profimedia-0747951508.jpg
Foto: Profimedia

Každoroční festival v čínském Harbinu je oficiálně největším zimním festivalem na světě. Nachází se v nejsevernější provincii Číny, kde je obvykle stále chladno. I proto si město vysloužilo přezdívku Ice City (Město ledu). Díky průměrné teplotě -18°C je tento název velmi výstižný. Vane zde studený vítr ze Sibiře a pro stavby z ledu je to přímo ideální místo.

Festival se zde koná od roku 1963. Během kulturní revoluce byl na několik let přerušen, ale tradice byla roku 1985 znovu obnovena. Jako každý rok, i letos nabízí festival ohromující ledové instalace a spoustu sněhových soch, osvětlených duhovými světly, když se začne stmívat. Kromě spousty zajímavých aktivit zde mohou návštěvníci zažít i oslavy čínského nového roku.

63b80d86767b2blobid0.jpg
Foto: Profimedia

Největší ledový a sněhový zábavní park na světě nabízí pohled na nejkrásnější ledové sochy, kterých je zde s rozlohou 600 000 metrů čtverečních letos vystaveno opravdu velké množství. Nejhezčí pohled na ně je za tmy, kde je vše nádherně osvětlené.

Některé stavby jsou vysoké přes tři patra a mají velmi složité vzory. Toulat se mezi třpytivými ledovými věžemi musí být jisto jistě nevšední a nezapomenutelný zážitek. Hrady a paláce jsou stavěny z ledových kvádrů získávaných ze zamrzlé řeky Songhua. Každý z těchto kvádrů váží přibližně 250 kg.

O tom, že grandiózní jsou úplně všechny stavby a sochy v Harbinu, není třeba vůbec pochybovat. Vzhledem k tomu, že příprava těchto děl je velmi časové náročná, začíná se na nich pracovat s velkým předstihem.

FotoJsdet-1-.jpg
Foto: Profimedia

Návštěvníci si kromě dechberoucího pohledu na všechna nádherná díla mohou užít zábavu na ledových super skluzavkách, kterých je na výběr rovnou osm. Nejdelší měří 300 metrů. Dále je v areálu možné bruslit, lyžovat, ztratit se v ledovém bludišti anebo navštívit představení, které kombinuje tance na ledě, ledovou magii, klaunskou komedii, modely z přehlídkových mol nebo akrobacii. Harbin Show předvádějí umělci z celého světa třikrát denně po 17. hodině.

Letošní novinkou je obrovské ruské kolo Snowflake, odkud si svět ledu a sněhu může každý návštěvník, který se nebojí výšek, prohlédnout z ptačí perspektivy. Obří sněhová vločka zářící spektrem barev je navíc sama o sobě velmi fotogenická.

Oficiální slavnostní otevření festivalu bylo 5. ledna 2023, ale ledové a sněhové sochy jsou přístupné veřejnosti od 17. prosince 2022.

blobid1.jpg
Foto: Profimedia

Zdroje: Autorka článku, China Highlights, Ice Festival Harbin