V listopadu roku 2016 byl oficiálně potvrzen vztah prince Harryho a Meghan. Meghan se ihned dostala do hledáčku novinářů i široké veřejnosti. Ostře sledovanému páru do karet nehrálo hned několik věcí. Jednou z nich byl věk. Kráska smíšeného původu je o tři roky straší než Harry, pak zde bylo nevyvedené manželství, herecká kariéra a již zmíněný původ. Zkrátka, nezapadala do představy o budoucí člence královské rodiny. Rozchod, jak mnozí předpokládali, se nekonal. Přesně po roce se naopak Harry a Meghan zasnoubili. A tento víkend se uskutečnila královská svatba.

Obřad se konal v sobotu v pravé poledne v kapli svatého Jiří na hradě Windsor. Mezi pozvanými byla nejen královské smetánka, ale také mnohé celebrity např.:  herec George Clooney s chotí Amal, manželé Beckhamovi, tenistka Serena Williams s partnerem, zpěvák James Blunt, americká moderátorka Oprah Winfrey atd. Na královské svatbě se objevily i dvě Češky. Jednou z nich byla topmodelka Tereza Maxová, druhou pak výživová poradkyně Gabriela Peacock. Právě ta se starala před svatbou o figuru prince Harryho. Velkým překvapením byla účast Chelsy Davy, bývalé přítelkyně prince. O tom, že mají vévoda a vévodkyně ze Sussexu, právě tento titul novomanželé nyní nesou, dobré srdce, svědčí to, že u jejich velkého dne nechyběli ani handicapovaní lidé, s nimiž se osud nemazlil.

5b025c747b40cimage.png

5b025cca68aa2image.png

5b025d2f8beaaimage.png
Foto: Profimedia.cz

Už od zásnub se spekulovalo, jaké šaty oblékne budoucí nevěsta. Zdali budou podobné těm, které měla před sedmi lety Kate, vévodkyně z Cambridge. Krajkovou róbu inspirovanou viktoriánskou dobou navrhla Sarah Burton z módního domu Alexander McQueen. Meghan ovšem vsadila na zcela jednoduchý elegantní vzhled. Šaty s lodičkovým výstřihem jsou od návrhářky Clare Waight Keller z francouzského módního domu Givenchy.

5b02616cd1c16image.png

5b026157401c4image.png

5b02600eddd55image.pngFoto: Profimedia.cz

K oltáři šla nevěsta zpočátku sama, později ji doprovodil princ Charles. Meghanin otec se nemohl ze zdravotních důvodů dostavit. Tradiční konzervativní svatební obřad okořenil americký biskup Michael Curry. Ten svým netradičním projevem překvapil mnohé, i samotnou královnu Alžbětu II. Je označován za hvězdu celého obřadu. Na závěr kázání zazněla píseň od gospelového sboru Stand by Me od od Bena E. Kinga. Královský slib a své ano si Harry a Meghan řekli před váženým arcibiskupem z Canterbury. 

5b0258a83d2ccimage.pngFoto: Profimedia.cz

5b025dc5ef2a8image.pngFoto: Profimedia.cz


Po obřadu novomanželé odjeli na krátkou projížďku kočárem taženým čtyřmi bílými koňmi. Prvně se tak ukázali coby manželé tisícům příznivců, kteří na ně v okolí hradu Windsor již netrpělivě čekali. Kolem třetí hodiny odpoledne se konala svatební hostina pořádaná královnou Alžbětou II. Ta se uskutečnila v Síni svatého Jiří. V osm hodin večer pak odstartovala soukromá oslava. Na posvatební večírek, který se odehrával v sídle Frogmore House, se Harry i Meghan převlékli. Princ měl slušivý smoking, Meghan opět oblékla bílé jednoduché šaty tentokrát z dílny Stelly McCartney. Oproti Kate Meghan zvolila méně tradiční model s odhalenými rameny. Novomanželku zdobil prsten s akvamarínem, který nosila princezna Diana, jež jí věnoval novomanžel Harry po obřadu.

5b028effdd664obrazek.png

image.pngZdroj foto: Profimedia.cz

Svatební šaty a co jste o nich možná nevěděly:

  • Návrh šatů začal vznikat již začátkem roku 2018 a podle slov Meghan, návrhářka naprosto perfektně splnila její představy o nadčasové elegantní róbě. 
  • Cena šatů se vyšplhala na téměř 6 000 000 Kč.
  • Podle tradice značky byly šaty velmi jednoduché a držely si čistou linii. Zdobilo je jen šest dokonale propracovaných a umístěných švů a byly vyrobeny z dvojitého hedvábí. 
  • Svatební šaty zdobila téměř dvoumetrová vlečka a krajkou vyšívaný závoj, který měl pět metrů. Meghan měla přání, aby závoj symbolizoval spojení všech 53 zemí Commonwealthu. A tak návrhářka na závoj nechala vyobrazit flóru všech zemí, která v celku tvořila dokonalou květinovou kompozici. Celé dílo bylo vytvořeno z hedvábného tylu, květiny byly vyšívány hedvábnou nití a organzou. 
  • Meghan nechyběla ani tradiční diamanty zdobená čelenka. Ta patřila královně Mary, babičce královny Alžběty II. Tiáru nevěstě půjčila královna Alžběta II.

Čtěte také:

Uložit

Uložit

Reklama