Přes 60 % domácností v Česku na Velikonoce barví vajíčka a zdobí si domácnost velikonočními dekoracemi. Velikonoční bytové doplňky Češi převážně kupují. Letos tomu, zejména kvůli uzavřeným obchodům, bude jinak a mnoho domácností bude vyrábět. 

Náboženský rozměr velikonočních svátků spíše ustupuje a Češi je vnímají nejčastěji jako oslavu příchodu jara. Proto při tvorbě velikonočních dekorací hrají prim veselé, syté barvy a přírodní materiály. „Klasicky velikonoční je duha základních barev – sytá žlutá, červená, zelená a modrá se objevují jak na stuhách pomlázek, tak na malovaných vajíčkách. V bytových dekoracích a doplňcích se Velikonoce zrcadlí více v pastelových odstínech a přírodních barvách – růžová, světle zelená, žlutá nebo blankytně modrá. Velikonoce jsou také symbolem toho, že se příroda po zimním spánku opět probouzí k životu. Proto jsou velmi populární přírodní materiály – dřevo, peříčka, proutí a neglazovaná keramika v kombinaci s přírodninami – rostlinami nebo větvičkami,“ popsala Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka společnosti Korálky.cz.

Pokud máte tvořivého ducha, zkuste jeden z návodů na velikonoční dekorace:

6049fa22d61e7obrazek.png
Foto: Koralky.cz

Stojánek na vajíčko - zajíček

Materiál: dřevěné korálky 8mm - 22 ks (1 balení), dřevěné korálky 25mm - 10 ks (2 balení), drátek 0,6mm, kombinované kleště

Postup:

 1. Kleštěmi si ucvakneme cca 30 cm drátku, na který postupně navlečeme všechny 25mm korálky.
 2. Konce drátků pevně spojíme vzájemným zakroucením, přebývající drátek ucvakneme a pomocí kleští ohneme co nejblíže korálkům.
 3. Vezmeme si 20 cm drátku a přeložíme ho v půli. Navlékneme jeden 0,8mm korálek a posuneme ho co nejblíže přehnutí.
 4. Dál navlékáme na každý konec drátku korálky zvlášť a konce poté opět spojíme zakroucením.
 5. Takto vzniklá ouška připevníme přehnutím drátku přes drátek, na kterém jsou navlečeny velké korálky.

6049fa132bd95obrazek.png
Foto: Koralky.cz

Věnec z dřevěných korálků s ptáčkem

Materiál: drátek 1,0mm, dřevěné korálky 30mm - 30 ks (10 balení), akrylový váleček, FIMO Air Terracota, provázek na ptáčka, stuha na zavěšení, tavná pistole

Postup:

 1. Pomocí akrylového válečku si ze samotvrdnoucí hmoty FIMO Air vykrojíme obrys ptáčka. Doporučujeme si nejprve vytvořit papírovou šablonu a podle ní ptáčka vyříznout. Pomocí ostrého hrotu, například párátka, do ptáčka uděláme dírku pro zavěšení. Hmotu necháme minimálně 24 hodin samovolně vytvrdnout.
 2. Ucvakneme si cca 1 m silného drátku a na něj navlečeme velké dřevěné korálky. Pro průměr věnce cca 30 cm jsme využili 30 korálků. Konce drátu spojíme zakroucením a pomocí kleští ohneme co nejblíže ke korálkům.
 3. Ptáčka, který už vytvrdnul, navlékneme na provázek a připevníme k věnci.
 4. K věnci připevníme stuhu, pomocí které budeme věnec zavěšovat.
 5. Tavnou pistolí ke korálkům přilepíme větvičku - v našem případě to byl eukalyptus.

6049faa76adfeobrazek.png
Foto: Koralky.cz

Jarní podtácek z pryskyřice

Materiál: pryskyřice imitující sklo, silikonová forma na podtácek, akrylové barvy, štětec, ruční plynový hořák

Postup:

 1. Rozmíchali jsme si pryskyřici imitující sklo podle instrukcí a nalili vrstvu čiré pryskyřice do formy. Přibližně do poloviny jejího objemu.
 2. Pomocí horkovzdušné pistole jsme zlikvidovali bublinky a nechali jsme pryskyřici vytvrdnout do druhého dne.
 3. Vybrali jsme si akrylové barvy a vzor, který chceme na podtácek nakrestlit. Pozor, je potřeba si uvědomit, že ve finálním výrobku uvidíte vše zrcadlově obráceně.
 4. Namalovali jsme pomocí štětce vzor větviček s květy a vše nechali zaschnout.
 5. Rozmíchali jsme si druhou várku pryskyřice a vše s ní zalili, aby se forma zcela zaplnila. Druhý den byl podtácek hotový.

6049fa8ff05beobrazek.pngFoto: Koralky.cz

Váza na (nejen) jarní větvičky

Materiál na vázu ve skandinávském stylu: skleněná průhledná váza, dřevěné surové korálky - mix různých velikostí dle libosti, větvičky eukalyptu nebo čehokoliv, co máte rádi

Vyberte si takové velikosti a barvy korálků, které chcete, máte rádi a hodí se vám do interiéru. Ty pak do vázy vysypte a zapíchejte větvičky toho, co se vám líbí nebo máte k dispozici, a je hotovo.

Zkuste třeba i toto tvoření: 

Reklama