na čistém prostředí, dostatečně často větrejte a nezapomeňte ani na zvlhčování vzduchu. Pokud je příliš suchý, dráždí nás ke kašli.
  • Vyhýbejte se prostředí s výskytem alergenů, pokud vám nedělají dobře.
  • Jednou za čas si zajděte do solné jeskyně nebo si alespoň doma dopřejte aromaterapii ve formě koupelí, inhalací nebo prostřednictvím aromalamp.
  • Správně dýchejte! Zní to sice jako banalita, ale řada lidí právě tuto základní činnost nedělá dobře. Zapomeňte na mělké dýchání, chce to pořádný nádech nosem a výdech ústy. Jen tak bude dýchací soustava ve správné kondici.

Co když ani toto nepomůže? „Základem je nepodceňovat žádnou nemoc. Když už se objeví, řešte ji,“ nabádá MUDr. Ethel Ludvíková z Medicina Centrum.

Jak bojujete s kašlem vy? Napište nám o tom. Sledujte také náš speciál, který najdete na stránce Nechci kašel, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací.

Čtěte také:

Reklama