Na slavnostním večeru v pražském Divadle Na Prádle byly vyhlášeny výsledky pátého ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra). Z téměř osmdesáti nominací zaslaných veřejností je vybrala odborná porota.

Mezi největší narušitele soukromí porota zařadila mj. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR za sbírání informací o žácích a studentech, společnost Nokia za snahu legalizovat slídění v e-mailech svých zaměstnanců, komunitní síť Facebook za nedůsledný přístup k ochraně soukromí svých uživatelů, Ministerstvo zdravotnictví, SÚKL a Národní zdravotní registry, nebo francouzskou právní normu přezdívanou HADOPI (elektronická gilotina).

V kategorii výrok roku zvítězil generální ředitel Sazky, který navrhuje, aby hrací automaty byly doplněny čtečkami občanských průkazů. Podle něj by tak přestali hazard hrát lidé, kteří žijí jen ze sociálních dávek a nezletilí. "Je to volba mezi větším dohledem nad soukromím a růstem gamblerství," tvrdí Aleš Hušák. 

Pozitivní cenu porota udělila občanům Íránu za bojkotování telefonů Nokia Siemens, protože firma prodala íránskému režimu systém pro dohled nad komunikacemi.

Soutěž Big Brother Awards se koná ve více než desítce evropských zemích a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice byla soutěž poprvé uspořádána v roce 2005. Podobně jako v minulých letech, byly i letos v jejím rámci uděleny ceny v osmi kategoriích:

  • Největší úřední slídil – cenu získává Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy za sbírání informací o žácích a studentech do centrálních databází, jejichž smysl a pravidla fungování nejsou dostatečně vysvětlena a obhájena před veřejností.
  • Největší firemní slídil – cenu získává společnost Nokia za urputnou snahu (hraničící s vydíráním) legalizovat špiclování emailů svých zaměstnanců. Porota chce udělením ceny této telefonní společnosti upozornit na obecně rozšířenou korporátní praxi. Sledování emailů zaměstnanců není nic výjimečného ani v České republice.
  • Dlouhodobý slídil – cenu získává Ministerstvo zdravotnictví, SÚKL a Národní zdravotní registry za dlouhodobé prosazovaní a provozování řady databází citlivých údajů bez řádného informování pacientů, dostatečného zdůvodnění a v některých případech dokonce bez opory v zákoně.
  • Slídil mezi národy - cenu získává francouzská právní norma přezdívaná HADOPI nebo také „třikrát a dost" či „elektronická gilotina" resp. francouzští zákonodárci, kteří hlasovali pro přijetí zákona, zejména pak francouzská vláda a prezident Nicolas Sarkozy, kteří se o přijetí zákona aktivně zasazovali. Právní norma počítá s procedurou, kdy po dvou upozorněních je držitel počítače, ze kterého je porušován zákon, odpojen od internetu a zaplatí peněžitou pokutu. Odpojení je platné 2 měsíce - 1 rok, zanesení na černou listinu zamezuje připojení u konkurenčního operátora.
  • Nebezpečná nová technologie - cenu získává komunitní síť Facebook  za nedůsledný přístup k ochraně soukromí svých uživatelů. Jedná se zejména o rozsah osobních údajů svých uživatelů, které Facebook sbírá a zpracovává, nejasnost toho, jakým třetím stranám umožňuje přístup k soukromým údajům svých uživatelů a nejasnost v tom, co se děje s osobními informacemi a zprávami obsaženými na účtu uživatele poté, co uživatel svůj účet u Facebooku zruší.
  • Právní norma Velkého bratra – cenu získává novela zákona o pozemních komunikacích nahrazující dálniční známky tzv. elektronickými kupony (vinětami) resp. Poslanecká sněmovna PČR, zejména pak poslanec, který přílepek navrhl - Oldřich Vojíř (ODS). A to za prosazení vinět obejitím řádného legislativního procesu, za nehospodárné předražené řešení, které navíc ohrožuje soukromí a skýtá možnost sledování pohybu.
  • Výrok Velkého bratra – cenu získává generální ředitel Sazka a.s., který navrhuje, aby hrací automaty měly čtečky občanských průkazů. Podle něj by tak přestali hazard hrát lidé, kteří žijí jen ze sociálních dávek a nezletilí. „Je to volba mezi větším dohledem nad soukromím a růstem gamblerství," tvrdí Aleš Hušák.
  • Ocenění za ochranu soukromí – cenu získávají občané Íránu za bojkotování telefonů Nokia Siemens, protože firma prodala íránskému režimu systém pro dohled nad komunikacemi. V důsledku iniciativy skupiny aktivistů klesl prodej mobilních telefonů Nokia až o 50 procent.

Dnes si celý den budeme povídat o tom, v co věříte. Své názory, příběhy, postřehy či vlastní zkušenosti, které můžete doplnit i fotkou, posílejte na e-mail, který už dobře znáte

redakce@zena-in.cz

Vaše příspěvky budeme v průběhu dne zveřejňovat a na ty nejzajímavější už tradičně čeká odměna.

Reklama