Učitelka z Ohia Christy Harpová vypěstovala nejtěžší dýni na světě, váží 782 kilogramů. Dýně, se kterou se přihlásila do soutěže, překonala současný rekord o 16 kilo. Za svého oranžového obra získala odměnu 2500 dolarů a může si prý činit nárok na světový rekord.

Pěstování dýní se Christy věnuje společně s manželem posledních osm let a vzájemně soutěží, kdo vypěstuje větší kus.

d

Jak na to?

"Jsou to hodiny strávené odstraňováním plevele a příprava půdy. Do země jsme přidali spoustu kompostu, kávové sedliny a kravského hnoje. A taky jsme vybírali vhodná semena."

Alan Gibson z místního pěstitelského klubu také oznámil, že semena obří dýně v budoucnu poslouží i ostatním členům klubu. Budou si je moci koupit za cenu asi 30 dolarů za kus, takže rekordní zelenina své majitelce přece jen do kasičky nějakou tu větší sumičku přinese.

Co víme o gigantických dýních?

Cucurbita maxima patří mezi exempláře dorůstající do největší velikosti, běžně váží několik desítek kilogramů. Tento druh pochází pravděpodobně z Peru. Zde se pěstovala již kolem roku 1200 př. n. l. Dnes se pěstuje v Jižní i Severní Americe, oblasti středozemí, Asii, Rusku a na Balkáně. Plod bývá nejčastěji zpracováván na kompoty, ale může být také využit k přípravě marmelád a náplní do pečiva.

Podívejte se, jak se skoro tunová krasavice vážila.

foto: Worldrecordacademy.com

Chutná vám dýně? Co byste dělala skoro s osmisetkilovým gigantem?