Udržitelnost je slovo, které poslední dobou slýcháme ze všech stran. Není se čemu divit. Ani nedokážeme říct, co je při výrobě textilního průmyslu horší. Jestli 80 miliard kusů oblečení končící ročně na skládkách nebo šestileté švadlenky pracující za otřesných podmínek čínských fabrik…

shutterstock-1200909175.jpg
Foto: Shutterstock

Udržitelné plavky jsou sice mnohonásobě dražší, než ty z běžných řetězců, ale na rozdíl od nich jsou z kvalitnějších matriálů a lépe ušité. Také déle vydrží, takže když částku rozdělíte na několik let, vyjdou vlastně podobně jako ty z obchodů s rychlou módou. Planeta vám navíc poděkuje.

Plavky-Rio-Block-Stripe-Petrol-Nila-3999-Kc.jpg
Foto: Nila. Plavky Rio Block Stripe Petrol, Nila 3999 Kč.
Regenerovaná vlákna ECONYL® pochází z použitých rybářských sítí vylovených jako odpad z oceánu. Navrženo ve Švédsku, materiál se vyrábí v Itálii, plavky jsou ušity za férových podmínek v Portugalsku. Látka dosahuje standartů zdravotně nezávadných materiálů a má certifikaci OEKO-TEX®.

Ještě do nedávna jsme se předháněly, kdo má ve skříni více oblečení. Bylo nám jedno, z jakého materiálu jsou kousky ušité. V létě jsme se potily v polyesterových šatech, které dorazily zaoceánskou lodí z Asie, a když jsme viděly někoho s lněnými kalhotami, smály jsme mu. Za posledních pět let se toho hodně změnilo. Planeta se začala ozývat a výroky odborníků na klimatické konferenci připomínaly katastrofický film. Hrozí, že se z naší planety stane místo, kde se nebude dát žít.

pla2.jpg
Foto: Plove. Jednodílné plavky Candy Pink, Plove 2490 Kč.
Plavky jsou pečlivě navrženy a vyrobeny v České republice z kvalitních italských materiálů tvořených směsí regenerovaného nylonu a elastanu. Materiál zajišťuje odolnost vůči chlóru, UV záření a opalovacím krémům. Regenerovaná nylonová vlákna ECONYL® pochází z použitých rybářských sítí vylovených jako odpad z oceánu.

Ke změně klimatu velkou měrou přispívá i textilní průmysl. Ať se jedná o dopravu nebo syntetické materiály, ze kterých je oblečení vyrobeno. Umělá vlákna se těžko recyklují, a proto pro naši planetu představují obrovskou zátěž. Rychlá móda není rozhodně o kvalitě, ale také ji nezajímá vaše tělo. Tedy především vaše kůže. Přesto stále nad tou pomalou vítězí na plné čáře.

Plavky sice mohou být vyrobené z přírodního materiálu (háčkované, bavlněné), ale jejich nošení není příjemné. Udržitelné plavky pomáhají zpomalit textilní průmysl tím, že nejsou vyrobené z nových syntetických vláken, ale na jejich výrobu jsou recyklovány již použité plasty. Třeba PET lahve nebo rybářské sítě.

p1.jpg
Foto: Overal Office. Plavky Overal Office Karolína Juříková, 3 712 Kč
Plavky jsou vyrobeny z regenerovaných nylonových přízí ECONYL® z odpadu jako jsou rybářské sítě. 78% Polyamid, 22% Elastan.

Udržitelná móda totiž znamená pořídit si dražší kousek a ten nosit několik let. Jenže na to společnost ještě není zcela připravená. Stále se necháváme zlákat měnícími se trendy, naše skříně se plní, i přes to, že nám třeba některé kousky nesedí. Nikdo netvrdí, že byste měli okamžitě přestat brouzdat v e-shopech s rychlou módou. Moc dobře víme, že nic nepřinese pocit instantního štěstí rychleji, než kurýr s balíčkem plným šatů na léto. Jen myslete na to, že je ten pocit krátkodobý.

p2.jpg
Foto: Molo7. Limitované plavky se vzorem, Molo7 4490 Kč
Limitovaná edice plavek La Femme MiMi od vietnamsko-české návrhářky vznikla z kvalitní anglické látky od Vivienne Westwood. Vydrží celý život.

p3.jpg
Foto: Etik butik. Dámské plavky Wrap Swimsuit Klinte Big Stripes, Etik butik 1990 Kč
Plavky si díky svému složení zasloužily certifikát GRS (Global Recycled Standard). Certifikátem se mohou pyšnit pouze produkty, které obsahují více jak 20% recyklovaných materiálů. 100% recyklovaný polyester (vyrobeno z PET lahví).

Reklama