6c57784f785b7-shutterstock-1137298976.jpg
Foto: Shutterstock

Ve světě drahých kamenů a šperků existují rekordmani, jež stojí za zmínku a také různé zvláštnosti, které si právě pro svou jedinečnost získaly obdiv a hlavně cenu. Znáte tyto skvosty a pojmy mezi klenoty?

Prsten s největším počtem diamantů

Diamantový prsten se stal světovým rekordmanem – díky tomu, že byl osazen neuvěřitelnými 24 679 drahými kameny. Vytvořil ho indický klenotník SWA Diamonds a téměř zdvojnásobil předchozí rekord, který činil 12 638 diamantů. Rekord byl ověřen organizací Guinness World Records v Karathode v Indii, v sídle společnosti. Výroba prstenu začala návrhem, který se tým rozhodl inspirovat růžovou hlívou ústřičnou. Ředitel SWA Diamonds Abdul Gafur Anadiyan uvedl: „Houba symbolizuje nesmrtelnost a dlouhověkost.“ Hotový prsten byl pojmenován Ami, což je sanskrtské slovo pro nesmrtelnost.

d70082959d751-blobid0.jpg
Foto: SWA Diamonds

Nedávno objevený diamant obřích rozměrů

V Botswaně byl nalezen letos v srpnu jeden z největších surových diamantů na světě o hmotnosti 2 492 karátů. Diamant byl objeven v dole Karowe, který plně vlastní společnost Lucara. Tato firma používá technologii Mega Diamond Recovery X-ray, která od roku 2017 pomáhá chránit cenné kameny před poškozením při drcení rudy. Přestože kvalita kamene ani jeho hodnota nebyly přesně určeny, odhady uvádějí cenu přes 40 milionů dolarů. Botswana, která produkuje přibližně 20 % světových diamantů, navíc zvažuje legislativu, jež by vyžadovala od zahraničních těžebních společností prodej podílu místním firmám.

9a2560dcc453a-blobid1.jpg
Foto: Profimedia

Modrý zirkon

Modrý zirkon je kámen, který na první pohled uchvátí svou průzračnou modří a brilancí připomínající nejčistší zimní oblohu. „Ale víte, že tento kámen je jedním z nejstarších minerálů na naší planetě? Modrý zirkon má stáří až 4 miliardy let, což znamená, že pamatuje samotné formování Země. Tato jedinečnost dodává zirkonu nejen historický význam, ale i hluboký duchovní rozměr – mnoho kultur věřilo, že zirkon přináší moudrost a ochranu svému nositeli. Ne každý zirkon však může dosáhnout své oslnivé modré barvy. Té se docílí pečlivou tepelnou úpravou, při níž minerál získá svou nebeskou barvu. Nejkrásnější modré zirkony pocházejí z Kambodže a jejich těžba je omezená,“ vysvětlil Ivo Weber, vedoucí výroby ALO diamonds.

68dd0ff6ac0ee-224003274B.ZBL.M120.jpg
Foto: Alo Diamonds

Největší perlový náhrdelník

Maxima je jméno, které slibuje výjimečnost, a tento perlový náhrdelník to dokonale potvrzuje. Tvoří ho 21 dokonalých perel z jižního Pacifiku o průměru 18–20 milimetrů, což je rarita, která si díky své velikosti a lesku AAA vysloužila označení za mistrovské dílo. Tyto bílo-růžově třpytivé skvosty s téměř bezchybným povrchem pocházejí z prémiové farmy Clipper Pearls u australského pobřeží, kde zkušený pěstitel Rosario Autore s péčí chová perlové ústřice druhu Pinctada maxima. Čisté vody korálového útesu Quandong Point vytvářejí ideální podmínky pro růst těchto přírodních pokladů. Náhrdelník je navíc ozvláštněn třemi kuličkami osazenými 630 brilianty nejvyšší kvality o celkové hmotnosti přes 20 karátů, což přidává na jeho sofistikovanosti. Po více než století chovu perel a nespočtu let sklizně se podařilo vytvořit tento 46centimetrový unikát, jenž se stal pýchou a radostí Jörga Gellnera, který jej získal od svého přítele Rosario Autoreho. Maxima je majestátní oslavou přírody a perlou mezi šperky, obdivovanou po celém světě. K vidění byl dokonce i u nás v klenotnictví Halada.

