Jestli u vás zazvoní příjemný pán v obleku a bude tvrdit, že má něco společného se zdravotními pojišťovnami, rychle zabouchněte a nic s  ním nevyřizujte. Jedná se totiž o konkurenční boj mezi zdravotními pojišťovnami.

Všeobecná zdravotní pojišťovna v této souvislosti varuje, aby lidé byli obezřetní a nedůvěřovali náborovým pracovníkům, kteří v některých případech přicházejí až k nim domů. Tito lidé často využívají nekalých praktik a vydávají se za zaměstnance jiné pojišťovny, než pro kterou ve skutečnosti pracují. Jsou arogantní a nátlakem se snaží docílit přeregistrace lidí k jiné zdravotní pojišťovně, a to i za využití zfalšovaných tiskopisů, slibů o finančních výhodách a dalších podvodných postupů. VZP své pracovníky do domácností klientů neposílá a jedná s nimi pouze formou korespondence.

Obětí jsou desítky

Jednou z obětí, která tento fakt nevěděla, se stala žena na mateřské dovolené z Jindřichova Hradce, kterou navštívili dva muži vystupující jako zaměstnanci VZP. „Tvrdili, že osobně vyřizují konec platnosti karet. Mluvili o utlumeném fondu prevence, představovali mi nový projekt, vzali si rodná čísla z kartiček a dali mi podepsat papíry s logem VZP,“ líčí paní svůj zážitek. Celý akt považovala za pouhou kosmetickou úpravu již existujícího pojištění, ale za několik dnů se z telefonátu dozvěděla, že ona i celá rodina jsou přeregistrováni do Vojenské zdravotní pojišťovny (VOZP).  „O tom ale při jednání nepadlo ani slovo,“ je přesvědčená.

Dobrá rada nad zlato

„Pokud někdo podobně podlehne terénním pracovníkům, kteří ale rozhodně nejsou našimi zaměstnanci, nebo bude mít pochyby, může se obrátit na naši infolinku (VOZP 222 929 199). Nechtěně podepsané smlouvy lze stornovat, je třeba se ale ozvat včas,“ radí veřejnosti Petr Lédr z ústředí Vojenské pojišťovny. Prakticky totéž doporučuje i VZP (infolinka 221 752 179, 844 117 777).  
„Je smutné, že se něco takového děje právě na poli zdravotních pojišťoven, které by zde měly být především proto, aby pečovaly o zdraví lidí. Apelujeme na klienty VZP, aby pečlivě zvažovali přestup k jiné zdravotní pojišťovně i proto, že ne s každou má každý lékař uzavřenou smlouvu o poskytování zdravotní péče,“ vzkazuje veřejnosti vedoucí tiskového oddělení VZP Jiří Rod.