5. Televizní vysílač Ještěd

64ef0d25d40eaobrazek.png
Foto: Shutterstock

Televizní vysílač Ještěd na stejnojmenné hoře sahá do výšky téměř 100 metrů a nachází se ve 1012 metrech nad mořem. Vysílač byl postaven mezi lety 1966–1973 architektem Karlem Hubáčkem, který za projekt dokonce obdržel Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů. Nenechte se zmást, budova nynějšího hotelu nejprve nebyla kruhového tvaru, jako ji známe dnes. Původní hotel byl zde postaven už roku 1906, ale bohužel ho roku 1963 zničil požár. Trvalo tři roky, než se začala budova opravovat a vznikla v aktuální, nám známé podobě. Televizní vysílač na Ještědu je národní kulturní památkou a má obrovský potenciál dostat se na Seznam světového dědictví UNESCO. Neváhejte se tam ubytovat a zažít jedinečný pobyt s gastronomií na vysoké úrovni.

4. Nová radnice v Ostravě

64ef0cab6a14eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Ostrava nemá jen průmyslový areál ve Vítkovicích, ale i celkem vysokou rozhlednu. Ta se nachází na Prokešově náměstí a nabízí výhled ze 73 metrů, vyhlídková věž jako taková je vysoká 85,6 metrů. Na věž se můžete nechat vyvézt výtahem a to kdykoliv během roku, je totiž otevřená celoročně. Milovníci výhledů si užijí pohled na celou Ostravu, Beskydy i Jeseníky. Vyhlídková věž je vyrobená z ocele a váží 155 tun. Na věži se nachází obrovské hodiny, které váží celé dvě tuny.

3. Televizní vysílač Praděd

64ef0da7dce91obrazek.png
Foto: Shutterstock

O 4. a 3. místo se dělí s ostravskou rozhlednou ještě televizní vysílač na Pradědu v Hrubém Jeseníku. Pochází z roku 1969 a sám o sobě měří 162 metrů. Zajímavostí je, že špička vysílače je nejvyšším bodem České republiky, o celých 50 metrů převyšuje i vrchol naší nejvyšší hory Sněžky. Pokud budete mít štěstí, dohlédnete z výšky 73 metrů kromě Malé Fatry, Vysokých Tater a Krkonoš i do Alp v Rakousku. 

2. Žižkovský vysílač v Praze

64ef0e3a2d54aobrazek.png
Foto: Shutterstock

Ještě donedávna se jednalo o nejvyšší rozhlednu v Česku, ale nyní se posunula na druhé místo. Věž jako taková měří 216 metrů a výhled je návštěvníkům poskytován z výšky 93 metrů. Nahoře se nachází luxusní restaurace, která je často místem pro speciální akce. Z věže je nádherný výhled na celou Prahou (dokonce prý až 100 km daleko) a to z 360stupňového úhlu. Nahoru se dostanete dvěma výtahy za pouhých 38 sekund.

1. Věž elektrárny Ledvice

64ef0e8f4472bobrazek.png
Foto: Shutterstock

První místo patří věži, která je součástí elektrárny Ledvice. Ústecký kraj se má čím chlubit, protože se nachází právě tam (mezi městy Ledvice a Bílina). Celá věž měří 145 metrů a poskytuje výhled z výšky 144 metrů. Věž není běžně dostupná, a pokud stojíte o navštívení, musíte si vstup domluvit dopředu a počítejte s tím, že je povolen pouze ve skupině minimálně deseti lidí a s průvodcem. Pamatujte si, že nahoru budete muset vyjet výtahem a vyšlápnout si k tomu ještě 46 schodů. 

Zdroj: kudyznudy, rozhlednajested, tripzone, ostravainfo, wikipedia

Čtěte také:

Reklama