Ačkoli nikdy nežila, všichni ji známe. Někteří z pohádky Hanse Christiana Andersena, mnozí i z přístavní Dlouhé promenády. Je nesmrtelná. Malá mořská víla, nejslavnější symbol Kodaně.

Drobounká postava mořské víly sedící na velkém balvanu je velkým turistickým lákadlem. Za odlivu je spojená s pobřežím, za přílivu ji naopak od břehu dělí pár metrů. Zasněná kráska loni oslavila sté narozeniny. Sochu si Malá mořská vílav roce 1909 objednal Carl Jacobsen, syn zakladatele proslulého dánského pivovaru Carlsberg, známý také jako vášnivý sběratel umění a filantrop. Inspirací byla baletní verze Malé mořské víly, jejíž děj čerpal z Andersenovy pohádky. S velkou slávou byla bronzová socha odhalena v malém záhybu kodaňského přístavu v roce 1913.

Roli víly ztvárnila v Národním divadle v Kodani primabalerína Ellen Priceová. Ta také stála modelem sochaři Edvardu Eriksenovi, který získal od pivovarníka Jacobsena tuto lukrativní zakázku. Když se ale tanečnice dozvěděla, kde bude socha umístěna, odmítla dále pózovat a souhlasila pouze s použitím svého obličeje. Tělo soše tedy propůjčila dublérka - sochařova krásná manželka. 

Pohádku o mořské víle - nejmladší a nejkrásnější dceři mořského krále - žijící se svými pěti sestrami a babičkou v korálovém zámku na mořském dně, určitě znáte. Jak zachrání prince, zamiluje se do něj a daruje zlé čarodějnici svůj hlas výměnou za nohy, i přestože je varována, že může zemřít. To v případě, že se princ ožení s jinou…

Že příběh, který H. Ch. Andersen napsal v roce 1837, nemá šťastný konec, ostatně jako většina jeho jako pohádek, není také nutné připomínat…

 

ilustraceIlustrace jedné z mnoha knižních vydání Andersenovy pohádky

Za svého stoletého posedávání se socha stala několikrát terčem vandalů či recesistů. Například v roce 1961 jí někdo nabarvil vlasy na červeno, později přežila i další „módní přelivy“. V roce 1964 byla poprvé gilotinována. K činu se postupem času přihlásilo asi 200 různých pachatelů, jenže nedokázali věrohodně vysvětlit podrobnosti svého počínání. Pak přišla i o obě ruce a o hlavu znovu v roce 1998. Přesto byla vždy pečlivě rekonstruována do původní podoby. Byla také zahalena do muslimské burky, nasadili jí brýle či dostala malý dárek - vibrátor… Díky těmto incidentům se kodaňská radnice rozhodla ji přemístit do větší hloubky.

 

Jen jednou opustila své rodné město. Přes velké protesty obyvatel Kodaně ji přestěhovali jako národní symbol na půl roku do Šanghaje na výstavu Expo 2010. Aby se Dánům nestýskalo, umístili v Kodani obrazovku, aby mohli sochu v přímém přenosu sledovat. S nadšením a dojetím pak byla Malá mořská víla přivítána zpět ve vlasti.

Říká se, že kdo Malou mořskou vílu neviděl, jako by v Kodani ani nebyl…

 

Malá mořská víla

I přes svůj „věk“ vypadá víla skvěle a je v neustálém obležení turisty

 

Na našem webu jste mohli také přečíst:

Dagmar, královna Dány milovaná

Je královna Kristina odpovědná za uloupení českých uměleckých pokladů?

Karen Blixen Afriku opravdu milovala…

Reklama