Dobré ráno milé dámy, hezký den!
 
Ani jsem pořádně nevěděla, jaké je dnes téma na Ženě-in, a ještě před otevřením magazínu si přečetla článek na www.Novinky.cz, kde je rozebírána chystaná daňová a sociální reforma našeho státu. Musím přiznat, že připravované zvyšování a „snižování" mi dost hnulo žlučí, a tak jsem se na tím zamyslela. A nijak se nebráním nařčení, které bylo napsáno v diskusi pod článkem, že ženy na mateřské jsou předpojaté, tudíž jejich názor není objektivní.

Jak jsem nazvala svůj příspěvek - největší útrata v naší rodině je za syna a potom také za bydlení a jídlo pro dospělé. Ale když máte malé dítě, dejme tomu od 6 měsíců věku, tak tomu ani jinak být nemůže. Každý den dostane k dopolední svačině buď přesnídávku nebo čerstvé ovoce, oběd vaříte z čerstvé zeleniny, drůbežího, krůtího, nebo kvalitního hovězího masa, když nedáte maso, dáte aspoň vajíčko a na odpolední svačinku koupíte smetanový jogurt, pribináčka nebo jiné mléčné výrobky ze smetany. Podotýkám, že kupuji výrobky české produkce. Když už malé nepije sunar, tak mu nedáte odstředěné mléko, ale pěkně polo- nebo i plnotučné a k večeři buď kaši (krupicovou dělanou, nebo kupovanou s různými příchutěmi) nebo chleba s máslem, medem, marmeládou, prostě je to různé. Ale všechno je kvalitní, pravé, žádné náhražky.

Takže když jsem to +/- spočítala, tak jen jídlo pro malé dítě vyjde min. 2000 a více (spíš více) měsíčně. Mně to cca vyšlo 2 500 Kč, ale ne všude je stejně draho nebo levno. A to jsem do toho nepočítala čaje na pití, rohlíky koupené na procházce a podobné maličkosti. K tomu je třeba přidat ještě každé 2-3 měsíce nové botičky a bačkory (850 Kč), plíny (500 Kč/měsíc) a ještě spousta dalších věcí (oblečení, hračky, kosmetika...). Takže když si to člověk spočítá, tak minulý rodičovský příspěvek (cca 3 600 Kč), na to všechno ani nestačil. To bylo jásotu, když maminkám přidali". Ale na jak dlouho?

A další rodinná útrata - bydlení a náklady s tím spojené. Vzhledem k tomu, že jsme si byt koupili, abychom byli ve vlastním, tak náklady na bydlení jsou nemalé. Ale je to výhodná investice!
Když si to všechno sečtu a odečtu, tak na jídlo pro dospělé už opravdu moc nezbývá a nad tím, že bych nejvíce utrácela za kosmetičku nebo kadeřníka, se mohu jen pousmát.
Takže když to shrnu, lednici narvanou k prasknutí nemáme, ale hlady netrpíme, byt máme vlastní a zařízený k naší spokojenosti, syn je dobře živený, veselý a máme ho moc rádi, tak vlastně není nač si stěžovat!
 
Mějte se krásně a utrácejte a utrácejte.
 
Julie75
Jo, mateřská je náročná, s tím se nedá než souhlasit. Ta panečku prověří lidi. Dodnes si pamatuju ten pocit, když jsem po 6 letech mateřské nastoupila do práce a s úžasem zjistila, že najednou můžu jít a normálně si koupit třeba tričko. :-)
Reklama