224003263B.PRB.M70.jpg„Paraiba je nejvzácnější druh turmalínu, který nese název státu, kde byl objeven. Paraíba je totiž brazilský spolkový stát na severovýchodě Brazílie. A proč je nejvzácnější? Považuje se za nejvzácnější a nejcennější turmalín, protože každého okouzlí svou neonovou září, která ho činí ho téměř magickým. A navíc nikdo nemá tušení, kolik jich skály ještě skrývají.“ říká Ivo Weber, jednatel společnosti ALO diamonds.

Šperky s tímto vzácným turmalínem bývají chloubou velmi prestižních klenotnictví po celém světě, a také skvělou investicí významných finančníků. Nikdo totiž neví, kdy se vytěží poslední kus, a zda se objeví další naleziště. Objevila se sice dvě v Nigerii a Mozambiku, ale kvalita turmalínů z těchto míst nedosahuje tak unikátní barvy a živého jasu.
rezPRB.M123.jpg

5d07d0c7c0058224003044B.PRB.M107.jpgTěžba těchto vzácných drahokamů je složitá, vyčerpávající a nákladná. Nepoužívá se žádná těžká technika, pouze lidská síla, klíny a kladiva. V tunelech, které jsou více než 60 metrů pod zemí a v nesnesitelném horku se surový kámen nachází v malých žílách, které jsou tenké jako tužka.

Turmalín – pochází ze singhalského slova „turamali“, neboli „kámen, který přitahuje popel“. Zvláštní, protože ze všech minerálních kamenů je barevně nejrozmanitější. Může obsahovat mnoho různých prvků, dokonce se často vyskytuje i více barev v jednom krystalu, tzv. vícebarevné turmalíny. Rozeznáváme například turmalín bezbarvý jako achorit, turmalín modrý jako indikolit nebo brazilský safír. Zelený turmalín je znám jako brazilský smaragd; nažloutle zelený turmalín jako brazilský peridot; narůžovělý a červený turmalín má název rubelit a černému turmalínu se zase říká skoryl.

Reklama