Kdo je největší Češka všech dob? Umíte si vybrat jednu ženu z tolika skvělých osobností? Volba na Ženě-in!

 

Možná vám to bude připadat jako slučování neslučitelného, jako míchání jablek s hruškami, jako prolínání historie a současnosti, ale přesto – rozhodli jsme se uspořádat na Ženě-in volbu největší Češky všech dob.

Zeptali jsme se padesáti náhodných lidí, kdo je podle nich největší Češka všech dob, a dostali jsme zajímavé odpovědi. Kdo ale rozhodne? Vy, ženy-in! Diskutujte a zvolte si největší Češku všech dob z následujících možností – pokud se vám nebude líbit ani jedna z dam, v anketě hlasujte „žádná z uvedených“ a do diskuze napište tu svou největší českou ženu. Na výběr vám tedy dáváme z následujících osobností:

Svatá Anežka Česká
KDY: 20. ledna 1211–6. března 1282
BYLA: Nejmladší dcerou českého krále Přemysla Otakara I. Abatyší v klášteře Na Františku. Starala se o chudé a nemocné. Je jednou z patronek české země.
ZAJÍMAVOST: Svatá Anežka je nejčastější českou světicí, které jsou zasvěceny kostely v naší zemi.

Ema Destinnová
KDY: 26. února 1878–28. ledna 1930
BYLA: Dcerou mecenáše umění E. Kitta. Nezaměnitelnou a světově proslulou operní pěvkyní, ale i básnířkou, spisovatelkou, malířkou a překladatelkou.
ZAJÍMAVOST: V Metropolitní opeře v New Yorku zpívala s Enrico Carusem.

Olga Havlová
KDY: 11. července 1933–27. ledna 1996
BYLA: První manželkou prezidenta Václava Havla. Známá zejména svojí charitativní činností, spoluzakládala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných a založila Nadaci Olgy Havlové.
ZAJÍMAVOST: Aby byla manželovi stále nablízku, stala se biletářkou v Divadle Na zábradlí.

Milada Horáková
KDY:
25. prosince 1901–27. června 1950
BYLA: Politička, která byla nejprve vězněna a odsouzena k smrti nacistickým režimem, později popravena komunisty v 50. letech ve zinscenovaném procesu. Za její milost se přimlouval i Albert Einstein.
ZAJÍMAVOST: Do cely jí komunisté nasadili vězenkyni, které přislíbili mírnější trest za to, že na Miladu bude donášet.

Livia Klausová
KDY:
10. listopadu 1943
JE: Manželkou stávající prezidenta Václava Klause. Do roku 1993 byla vědeckou pracovnicí Ekonomického ústavu akademie věd. Je patronkou Registru dárců kostní dřeně.
ZAJÍMAVOST: Je kulatou 10. první dámou na Pražském hradě.

Kněžna Libuše
KDY: nevíme
BYLA: Moudrou mytickou kněžnou českých dějin. Dcerou vojvody Kroka a manželkou Přemysla Oráče. Proslavila se zejména věšteckými schopnostmi.
ZAJÍMAVOST: Její nejslavnější proroctví o Praze zní: „Vidím město veliké, jehož sláva hvězd se bude dotýkat.“

Jarmila Loukotková
KDY: 14. dubna 1923–29. října 2007
BYLA: Dcerou lingvisty Čestmíra Loukotky. Spisovatelkou a překladatelkou. Psala zejména historické romány z období antiky, překládala například francouzského básníka Françoise Villona.
ZAJÍMAVOST: Život a dílo Françoise Villona ztvárnila snad ve svém nejznámějším románu Navzdory básník zpívá.

Svatá Ludmila
KDY: asi 860–15. září 921
BYLA: Manželkou knížete Bořivoje a babičkou svatého Václava. Za jejího života došlo k rozmachu křesťanství v českých zemích. Zemřela mučednickou smrtí. Je jednou z patronek české země.
ZAJÍMAVOST: Údajně ji nechala uškrtit její vlastní snacha a matka sv. Václava Drahomíra.

Božena Němcová
KDY: 4. února (asi)1820–21. ledna 1862
BYLA: Spisovatelkou a vlastenkou. Celý svůj život prožila v chudobě. Je považována za zakladatelku novodobé české prózy.
ZAJÍMAVOST: Na rakev Karla Havlíčka Borovského položila trnovou korunu.

Zvolte si největší ženu Ženy-in! Své návrhy na největší čtenářku, nejlepší diskutující a vůdčí čtenářskou osobnost pište SEM!

Kdo je podle vás největší českou ženou všech dob?

Reklama