2f2ed185fc9f6-GELLNER-Maxima-1a.jpg
Foto: Halada Jewellery

Tenisový náramek

„Termín tenisový náramek vznikl díky známému incidentu během zápasu na US Open v roce 1987, kdy profesionální tenistka Chris Evert během zápasu ztratila svůj diamantový náramek. Tento náramek, který byl na její ruce, se během hry uvolnil a spadl na zem a hra byla krátce přerušena, což přitáhlo pozornost diváků i médií. Chris Evert měla k šperkům hluboký vztah. Tato událost přitáhla pozornost k tomuto typu šperku, který se brzy začal označovat jako „tenisový náramek,“ objasnil Ivo Weber. Od té doby se termín stal synonymem pro tenký, elegantní náramek s řadou kamínků, často zdobený diamanty. Původně vznikl jako popkulturní pojem spojený s jedinečným okamžikem na kurtu, dnes však označuje nadčasový šperk oblíbený nejen mezi sportovci, ale i mezi lidmi po celém světě.

e09be413c8e1f-blobid2.jpg
Foto: Alo Diamonds

Paraiba

Výjimečná odrůda turmalínu paraiba má velmi zajímavou barvu podobou připomínající mořskou lagunu v dechberoucích odstínech tyrkysové barvy, sytější či bledší dle konkrétního drahokamu, protože každý je přírodou stvořený unikát. Tento drahokam byl poprvé nalezen v Brazílii ve státě Paraiba, který dal této atraktivní odrůdě turmalínu svůj název. Za zajímavou barvu tohoto drahokamu může přítomnost manganu a mědi. Naleziště v Brazílii jsou již vyčerpaná a další doly v Mozambiku a Nigérii jsou značně omezené a co je omezené, je také vzácné a pro investory přitažlivé. V případě paraiby platí, že čím sytější, intenzivnější barvu mají, tím jsou vzácnější a dražší.

d728f90dbbaf8-blobid3.jpg
Foto: Alo Diamonds

Tanzanit

„Jedním z nejvíce oblíbených drahokamů posledních let je tanzanit. Tomuto fialovomodrému diamantu dalo jméno jeho jediné naleziště na světe – africká Tanzanie, kde se poblíž města Arusha u sopky Mount Meru od roku 1967 těží. Přírodní a umělé tanzanity mají prakticky stejnou cenu, přičemž uměle vytvořené tanzanity vznikly pomalým zahříváním. Čehož si všimli jako první masajští pastevci, kdy blesk zapálil oheň, který zahřál několik obyčejných hnědých kamenů. Zprvu měly tanzanity použití jako náhrada safíru, brzy se z nich stal jeden z nejvyhledávanějších a nejvíce ceněných diamantů. Tanzanit díky unikátní vlastnosti – pleochronickému efektu – mění z různých úhlů svoji barvu, nabírá tak odlesky od modré až po fialovou levandulovou barvu, která nejlépe vyniká v bílém zlatě. Skutečnost, že ložiska tohoto velmi zajímavého kamenu jsou omezená, z něho dělá nejenom velmi krásný šperk, ale také výbornou investiční příležitost, která bude v průběhu času nabírat na své hodnotě, po svém vytěžení se dá předpokládat, že bude vysoce žádaným. Tento drahokam se výborně hodí k narození dítěte, ale také k nejrůznějším významným výročím a zásnubám. Kromě estetického efektu, má další pozitivní účinky, jeho energie pomáhá uvolňovat stres, zahání starosti, vnáší do života harmonii a klid, kromě toho také posiluje imunitu, chrání proti nemocem a přeměňuje negativní vibrace na pozitivní,“ opět podal vysvětlení specialista Weber.

449d2f4f87c41-374002075B.TAN.M124.M-1.jpg
Foto: Alo diamonds

Prsten, z kterého můžete udělat náramek

Serafino Consoli přináší revoluci do světa luxusních šperků díky jedinečným inovacím, jako je prsten, který se dokáže proměnit v náramek díky propracované a geniální technologii. Kombinuje mistrovství tradičního zlatnického řemesla s moderní postupy a chrání své průlomové koncepty světovým patentem. Tyto šperky jsou všestranné, přizpůsobitelné a nabízejí téměř 21 000 kombinací designů. Můžete tak mít prsten, který se jednoduchým dotykem přizpůsobí jakémukoli prstu, což z něj dělá nejen dokonalý doplněk, ale také rodinný klenot přecházející z generace na generaci.


54c520d1c08d6-468983426-18288193453210651-4629085412918999046-n.jpg
Foto: Halada Jewellery

 
Zdroj: Profimedia, ALO dimonds, Halada Jewellery