Děkujeme za další příspěvek na dnešní téma. Je od čtenářky s nickem Ahoi. Přečtěte si její zajímavou úvahu a životě a smrti

Drahá redakce, jakožto veliká milovnice úvah bych ráda přispěla k dnešnímu tématu. O smrti nebo jinak thanatologii se psalo a píše tolik moudrých knih, že je za těžko rozepsat vlastní pohled na věc v pár řádcích. Smrt je sice chápána jako součást života, ale pro většinu evropanů zůstává takovým malým tabu. Vzbuzuje strach a nutí člověka přemýšlet nad způsobem žití... Sic ráda, ale nedokážu uvažovat nad smrtí jako hinduisté, kteří věří tomu, že lidská existence spočívá v nehmotné duši, která nikdy neumírá.

Myslím, že smrt je jediný aspekt života, který nemá nic společného s typicky lidským sobectvím. Zamilovaného děsí představa ztráty druhého, dítě ztráta rodiče, nemocného logicky smrt vlastní. Čelíme strachu z toho, co bude, ze tmy a nicoty, z toho, že už nikdy neuvidíme své blízké...

Pokud bych zjistila, že mám do půl roku zemřít, největší strach bych měla ze smrti v šedi a samotě. Dala bych v práci výpověď, vybrala účet, sebrala nejbližší a vycestovala. Nechtěla bych litovat nad každým promarněným dnem, nebo nad tím, čeho jsem se v obavách vyhýbala. Když se budeme bát udělat něco odvážněho, něco po čem toužíme, můžeme obratem zjistit, že nám už na to nezbyde čas. Obklopujme se lidmi, které milujeme, dělejme jim radost a buďme stateční.

Závěrem citace: "Milióny lidí touží po nesmrtelnosti, a přitom nevědí, co mají dělat, když v neděli odpoledne prší." ( Susan Ertz )

Čtenářka Ahoi

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.

Ten citát mi mluví z duše. Já třeba nechápu, jak někdo může marnit hodiny, dny, měsíce a vlastně celé roky života sledováním seriálů.

Dokázala byste také napsat něco o vašem vztahu ke smrti? Máte z ní strach? Viděla jste někdy někoho umírat? Berete smrt jako součást života? Věříte v posmrtný život? Věříte, že se člověk vrací v podobě někoho jiného? Jak překonáváte strach ze smrti? Chtěla byste být nesmrtelná? Nebojte se vyjádřit k tomuto tématu a napište nám:

redakce@zena-in.cz

 

Reklama