5ebe5f93a7234obrazek.png
Foto: Shutterstock

Vnitřní očista

S odvážnými výroky ohledně koronaviru americký prezident Donald Trump rozhodně nešetří. Jeho majstrštykem byla dosud myšlenka, kterou vypustil na jedné ze svých tiskových konferencí. Lékařům dal na zvážení, zda by si lidé nemohli píchat dezinfekci přímo do žíly.

„Dezinfekční prostředek virus zničí během minuty. Neexistuje způsob, jak ho můžeme použít třeba v injekci?“ zeptal se Trump odborníků s tím, že sice není lékař, ale pálí mu to. Mezi lékaři vyvolal zděšení a ti se okamžitě začali obávat, že by někdo mohl tento nápad realizovat. Důsledky pro zdraví by byly fatální.

Bohužel se najdou lidé, kteří si z obavy z nákazy ublíží. Zpravodajské servery minulý týden informovali o seniorce z Berounska, kterou museli ošetřovat záchranáři poté, co si do kávy nalila 200 ml dezinfekce. Snažila se tak ochránit před nákazou.

Smoothie s přídavkem spermatu

Britská osobní trenérka Tracy Kiss se zase nejen před koronavirem, ale i před všemi ostatními nemoci chrání tím, že každý den pije smoothie, tedy rozmixované ovoce a zeleninu. Jistě, vitaminy jsou pro imunitní systém důležité, ale trenérka tvrdí, že se jí nemoci vyhýbají díky speciální přísadě. Tou je sperma jejího přítele. O spermatu se sice obecně ví, že obsahuje prospěšné látky, ale tvrdit, že člověk není vůbec nemocný, protože si ho každý den přidává do pití, je vědecky nepodložená domněnka.

Kdo hodně kouří a pije, bez virů žije

Doba plná obav přeje i dezinformacím, u kterých je těžké vysledovat původce. Objevily se například fámy, že virus spolehlivě zabije, když budete pít hodně alkoholu. V Íránu si tato fáma vyžádala několik stovek obětí, zemřeli na otravu metanolem. Na podobném principu je i tvrzení, že proti viru pomáhá kouření. Obě tyto metody ovšem odborníci vyvrátili.

Domácí test

Někdo s bujnou fantazií vymyslel také způsob, jak si udělat domácí test na koronavirus. Podle něj se stačí zhluboka nadechnout a zadržet dech na déle než deset vteřin. Pokud to dotyčný zvládne bez kašle a nepříjemných pocitů, znamená to, že je bez infekce. I tuto metodu lékaři vyvrátili. Nezakašlat může dělat problém i lidem s astmatem, nachlazením apod. Možných příčin je tedy celá řada.

Boží trest za homosexualitu

Média přišla také s informací, že izraelský ministr zdravotnictví a rabín Ja’akov Litzman měl údajně koronavirus označit Božím trestem za homosexualitu. Po tomto prohlášení byl následně na koronavirus pozitivně testován. Paradox.

Rouška do každé rodiny

Své místo si v tomto textu zaslouží i prohlášení českých politiků. Například náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula v březnu na tiskové konferenci řekl: „K roušce by měl mít přístup každý zdarma.“

A první místopředseda vlády Jan Hamáček ho doplnil svým tvrzením pro Seznam Zprávy: „Máme v té první fázi 5 milionů roušek, které by měly přiletět v horizontu těch několika dní. Máme smluvně zajištěno dalších 30 milionů a postupně je budeme navážet. Takže pokud do této republiky dorazí aspoň 10 milionů, tak můžeme říci, že každý občan bude mít alespoň jednu roušku. A průběžně samozřejmě budeme dodávat další tak, jak máme zasmluvněny dlouhodobé kontrakty.“ Z prohlášení, že každý občan dostane roušku do schránky ale nakonec zůstala jen slova.

Olizování záchodového prkénka

Lidská hloupost nezná mezí. Americká vysokoškolská studentka Ava Louise vymyslela asi nejhloupější výzvu vůbec. Na TikToku zveřejnila v březnu video, ve kterém olizuje záchodové prkénko v letadle, a vyzývá v něm, aby ho sledující přeposlali dalším lidem jako instruktáž o správných hygienických pravidlech v letadle.

Otec u porodu jako móda

Zavařil si i ochránce lidských práv Stanislav Křeček, který proti sobě popudil mnoho nastávajících rodičů. V souvislosti s dočasným zákazem otců u porodu prohlásil, že přítomnost otců u okamžiku narození jejich potomků je módní záležitostí a nejde o základní lidské právo. Zákaz v době pandemie je kvůli eliminování rizika pochopitelný, ale Křeček by si měl raději příště dát pozor na formulace.

Pivo obětním beránkem

Chování lidí poznamenalo také výrobce piva s názvem Corona. Přestože mezi virem a výrobkem neexistuje žádná vazba, společnosti, která pivo vyrábí, poklesy v souvislosti s hysterií příjmy.

Čtěte také:

Reklama