Na středečním slavnostním večeru byly v pražském divadle Hybernia vyhlášeny výsledky cen Deska roku 2008. Nejprodávanějším hudebním nosičem uplynulého roku se stalo album Ikarus zpěváka Jarka Nohavici se 34 427 prodanými kusy.

Jarek Nohavica s albem Ikarus zvítězil i v kategorii zpěváků, na druhém místě se umístil Jiří Zmožek s deskou Největší hity, třetí příčku obsadil Karel Gott s nahrávkou 50 hitů. „Chtěl bych říci, že píseň nemůže spasit ani zachránit, ale může pomoci,“ řekl ve svém děkovném projevu Jarek Nohavica.

Mezi ženskými interpretkami se na domácím trhu nejvíce prosadilo album Fénix zpěvačky Lucie Vondráčkové s 11 632 prodanými nosiči. Na druhém místě skončila deska Všechno nejlepší, kterou nahrála Marie Rottrová. V pořadí třetí skončilo album Ticho od Evy Farne.

Nejprodávanější deskou v kategorii skupin se stalo dílo autorské dvojice Michal Horáček a Petr Hapka zvané Ohrožený druh, kterého se prodalo 22 766 kusů. „Já vím, že nevypadám jako skupina, možná k tomu přispělo to, že jsem měl za komunismu papíry na hlavu pro schizofrenii," vtipkoval Michal Horáček. Za nimi skončila deska Chlebíčky Bratrů Ebenových. Třetí místo připadlo soundtracku k filmu Once, který nahrál irský hudebník Glen Hansard a česká zpěvačka Markéta Irglová.

Z debutových alb si veřejnost nejvíce oblíbila zpěváka Marka Ztaceného s nahrávkou Ztrácíš, které se prodalo 7851 kusů. Stříbrnou příčku obsadil Josef Vágner s deskou Mně sílu dáš, za ním skončili shodně Tomáš Klus a jeho album Cesta do záhu(d)by a vítěz pěvecké soutěže X Factor Jiří Zonyga a jeho aktuální deska Kus cesty zbývá.

První místo v sekci nejprodávanějších hudebních DVD, na kterém je umístěn záznam živého koncertu, obsadila zpěvačka Ewa Farna s DVD Blíž ke hvězdám, za ní se umístila skupina Kabát a jejich DVD Corrida 2007 live. Na třetí pozici skončila kapela Chinaski a DVD nesoucí název Když Chinaski, tak naživo.

Skupina Chinaski se stala i nejstahovanějším a nejprodávanějším interpretem na internetu se 49 286 staženými díly. Druhá příčka v této kategorii připadla zpěváku Danielu Landovi, třetí pak zpěváku Petru Kolářovi.

České rozhlasové stanice hrály během minulého roku nejčastěji skladbu Atentát v podání kapely Kryštof. Druhou nejhranější skladbou se stala píseň Ztrácíš od Marka Ztraceného, třetí pak Vakuum skupiny Chinaski.

Mezi zahraničními interprety dominoval na českém trhu soundtrack k muzikálu Mamma Mia s 23 741 prodanými nosiči. Dále pak skupina AC/DC s albem Black Ice, která přijede v rámci svého turné 17. března do Prahy a nové album skupiny Metallica s názvem Death Magnetic.


Záznam této hudební akce odvysílá 17. února od 21.20 hodin televize Prima.

Poslechněte si skladbu, která byla loni nejčastěji hrána v rádiíchMáte doma některý z nosičů nebo svoji oblíbenou písničku mezi vítězi?

Reklama