Ostré paprsky za jasných slunečných dnů přimějí většinu lidí, aby na jaře a v létě sáhli po slunečních brýlích. Prudké světlo může dráždit oči a způsobovat slzení, ještě škodlivější je však neviditelné UV záření.  „Ač se to nezdá, pro oči je nebezpečné nejen přímé slunce, ale často také odraz UV záření, v létě zejména od vodní hladiny,“ říká doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno. „Negativní vliv UV záření se může projevit i později například předčasným výskytem některých očních onemocnění, jako je makulární degenerace, šedý zákal, onemocnění rohovky apod.,“ dodává oftalmoložka. Přímý pohled do slunce zase může vyvolat vznik jizvy v místě žluté skvrny sítnice. Proto při výběru slunečních brýlí vsaďte především na jejich kvalitu.

br1.jpg

Proč nekupovat brýle na tržnici?
Pro výběr brýlí jsou nejpodstatnějšími kritérii kvalitní UV filtr, který zamezí pronikání škodlivého slunečního záření do očí. Také musí svému nositeli perfektně sedět na nose a být pro něj příjemné na nošení. „Vybíráme podle tvaru obličeje, zákazník by si měl brýle vždy vyzkoušet,“ radí Kamila Pavlincová z Oční optiky OptoVize Brno. Proto se nenechte zlákat fotkami krásných brýlí na internetu, ale raději volte kamennou optiku, kde vám zkušený odborník poradí a nechá vás vyzkoušet různé typy brýlí, abyste v praxi zjistili, které vám padnou nejvíce. Stejně tak se vyhněte brýlím z tržnice. „Ty, které koupíte v optice, mají zaručeně 100% ochranu před UV zářením, ale u nákupu na stánku nebo v drogerii kvalitu filtru nemáte zaručenou,“ varuje optička Pavlincová a dodává, že kdo by chtěl u svých starších slunečních brýlí zjistit, kolik škodlivého záření jejich skly prochází, má možnost si kvalitu filtru nechat v optice změřit na speciálním přístroji. V optice také drtivá většina slunečních brýlí má polarizační filtr, který ruší difúzní, tedy odražené světlo. Jsou výborným pomocníkem zejména pro řidiče, jelikož zlepšují vidění po dešti na mokré vozovce.

Trendy pro rok 2022
Ze širokého spektra slunečních brýlí, které jsou na trhu dostupné, si vybere opravdu každý od sportovců po milovníky módy, od dětí až po seniory. Pokud vám jde především o vizáž a chcete držet krok s módou, můžete volit mezi různými tvary, barvami i materiálem obrouček tak, aby výsledek co nejvíce ladil k vašemu fashion stylu. „Nosí se jak plastové, tak kovové, stále je zájem i o pilotky. Prim hraje klasika a vrací se zpět moderní velké kulaté brýle, které poskytují větší zorné pole. Úzké spíše ustupují do pozadí. Značkové fashion kousky máme také ve variantě, kdy postranice zdobí kamínky od Swarovski a dodávají doplňku punc elegance,“ vypočítává Kamila Pavlincová. Netradiční look mohou dodat brýlím také různě zbarvená tónovaná skla. K dispozici jsou rozličné odstíny od hnědé přes šedou, zelenou, modrou až po růžovou.

br5.jpg

Je libo svět narůžovo?
Kromě estetického hlediska mají různobarevná sklíčka i svou praktickou funkci.  Například hnědé zabarvení čočky je rozjasňující a zvyšuje vnímání kontrastu, proto se hodí pro řidiče. Pokud usedáte za volant, naopak se vyhněte modrému zabarvení. „Modrá zhoršuje vnímání červené a zelené barvy až o 30 %. Může se tak stát, že vám ve změti billboardů a dopravních značek splyne červená na semaforu. Naopak žlutá skla v brýlích mohou napomoci lepšímu vidění v mlze,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. K moři a k vodě se doporučují šedozeleně zbarvené čočky. Volit můžete i různou intenzitu zabarvení. Častým omylem je, že čím tmavší, tím lepší. „Zabarvení na 90 % se nedoporučuje na řízení auta, ale je vhodné především u moře nebo v horách, kde je slunce hodně ostré,“ upozorňuje optička Pavlincová. Zatónovat lze i na 10, 15, 20 či 50 %. Světlejší tónování volí lidé, kteří mají brýle jako designový doplněk, ale je praktické i v případě zatažené oblohy či při pobytu venku v podvečerních hodinách. „Lidé si mnohdy neuvědomují, že slunce škodí zejména ve vysokohorských podmínkách i za mraky a že se nevyplatí brýle odkládat ani dopoledne nebo v podvečer,“ nabádá oftalmoložka Lucie Valešová. Ochrana před UV zářením je zkrátka zapotřebí i v době, kdy máte subjektivní pocit, že jsou brýle na nose zbytečné.

