Dnes již proslulý karneval v londýnském Notting Hill začal původně v roce 1966 coby skromná místní lidová zábava přistěhovalců z karibské oblasti. Jen málokdo si troufal odhadovat, že se festival stane každoroční tradicí, která přitahuje více než 1,5 milionu návštěvníků z celého světa. A zájem o festival rok co rok ještě vzrůstá.

 

Léto ve Velké Británii se tradičně nese ve stylu slavností, a asi jen stěží byste hledali lepší než karibský festival v londýnské čtvrti Notting Hill. O víkendu 26.-27. srpna ožijí ulice města nevšedním ruchem a promění se v jednu velikou párty.

 

Nedělní oslavy odstartují v pravé poledne umírněnějším dětským karnevalem, jehož účastníci jsou oblečeni do stejně barevných kostýmů jako dospělí, navíc do kostýmů, které jsou často jejich vlastním výtvorem. K vidění jsou ale i dětské kapely, budoucí DJové za mixážními pulty, kteří tu možná čekají, až jejich talent někdo objeví.

 

Pondělní karneval pak rozhodně není nic pro slabé nátury. Zavítáte-li do ulic Notting Hillu, získáte dojem, že spoře odění lidé všude kolem vás čekali celý rok, aby mohli oslavit své kulturní kořeny. Rozhodně si ale nesmíte nechat ujít zběsile poskakující průvod tanečníků, kteří mají tělo pokryté rafinovaně rozmístěnými flitry, které zakrývají opravdu jen tak málo, co je to možné.

 

K živým barvám se hodí dunící soundsystémy doprovázející průvod po cestě. A nemusíte se ani bát, že by vám během průvodu vyhládlo: Ulice jsou poseté stánky nabízejícími širokou škálu občerstvení, včetně vybraných karibských lahůdek, jako je například kozí maso na kari.

 

Notting Hill celosvětově proslul díky stejnojmennému, velice úspěšnému snímku z roku 1999 s Hughem Grantem a Julií Robertsovou v hlavní roli. Děj filmu se odehrává na Portobello Road, nejznámější ulici v Notting Hillu. Na jednom rohu této ulice je malý antikvariát, na druhém pak útulná kavárna se stolky až na chodníku, kde se Londýňané rádi scházejí, aby probrali nejčerstvější události a klepy. Jenže o karnevalovém víkendu rozhodně žádnou pohodu nečekejte. To naopak, máte dojem, jako byste se ocitli uprostřed nějakého karibského města – kolem vás to žije, samé stánky s domácími lahůdkami, exotičtí tanečníci a hudba, která se line ze všech stran a roztančí vás na celé hodiny. Tento přátelský multikulturní karneval se může pochlubit fantastickou atmosférou a vy víte, že jste skutečně vítáni.

 

Nejbližšími stanicemi metra jsou Notting Hill Gate (na trase Circle & District) a Westbourne Park (na trase Hammersmith & City). Procesí jde od Great Western Road přes Chepstow Road, kolem Westborne Grove, Kensington Parku a Ladbroke Grove.

           

Karneval nabízí ideální rozptýlení, pokud se rozhodnete s rodinou strávit víkend v Londýně. Mimo jiné můžete využít i velice laciného ubytování v hotelech easyJetHotels, které najdete po celém městě.