maskaaa.jpgFoto: Profimedia

I když se postupně opatření kvůli koronaviru uvolňují, lidé by stále měli nosit roušky. Od pondělí 25. května je sice na sobě nemusíme mít venku, ale v uzavřených prostorách nebo MHD by je měli Češi stále nosit.  Na roušky si naše populace už celkem zvykla. Nosíme je přece jen už více jak dva měsíce. I přes to se však mnozí z nás dopouštějí jedné obrovské chyby, kvůli které se mohou i přes zakryté dýchací cesty nakazit.
 
Podle odborníků z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) je tato chyba celkem zásadní a dopouštějí se jí téměř všichni. Jde o to, že se roušky dotýkáme holýma rukama. „Primární ochranou proti šíření viru je mytí rukou,“ říká Dr. Jay Woody, hlavní lékař společnosti Intuitive Health a spoluzakladatel Legacy ER & Urgent Care, pro msn.com.
 
Na důkladné mytí rukou si už většina lidí zvykla, ale nikdo není dokonalý a neomylný, a i ti nejsvědomitější na to zkrátka občas zapomenou. „Široká veřejnost zkrátka není zvyklá na časté mytí rukou, a tak existuje mnoho prostoru na křížovou kontaminaci a dokonce sebekontaminaci,“ vysvětluje Woody.

maska.jpgFoto: Profimedia

Nejvyšší riziko kontaminace podle Dr. Woodyho spočívá v přední části roušky. Pozor by si měl každý z nás dávat tehdy, když si roušku sundává holýma rukama, které se mohly dotknout kontaminované oblasti. V takovém případě pak rouška ztrácí svůj význam. Expert doporučuje roušku sundávat zezadu uchopením gumiček kolem uší. Neměly bychom se při tom dotýkat ochranné vrstvy, na níž mohou být virové částice. Ruce bychom si měly mýt nebo dezinfikovat pokaždé, než se roušky dotkneme.
 
K riziku kontaminace může vést i opakované používání jedné roušky. Měly bychom si dávat pozor, kam roušku pokládáme. Nákupní vozík nebo sedačka v autě opravdu nejsou nejlepší místa k odložení.
 
Nezapomeňte roušku vyprat v horké vodě či vyvařit, a následně vyžehlit po každém nošení. Po použití byste měly roušku také uložíte do sáčku, abyste růstu bakterií zabránily na minimum. 

Reklama