Sportovci musí mít oči chráněné i ze strany
Sluneční brýle jsou nezbytnou výbavou také pro milovníky outdoorových sportů. „Máme různé typy sportovních brýlí včetně těch, které plavou na vodě,“ říká optička Pavlincová a upozorňuje, že u sportovních brýlí je důležité projmutí do strany, aby byly oči kryty i z boku. Díky tomu při aktivitách, jako je běh či cyklistika, nedojde k vlétnutí hmyzu, prachu a dalších částic do očí. Na vhodné brýle by neměli zapomínat ani rodiče dětí. Malé ratolesti tráví venku spoustu času, proto jsou také více vystavené slunečnímu záření. V našich zeměpisných šířkách nejsou sluneční brýle vhodné pro velmi malé děti do dvou let, protože jejich nošení může vést ke vzniku světloplachosti. Takto malé děti by přes poledne neměly na slunce vůbec chodit a během dopoledních a odpoledních hodin by měly mít nejen oči, ale i celou hlavu chráněnou kšiltovkou či kloboučkem. Starším dětem už brýle s kvalitním UV filtrem určitě pořiďte. Aby jim při hrátkách nepadaly, je možné u předškoláků pořídit brýle s páskem. Důležité je, aby byly lehké a bezpečné, stupeň ochrany se u dětí doporučuje 2–3.

br4.jpg

Věčné dilema pro lidi s oční vadou: Sluneční nebo dioptrické?
Kdo trpí krátkozrakostí, dalekozrakostí či astigmatismem, má situaci o poznání těžší, než lidé se zdravým zrakem. Často se rozhodují, jestli sáhnout raději po slunečních brýlích, které chrání před paprsky, anebo po dioptrických, jež jim oční vadu korigují. „Pokud víme dioptrickou hodnotu, mají tito lidé možnost vybrat si obroučku a do ní zabarvená dioptrická skla vsadíme. Nabídka je však limitovanější. U klasických slunečních obroučků, které jsou rovné, to jde obvykle bez problému. Pokud je to ovšem sportovní typ s projmutím do strany, jsou tam již potřeba speciální brýlové čočky s křivkou,“ popisuje Kamila Pavlincová. Finanční náročnost takové úpravy je pak samozřejmě vyšší než u „nedioptrických“ slunečních brýlí. A vždy je pak třeba myslet na to, že je nutné mít u sebe dvoje brýle – zatmavené přes den a čiré pro případ, že byste se někde zdrželi do večerních hodin anebo se zhoršilo počasí. Další možností je pak dioptrický klip, do kterého se vsadí sklíčko, anebo dioptrické vložky. „Nejlepší je, když přijde zákazník na prodejnu a my mu všechny tyto možnosti předvedeme. Ukážeme mu i vzorníky barev, nabídneme zrcadlovou úpravu, můžeme doporučit sladění obrouček s barvou skla,“ nastiňuje různé možnosti optička. Další možností jsou kontaktní čočky v kombinaci s klasickými slunečními brýlemi. Ne každému ovšem nošení čoček vyhovuje, navíc zvláště na cestách může být obtížné dodržovat potřebnou hygienu, která je při výměně čoček alfou a omegou, jinak mohou hrozit nebezpečné záněty. Navíc čočky nelze nosit do vody, při sportu zase hrozí jejich vypadnutí z oka. Neplechu může nadělat i stékající pot z čela, nevhodné jsou rovněž pro alergiky na pyly, v sezóně kvetoucích stromů, květin a trav by nošení čoček raději měli eliminovat. Setkat se můžete také s nabídkou kontaktních čoček s UV filtrem. Je však důležité si uvědomit, že čočky nekryjí celou plochu oka a jeho okolí, proto je zapotřebí je stejně doplnit slunečními brýlemi. „Nejlepší možností je oční operace, která zbaví dioptrií, a je pak možné používat klasické sluneční brýle bez omezení,“ myslí si docentka Šárka Skorkovská.

br3.jpg

Díky laserové operaci už se nemusíte omezovat
Laserové odstranění dioptrií patří mezi nejčastější oční operace u pacientů ve věku od 18 do 40 let. Do roku 2010 bylo na světě provedeno přes 35 milionů refrakčních laserových operací a jejich počet stále stoupá. Zároveň se neustále zlepšují technologie, takže v dnešní době se jedná o šetrný a bezpečný zákrok, který je nebolestivý, provádí se ambulantně a rekonvalescence probíhá velmi rychle. „Laser na základě precizních výpočtů separuje tkáň uvnitř rohovky, kterou chirurg z oka odstraní speciální pinzetou. Nenaruší tak samotný povrch oka, rohovka si díky tomu zachovává svou pevnost a stabilitu,“ vysvětluje primářka Skorkovská. Odborníci doporučují se zákrokem neotálet a podstoupit ho co nejdříve po překročení hranice dospělosti, protože díky tomu si lze ostrý zrak užít déle a zároveň se brzký zákrok vyplatí i z hlediska finanční náročnosti. Při rozložení počátečních vysokých nákladů do deseti let vychází laserová operace s doživotní zárukou na zhruba 400 Kč měsíčně. Sečte-li člověk výdaje na kontaktní čočky, brýle a speciálně upravené sluneční dioptrické brýle, zjistí, že náklady jsou ve výsledku vyšší. Navíc pokud by došlo v průběhu let ke změnám dioptrií, doživotní záruka zajistí možnost zdarma podstoupit korekci, třeba i několik let po původní operaci.