Jaro sice přijde už za měsíc, ale na rozkvetlé truhlíky petúnií za okny zatím myslí málokdo. Tyto úvahy obyčejně přicházejí „na řadu“ až po zmrzlých. Jenže pokud si letos chcete dopřát podívanou na ještě rozmanitější barvy květů, nebo prostě jen na sazeničkách ušetřit, máte nejvyšší čas!

Ne každého napadne, že nemusí utrácet za sazenice petúnií, ale může si je sám velmi snadno vypěstovat ze semínek. Stačí vybrat si v obchodě z pestré palety druhů a barev. Nejste pak odkázáni jen na často omezenou nabídku předpěstovaných rostlinek. Kdy a jak na to, aby vám dělaly radost?

petúnie

Máte nejvyšší čas

Někdo má semínka petúnií ve výsevném substrátu už od ledna, ale to odborníci příliš nedoporučují. Rostlinkám pak chybí dostatek světla a jsou vyčouhlé. Nejlepší období pro jejich výsev je proto právě nyní, v únoru, nebo na počátku března.

Vzhledem k tomu, že jsou semínka petúnií titěrná (v půl gramu se jich sejde na pět tisíc), nejčastěji je seženete ve formě 1 až 2 milimetrů velkých peletek. Semínka jsou obalena hmotou, díky níž je s nimi snazší manipulace, a vy jimi neplýtváte. Jak na jejich výsev?

Základem je vlhko a světlo

petúnie

Připravte si jemný a lehký výsevný substrát, který zbavíte zárodků půdních infekcí, například propařením, a na něj peletky dle návodu poklaďte. Může je sice lehce zaprášit substrátem, ale není to nutné. Mohou zůstat na povrchu. Co je však nezbytné, je dostatečná zálivka. Zvláště hned první den. Je podmínkou pro to, aby peletka praskla a semínko z ní mohlo snadno vyklíčit. I nadále udržujte substrát neustále vlhký, což ale na druhou stranu neznamená přemokřený. Oba extrémy, tedy i sucho, tu škodí. Abyste se postarali také o nezbytnou vzdušnou vlhkost, překryjte na první týden výsevní nádoby sklem či igelitovým sáčkem. Jakmile se ale rostlinky objeví, začněte jim trochu větrat.  

Uberte teplotu

Pro vzklíčení nepotřebují semínka vysokou teplotu, ideálně kolem 20 °C. Po dvou týdnech ji pak snižte ještě o pár stupňů a postarejte se o to, aby měly rostlinky dostatek světla. Jen tak se za ním nevytáhnou. Porostou pak sice pomaleji, zato na silnějším základu.

petúnie

Čas přesazování

Jakmile se vám budou zdát rostlinky dostatečně silné na to, abyste je nepoškodili při přesazování do samostatných květináčků, učiňte tak. Ideální čas je po třech týdnech. Pak už je jen hýčkejte neustále vlhkou zeminou, dostatkem světla a při nižší teplotě, aby vám mohly v létě za okny dělat jen samou radost.

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Čtěte také: