shutterstock-669428350.jpg

Foto: Shutterstock

Krásná fialově kvetoucí popínavá rostlina zaplavuje každé jaro Instagram nebo Pinterest. Fotografie s tunely, pergolami, podloubími a domy porostlými vistárií jsou kouzelné, jako z pohádky. Nádherná voňavá réva je v plném květu většinou během května a června.

Základní dva druhy jsou vistárie čínská a vistárie květnatá. Existují však i různí kříženci této dlouhověké rostliny. Mimo fialových se můžeme setkat také s bílými, růžovými nebo žlutými květy. Když vistárie odkvete, zůstanou na ní až do podzimu dlouhé hnědé lusky, které připomínají fazole.

60bdef95edf6dtr.jpg

Foto: Shutterstock

Při pěstování vistárie si dejte pozor. Všechny části rostliny obsahují látky zvané lektin a wisterin, které jsou toxické nejen pro domácí a hospodářská zvířata, ale také pro lidi. Konzumace rostliny může způsobit nevolnost a průjem. Při větším množství dokonce i smrt.

60bdef9b4233awer.jpg

Foto: Shutterstock

Největší známá vistárie na světě je v Sierra Madre v Kalifornii. Byla zasazena v roce 1894. Měří více než 4000 metrů čtverečních a váží 250 tun. Jde o největší kvetoucí rostlinu na světě. Bohužel se nachází na soukromém pozemku a veřejnost se její krásou může pokochat pouze jednou ročně během festivalu, který je pořádán na její počest.

shutterstock-599630399.jpg

Foto: Shutterstock

V Japonsku roste ve středu květinového parku Ashikaga také obrovská vistárie (Great Miracle Wisteria). Je téměř 150 let stará a její větve vytvářejí obrovský deštník květů a pnou se po kovové konstrukci. Rozprostírá se na úctyhodných 2000 metrech čtverečních. Další atrakcí parku je například 80 metrů dlouhý tunel porostlý vistáriemi, pod kterým mohou návštěvníci procházet. Ale to není zdaleka vše. V parku Ashikaga se nachází více než 350 vistárií včetně bílé nebo vzácnější žluté vistárie.

shutterstock-1350492446.jpgFoto: Shutterstock

 Zdroj: The Old Farmer’s Almanac, Gardenista, Gardenia, Tykyo Creative, Mental Floss

Reklama