5e1c4ac831cddobrazek.png
1) Kolik je mu let?

Většina organizátorů táborů uvádí jako nejnižší věkovou hranici šest let, nicméně najdou se i takové, které vezmou i mladší předškoláky. Na věku totiž pramálo záleží. Některé děti jsou takzvaně otrkané a nemají problém začlenit se do kolektivu vrstevníků třeba v pěti letech, jiné se drží máminy sukně ještě ve třetí třídě. Obecně ale vidí psychologové jakožto ideální pro první zkušenost s letním táborem věk mezi sedmým a desátým rokem – tedy raději po absolvování první třídy základní školy.

2) Umí se o sebe postarat?

Poslat na tábor dítko, které se samo neumí obléknout, najíst, nebo zvládnout běžnou hygienu? To je nápor nejen na instruktory, pokud už se k něčemu takovému propůjčí, ale také na dotyčného táborníka. V případě nouze se o sebe nepostará, bude zdržovat ostatní děti, a ty se mu mohou posmívat.

3) Postará se o své věci?

Dítě by mělo vědět, které věci mu patří, a také se o ně umět postarat.

4) Zvládne požádat o pomoc?

Pokud dítě něco neumí, nebo má s něčím problém, mělo by být schopno říct to osobě, která ho má na starost. A požádat ji o pomoc.

5) Usne bez vás?

Pokud musíte doma svého potomka uspávat a prohlížet všechny kouty, zda v nich náhodou není schovaný bubák, není ten pravý čas poslat ho na tábor. V neznámém prostředí bude jeho strach jednou takový a rodič na stráži mu bude chybět. Problém často nastane i s dětmi, které se v noci často budí, a chodí se přitulit k rodičům.

Nejlepší zkouškou, zda někde zvládne přenocovat i bez vás, je poslat ho na noc k příbuzným či kamarádům. Nemá tam s usínáním a spánkem problém? Jste na dobré cestě za letním dobrodružstvím.

6) Má rádo kolektiv?

Ne že byl introvertům vstup na tábor zapovězen. I oni si najdou spřízněnou duši. Problém ale nastane ve chvíli, kdy se dítě vyloženě straní kolektivu. Odmítá spolupracovat s ostatními a dělat cokoli podle plánu. Pak pro ně bude tábor utrpením.

7) Umí se spřátelit?

Pokud vašemu potomkovi trvá dlouhé týdny, než si najde cestu k neznámým lidem, bude to mít těžké. V takovém případě je nejlepším řešením, když se vydá na tábor s nějakým kamarádem.

8) Zvládne dobrodružství?

Existují akčnější a poklidnější tábory, na všech se ale něco děje a nebývá nouze o nové, nezvyklé zážitky. Zvládne se s nimi bez pláče a nadměrného stresu vypořádat, nebo si bude takové chvíle dokonce užívat? Pak je vše v naprostém pořádku.
5e1c4ad28535fobrazek.png

9) Respektuje autority?

V případě, že dítko stěží poslechne, natož někoho cizího, pak se přihláškou na tábor řítíte do průšvihu. Nejen že s ním budou vedoucí bojovat, ale svéhlavým chováním bez respektování příkazů a zákazů se může dostat do nebezpečné situace.

Cíl mise – užít si to!

Měla byste mít na paměti, že by si vaše dítě mělo letní tábor hlavně užít, ne ho jen přežít. Od toho totiž prázdniny jsou. V případě, že si nejste nadšením potomka tak úplně jistá, přihlášku ještě o rok odložte. Co takhle zkusit nejprve příměstský tábor, kdy dítko jezdí každé odpoledne domů za svými rodiči? Další variantou mohou být i tábory určené po děti ve společnosti jejich rodičů. S výběrem ale neotálejte. Brzy už bude většina z nabízených pobytů hlásit plný počet účastníků.

Čtěte také:

Reklama