Ačkoli zahradnictví nabízejí mnoho druhů balkonových květin, nemusí se zrovna vám trefit do noty. Proč se spokojit s kompromisem, když například u petúnií existuje tolik různých barev a tvarů květů! Kromě toho, ne každý si může dovolit nakoupit velké množství ne zrovna levných sazenic. Řešení obou problémů existuje. Vyberte si z nepřeberného množství semínek letniček a za pár korun vypěstujte vlastní rostlinky. Kromě toho, že je s velkou pravděpodobností nebude mít nikdo v okolí, budete na své balkónovky tím víc pyšná. Chce to jediné – pěstitelské nadšení, čas a znalosti.
6034e0ead4301obrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak na výsev?

V ideálním případě pořiďte semínkům substrát určený pro výsev, kde budou mít všechny živiny, co k vyklíčení a růstu potřebují. Nasypte ho do příhodné pěstební nádoby (existují i speciální výsevní misky) a podle návodu na balení posypte zeminu semínky. Ta by měla zůstat na povrchu, takže je nepřekrývejte další vrstvou substrátu.

Aby semínka vyklíčila

K vyklíčení potřebují semínka správnou teplotu. V místnosti, kde nádobu ponecháte, by mělo být kolem 20 °C. To ale nestačí – pokud nemáte speciální pěstební nádobou s víkem, postavte kolem té své improvizovaný „skleník“ s větracími otvory. Uvnitř se snáze udrží ideální vlhko a teplo. Můžete je umístit poblíž topení, ideálně na okenní parapet, do zimní zahrady či vytápěného skleníku. Potřebují totiž nejen teplo, ale i dostatek světla, aby se za ním rostlinky „nevytahovaly“ a neslábly.

  • Zalévat semínka lze například rozprašovačem. Nechcete je přeci odplavit. Substrát má být stále vlhký, ale ne přemokřený.
  • Jakmile se objeví klíčky, začněte s pozvolným otužováním. Několikrát denně na pár minut odklopte kryt a nechte nádobu větrat. Vyhnete se plísním a rostlinky neporostou tak rychle, za to budou silnější.

Jdeme do finále

Zhruba dva týdny po vyklíčení začněte rostlinky ještě více otužovat. V místnosti může klesnout teplota k 17 °C a stále zakrytou nádobu je třeba také častěji větrat.

  • Pokud se vám některá z rostlinek nebude pozdávat, zbavte se jí. Ty, které jsou příliš blízko sebe, zkuste opatrně rozsadit, abyste nepoškodila první křehké kořínky.

Jen co rostlinky zesílí (za další cca 3 týdny), čeká vás jejich rozsazování do samostatných květináčů či kelímků (s dírkou pro odtok vody). Pozor při vydloubávání, můžete si pomoci například vidličkou.
6034e1378584dobrazek.png
Foto: Shutterstock

  • Rostlinky by měly mít při přesazování už slušný kořenový systém. Někteří pěstitelé radí zkrátit ho zhruba o třetinu, aby ještě více zesílil.
  • Rostlinky přiměřeně zalévejte, ale rozhodně nepřelévejte. Dopřejte jim také dostatek světla. Ven mohou až tehdy, kdy už je neohrozí poslední mrazíky.

Čtěte také:

Reklama